توصيه مطلب
۰
 
دو روایت از تراژدی سقوط هواپیمای خطوط مالزی
 

دو روایت از تراژدی سقوط هواپیمای خطوط مالزی
 
ایراس؛  حادثه سرنگون شدن هواپیمای مسافربری مالزی در شهر دونتسک اوکراین با تفسیرهای مختلفی مواجه شده است. از یک طرف دولت روسیه اوکراین را مقصر این رخداد غم انگیز می داند و از طرف دیگر کی یف و کشورهای غربی مسکو و جدایی طلبان طرفدار روسیه را عامل سقوط هواپیما می دانند. در زیر دو تفسیر مختلف از دو رسانه روسی و غربی آورده می شود. 

"نظامیان اوکراینی بوئنگ ۷۷۷ را سرنگون کردند" (صدای روسیه)

به عقیده "ولادیمیر پوتین" مسوولیت این فاجعه به عهده مقامات اوکراین است. نیروی مقاومت مردمی جنوب شرق به کی یف پیشنهاد کرد که برای زمان اعمال رسیدگی، در خاک زیر کنترل آنها آتش بس اعلام شود.
بر اثر جنگ در اوکراین ۲۹۸ تبعه خارجی کشته شد. همین تعداد مسافر و خدمه در «بوئینگ- ۷۷۷ » بود که در مسیر آمستردام - کوالا لامپور پرواز کرده و بر فراز اوکراین دچار سانحه شد. همچنین باید روشن کرد که چرا اجازه داده شد جت های مسافربری بر فراز اراضی کشور در حال جنگ دامنه داری پرواز کنند. پوتین تأکید کرد: ولی شکی نیست که اگر کی یف در جنوب شرقی کشور خود عملیات نظامی انجام نمی داد این فاجعه به وقوع نمی پیوست.
پوتین ضمن ابراز همدردی به خانوادههای کشته شدگان گفت: "ما برای اینکه روند واقعی این حادثه در دسترس محافل اجتماعی روسیه و اوکراین و سراسر جهان قرار گیرد تمام هم خود را بکار خواهیم برد. این حوادث غیر مجاز است و کسی حق ندارد این حوادث را نادیده بگیرد. انجام نتیجهگیری های مربوطه لازم و ضروری است تا همه ما در باره حادثه رخ داده اطلاعات کامل و واقعی در دست داشته باشیم.

الان چند روایت در باره علل وقوع این حادثه هست و یکی از آنها باید بلافاصله دور انداخته شود و آن در باره نواقص فنی در آن هواپیما است. «روبن ایسایان» رئیس مرکز آزمایشی انستیتو دولتی علمی- فنی هواپینایی غیر نظامی که این را مطرح کرده افزود:
اگر یک نقص فنی بروز کرد خدمه که در خوزه اداره ترافیک هوایی اوکراین قرار داشت وقت کافی داشت به مرکز هدایت پرواز خبر آنرا بدهد. و اگر خدمه هیچ خبری نداشت به معنای آن است که هواپیما در هوا متلاشی شد.
به احتمال قوی این هواپیما ساقط شد. کی یف با عجله نیروی مردمی را به سرنگونی بوئینگ مالزی متهم کرد که گویا آنها بسوی آن شلیک کردند. ولی بوئینگ در ارتفاع ده و نیم کیلومتری پرواز کرد. «آندره کلینتسویچ» کارشناس تسلیحات گفت که حتی اگر نیروی مردمی پدافند هوایی «بوک» داشت که تأیید نشده بایستی زحمت بسیاری می کشید تا چنین هدف دوردست و زود پروازی را ساقط کند.
این کارشناس ادامه داد: دسته های نیروی مردمی عملاً از امکان نابود سازی این هواپیما محروم بودند. سرعت پرواز آن خیلی بالا است. دسته برای اتخاذ تصمیم کمتر از یک دقیقه وقت داشت و سطح آموزش و آمادگی آن پایین است. به این خاطر این بوئینگ یا بر اثر عمل تروریستی در هوا سانحه دیده و یا از سوی یک جنگنده و یا سامانه ای مانند اس- ۲۰۰ سرنگون شد. کاربرد «بوک» امکانپذیر ولی کم محتمل است. 

نیرو های مسلح اوکراین از تجربه غم انگیز تخریب یک هواپیمای غیر نظامی بوسیله پدافند هوایی اس- ۲۰۰ برخوردار است چون در سال ۲۰۰۱ هنگام تعلیمات نظامی یک هواپیمای روسی «توپلوف- ۱۵۴ » در مسیر تل آویو – نووسیبیرسک را سرنگون کردند. کل ۶۶ مسافر و ۱۲ خدمه آن هواپیما کشته شدند. مقامات اوکراین در طول زمان مدیدی از مسوولیت طفره رفته ولی بعداً اعتراف کردند که نظامیان آنها مرتکب اشتباه شده بودند.

کی یف الان هم از روی سناریو کهنه عمل میکند و خود را گناهکار آنرا نمیداند که امکان پدید آمدن اینگونه سانحه در آن منطقه وجود دارد و امکان حمله مشخص به آن هواپیما را قبول ندارد. ولی با همه اینها حقیقت باز هم بر ملا خواهد شد. جعبه های سیاه هم اینک یافت شده و وضعیت آنها خوب است. محتوای آنها باز خواهد شد. سرویس های رصد، پرتاب کل راکت ها از صطح زمین را ثبت میکنند و اگر آن هواپیما ساقط شده بود معلوم کردن محل پرتاب موشک زیاد دشوار نخواهد بود.

یک منبع بیهویت سرویس ویژه آمریکا هم اینک اعلام کرد که ثابت شد که در حوزه پرواز آن هواپیما پرتاب یک موشک زمین- هوا انجام شد و اما کارمند اسپانیایی سرویس هدایت پرواز که مسوول تأمین پرواز آن بوئینگ بود گفت که چند دقیقه قبل از ناپدید شدن بوئینگ از صفحه رادار دو جنگنده اوکراینی در نزدیکی آن ظاهر شدند.

کمیته بینالمللی هواپیمایی هم اینک به رسیدگی به این تراژدی پرداخت و فرماندهان نیروی مردمی مقاومت جنوب شرق که آن هواپیما در حوزه زیر کنترلشان سقوط کرد قول دادند که دسترسی امن بازرسان بینالمللی و نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا و مقامات اوکراینی به محل حادثه در زمان کار های تجسسی و بازجویی را تأمین خواهند نمود.

چه موشکی هواپيماي مالزيايي را سرنگون کرد؟(شبه سی ان ان)

شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: هواپیمای مالزیایی که بر فراز اوکراین در حال پرواز بود با دویست و نود و پنج سرنشین، سرنگون شد. به گفته یکی از مقامات آمریکایی، این هواپیما در ارتفاع سی و سه هزار پایی با سرعت بیش از پانصد مایل در ساعت پرواز می کرد که هدف اصابت یک موشک زمین به هوا قرار گرفت.

وزیر امورخارجه اوکراین، جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را در این قضیه مقصر دانسته و گفته است آنها از موشک ساخت روسیه برای سرنگون کردن هواپیمای ۷۷۷ استفاده کردند. تاکنون، هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این اقدام را برعهده نگرفته است. سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، سخن گفتن از مداخله روسیه در این ماجرا، حماقت است.

تام فورمن تحلیلگر نظامی شبکه در این خصوص گفت: «باید این سوال را مدنظر داشت که چه نوع موشکی می تواند هواپیمایی را هدف قرار بدهد که در ارتفاع سی و سه هزار پایی با سرعت بیش از پانصد مایل در ساعت می تواند هدف قرار بدهد. چند موشک می توانند این کار را انجام بدهند. اما با بررسی دقیق این مسئله، نام یک نوع موشک به چشم می خورد که بیشترین توجه را به خودش جلب کرده است. این هواپیما از آمستردام پایتخت هلند عازم کوالالامپور پایتخت مالزی بود.

این هواپیما در نقطه ای بر فراز اوکراین هدف موشک قرار گرفت که ۳.۱ مایل با مرز روسیه و اوکراین فاصله داشت. با موشکهای دوش پرتاب نمی توان چنین کاری انجام داد. برای شلیک چنین موشکی به یک سامانه موشکی شبیه سامانه موسوم به بوکBUK نیاز است که بسیار پیشرفته است. چهار نفر این سامانه را هدایت می کنند. سکوی پرتاب این موشک سیار است و می توان آن را در مدت پنج دقیقه برای شلیک آماده کرد. این موشک می تواند هدف مدنظرش را درحدود بیست ثانیه شناسایی کند و هدف قرار بدهد و پس از انجام دادن کارش، محل خودش را تغییر بدهد و برود.

سامانه موشکی برای رسیدن به چنین ارتفاعی برای هدف قرار دادن این هواپیما، باید بسیار قوی باشد. طول موشک های بوک ، حدود شانزده اینچ است. وزن آن حدود یک هزار و پانصد پوند معادل هفتصد و پنجاه کیلوگرم است. وزن کلاهک این موشک یکصد و پنجاه و چهار پوند معادل حدود هفتاد و هشت کیلوگرم است که موادی با قابلیت انفجاری بسیار بسیار بالا در آن قرار گرفته است.

این موشک، هدایت شونده است. این موشک برای منهدم کردن هدفش لازم نیست به هدف برخورد کند بلکه وقتی چنین توان انفجاری دارد با قرارگرفتن در نزدیک هدف نیز کار خودش را انجام می دهد. سرعت حرکت این موشک بسیار حائز اهمیت است. سرعت حرکت آن به دو هزار و ششصد و هشتاد و چهار مایل در ساعت می رسد که سه برابر سرعت حرکت صوت است.

هواپیمای مالزیایی سقوط کرده با سرعت پانصد و شصت مایل در ساعت حرکت می کرد. مقایسه سرعت موشک و این هواپیما نشان می دهد که می توان چنین موشکی را از فاصله سی مایلی شلیک کرد و پس از چهل ثانیه این موشک به هدفش برسد. باتوجه به سرعت بالای این موشک و اندازه آن، خلبان و سرنشینان این هواپیما، اصلا متوجه نزدیک شدن چنین چیزی به سمتشان نمی شوند.»
 
پایان متن/
Share/Save/Bookmark
مرجع : صدای روسیه
کد خبر: 36970