توصيه مطلب
۰
 
تاکید روسای مجالس ایران و ایرلند بر گسترش روابط اقتصادی
 

ايراس: رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و ایرلند، گفت: با توجه به پتانسیلهای موجود باید روابط اقتصادی میان دو کشور را احیا کرد.

به گزارش ايراس به نقل از مهر؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر سهشنبه در حاشیه یکصد و بیست و نهمین اجلاس بینالمجالس پاییزه ژنو در دیدار با رئیس مجلس ایرلند، گفت: مجلس شورای اسلامی ایران علاقمند به گسترش ارتباط با مجلس ایرلند است.

وی در این دیدار با بیان اینکه میتوان در برخی زمینهها روابط را گسترش داد، افزود: همکاری در حوزه انرژیهای مختلف، مهندسی و الکترونیکی و همچنین حوزه اقتصادی باید گسترش یابد.

رئیس مجلس با بیان اینکه سالها بحث درباره خلع سلاح هستهای مطرح شده است، تاکید کرد: امیدواریم در زمینه خلع سلاح هستهای و جهان عاری از سلاح هستهای معجزهای صورت گیرد. ایران در مساله هستهای به هیچ وجه به دنبال سلاح نیست و در این زمینه هم آژانس بینالمللی میتواند از مراکز هستهای ایران بازدید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی رقابت بین قدرتها برای دستیابی به سلاح هستهای را مذموم خواند.

علی لاریجانی در پاسخ به سوالی از سوی هیات پارلمانی ایرلند مبنی بر اینکه با روی کار آمدن آقای روحانی ایران چه برنامهای برای حل مشکل سوریه دارد، تاکید کرد: ما از ابتدا به دنبال راه حل سیاسی بودیم و بارها تاکید کردیم که دموکراسی باید قویتر شده و برخی اشکالات در سوریه برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه ما به برخی از کشورهای منطقه و غربی اعلام کردیم که با ارسال سلاح به سوریه کار مشکل تر میشود، یادآور شد: اما برخی کشورها به این توصیهها توجهی نکردند و نتیجه این شد که تروریستها از دیگر کشورها در سوریه جمع شدند، برخی فکر میکردند با زور میتوان سرنوشت کشور را تغییر داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس ایرلند درباره فرصت حضور زنان در ایران و اینکه آیا در این اجلاس زنان ایران هم شرکت کردهاند، گفت: در ایران زنان و مردان از حقوق مساوی برخوردارند، در این کنفرانس هم زنان مجلس ایران حضور دارند، زنان ایرانی در دانشگاهها و بخشهای مختلف حضور پررنگ دارند.

لاریحانی در ادامه در پاسخ به سوال نمایندهای دیگر از هیات پارلمانی ایرلند درباره اینکه چطور ایرلند میتواند در ایران بازار اقتصادی داشته باشد، گفت: ایرلند در گذشته در ایران بازار داشته که البته کمی تضعیف شده اما به راحتی می توان آن را احیا کرد.

در ادامه این نشست رئیس مجلس ایرلند با تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هیات حاضر در این نشست از هر دو حزب ایرلند بوده و هر دو گروه خواستار گسترش ارتباط با ایران هستند.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 31000