توصيه مطلب
۰
 
گراميداشت زادروز پتر كبير
 

پتر كبير يا پتريكم به‌عنوان بزگترين امپراتور تاريخ روسيه شناخته مي‌شود. اين بزرگ‌مرد سياست روسيه كه در 9 ژوئن 1672 متولد شد در دوران حكومت خويش اصلاحات بسياري را انجام داد و روسيه را به يك كشور پبشرفته تبديل كرد چراكه او خواستار روسيه‌اي قوي و قدرتمند بود.
گراميداشت زادروز پتر كبير
 
ايراس؛ پتر كبير در ۹ ژوئن ۱۶۷۲ در خانواده سلطنتي متولد شد. در كودكي پدر خود را از دست داد و از اين پس در امر سياست و حكومت درگير شد. از آنجا كه او كوچكترين پسر خانواده بود حكومت به برادر بزرگتر فئودور انتقال يافت و پس از مرگ او اختلاف بر سر جانشيني ميان پيير و ايوان ظاهر شد. اما با تشكيل مجلس شورای ملی اين اختلاف حل شد؛ بدين ترتيب كه حكومت ابتدا به ايوان و پس از وي به پيير انتقال يابد. پس از مرگ ايوان دوران حكومت و سلطنت پيير آغاز شد و پتر كبير در روسيه ظهور يافت و او به یکی از پر نفوذترین تزارهای تاریخ روسیه تبديل شد. (۱)

او عقیده داشت روسیه تا زمانی که در عرصه فناوری به پای اروپا نرسد، هرگز یک امپراتوری قدرتمند نخواهد شد. به همین منظور کارشناسان فنی خارجی را استخدام کرد تا چگونگی ساخت کشتیهای بهتر و بنای استحکامات نیرومندتر را به روسها بیاموزند. وي همچنين مدارسی را برای آموزش ریاضیات و مهندسی برپا کرد که برای هدفگیری دقیقتر توپخانه و استحکامات مناسب به آنها نیاز بود.

پتر كبير تنها در زمينه ادوات و ابزار جنگي برنامهريزي نكرد بلكه در زمينههاي فرهنگي به روسيه غنا بخشيد. وي نخستین روزنامه روسیه را راهاندازي نمود تا روسها همانند اروپاییان بتوانند درباره وقایع جاری اطلاعاتي را كسب نمايند. او تقویم سنتی روسیه را که تاریخ رخدادها را از پیدایش جهان تعیین میکرد، کنار گذاشت و به جای آن تقویم مورد استفاده در اروپای غربی را پذیرفت که تاریخ رخدادها را از میلاد مسیح محاسبه میکرد. درهای مناصب دولتی را که تا آن زمان تنها به پسران اشراف اختصاص داشت به روی پسران با استعداد خانوادههای معمولی گشود. آکادمی علوم را برای ترویج آموزش و پژوهش تأسیس کرد.او به مردم دستور داد وي را بهجای تزار "امپراتور" بنامند.

پترکبیر شخصیتی تندخو و بیرحم داشت و افرادی که مورد غضب واقع میشدند را به شدت مورد شکنجه قرار میداد؛ حتی پسر و جانشین او که با اصلاحاتش موافق نبودند در زندان تحت شکنجه کشته شدند. در دوران پترکبیر ارتش روسیه به سبک ارتشهای اروپایی بازسازی و نیرومند شد. روسیه از نظر سیاسی و اقتصادی نیاز شدیدی به دریای آزاد داشت و پترکبیر میخواست با ارتش قدرتمند روسیه بنادر سیاه در جنوب و دریای بالتیک در شمال غرب را به منظور تسهیل تجارت با اروپا در اختیار بگیرد و در عین حال قوای خود را متوجه دریای خزر بنماید. البته اين امر سبب بروز بسياري اختلافات ميان روسيه و ساير دول شد كه جنگ آزوف بین روسیه و عثمانی بر سر در اختیار گرفتن بندر بزرگ آزوف در دریای سیاه از اين دست اختلافات بود. (۲)

به هر حال آنچه از حكومت پتر كبير ميتوان دريافت اين است كه وي با قاطعيت به سر و سامان دادن امور داخلي كشورش پرداخت و در امور فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي روسيه، تحولات مهمي ايجاد كرد. پتر هم‏چنين سرزمين‏هاي بسياري را اشغال كرد تا قلمرو حكومت خود را گسترش دهد. او در مسير تغيير اوضاع اجتماعي و اخلاق قديمي ملت روس، قدم‏هاي سريعي برداشت به طوري كه در اواخر سلطنت او، روسيه درشمار ممالك بزرگ اروپا درآمد. پتر آرزو داشت تا روسيه از سمت جنوب به درياهاي گرم متصل شود و اين هدف را آن چنان مصمم دنبال مي‏كرد كه به امپراتوهاي بعد از خود نيز انتقال داد. پتر كبير سرانجام پس از چهل و سه سال تزاري و سي و شش سال حكومت در بيست و هشتم ژانويه ۱۷۲۵م در پنجاه و سه سالگي جان سپرد و او را در کلیسای جامع سن پیتر در سن پترزبورگ به خاک سپردند. روسيه كنوني بسياري از خدمات امروز خود را مديون اين بزرگمرد سياست است. (۳)

منابع: 

(۱) http://ru.wikipedia.org/wiki/%D۰%۹F%D۱%۹۱%D۱%۸۲%D۱%۸۰_I

(۲) http://fa.wikipedia.org/wiki/%D۹%BE%D۸%AA%D۸%B۱_%D۸%A۷%D۹%۸۸%D۹%۸۴

(۳) http://www.cmpclinic.com/index.php/۱۳۸۹-۰۳-۱۹-۰۴-۴۳-۱۶/۱۳۸۹-۰۳-۱۹-۰۴-۴۳-۳۵/۱۱۶۴۱---q-q----۱۶۸۲.html


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36320