توصيه مطلب
۰
 
گراميداشت قهرمان اتحاد شوروي
 

والنتينا ترشكووا به عنوان اولين فضانورد روس و جهان برای انجام نخستین پرواز فضایی در روز ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ با فضاپیمای وستوک-6 به فضا رفت.
گراميداشت قهرمان اتحاد شوروي
 
ايراس؛ "والنتینا ولادیمیروونا ترشکووا" کیهاننورد روس و نخستین زن فضانورد جهان است كه از میان بیش از ۴۰۰ نامزد زن برای انجام نخستین پرواز فضایی انتخاب شد و در روز ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ با فضاپیمای وستوک-۶ به فضا رفت.

وی به عنوان اولين فرد غیر نظامی در سال های آغازین عصر فضا به مدار زمین رفت. ماموریت وستوک-۶ سه روز به طول انجامید و در طی این مدت ترشکووا آزمایش های بسیاری را بر روی خود انجام داد و داده های پزشکی ارزشمندی را درباره تاثیر بی وزنی در محیط فضا بر زنان گردآوری نمود.

وي در سال ۱۹۳۷ در روستای ماسلنیکوو در استان یاروسلاول در روسیه شوروی به دنیا آمد. در ۱۹۴۵ به مدرسه رفت، اما در ۱۹۵۳ مدرسه را ترک گفت و به تحصیلات خود از راه مکاتبه ادامه داد. در جوانی به پرش با چتر نجات پرداخت و نخستین پرش با چتر را در ۲۲ سالگی انجام داد. سابقه او در چتربازی باعث شد تا در سال ۱۹۶۱ در گروه فضانوردان روسیه عضو شد و دوره کامل آمادگی برای پرواز در فضاپیماهای نوع "وُستوک" را گذراند.

در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ به عنوان اولین زن فضانورد و ششمین فضانورد جهان با سفینه وستوک-۶ از فرودگاه فضایی بایکانور به فضا پرواز کرد و بعد از دو شبانهروز و ۲۲ ساعت و ۵۰ دقیقه به زمین بازگشت. پس از پرواز، با اینکه به فعالیت در زمینه هوا-فضا ادامه میداد، اما بیشتر وقت خود را صرف کارهای اجتماعی میکرد. او عضو حزب کمونیست شوروی بود و تا عضویت در کمیته مرکزی این حزب ارتقا یافت. ترشکوا به دریافت نشانهای بسیاری از جمله نشان قهرمان اتحاد شوروی نایل آمد و یکی از حفرههای کره ماه نیز به نام وی نامگذاری شده است.

هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بخاطر پرواز موفقیت آمیز و شجاعت در تاریخ ۲۲ ژوئن ۱۹۶۳ به والنتینا ترشکووا لقب «قهرمان اتحاد شوروی» را اعطا نمود.(۱)

دولت روسيه هر ساله در تاريخ ۱۶ ژوئن از ترشكووا به عنوان اولين زن فضانورد به دليل فعاليت بي سابقه و ماندگار وي در تاريخ فضاي روسيه قدرداني به عمل مي آيد.


انتهاي متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36483