توصيه مطلب
۰
 
سالروز فتح قسطنطنیه
 

سالروز فتح قسطنطنیه
 
ایراس؛  ۵۵۶ سال پيش در روز ۲۹ می سال ۱۴۵۳ ميلادي شهر قسطنطنيه «كنستانتينوپل» توسط سلطان محمد دوم ملقب به فاتح سلطان عثماني تصرف شد و عمر ۱۰۰۰ ساله امپراتوري بيزانس به پايان رسيد. 

اين روز يكي از روزهاي كليدي در تاريخ جهان غرب محسوب مي شود. شهر قسطنطنيه پايتخت امپراتوري بيزانس بود كه بيش از ۱۰۰۰ سال از تاسيس آن مي گذشت. زماني امپراتوري بيزانس در اوج قدرت خود بود و بخش هاي وسيعي از اروپاي شرقي، آسياي صغير و ارمنستان را تحت تصرف خود داشت، اما با گذشت قرن ها اين امپراتوري رو به زوال نهاد، به طوري كه قلمروي امپراتوري بيزانس محدود به شهر قسطنطنيه و مناطق پيراموني آن شد. عثمانی ها از ضعف قدرت امپراتوری استفاده کردند و این کشور را مورد حمله قرار دادند. (۱)

ترکان عثمانی در ۲۹ می از خشکی و دریا به شهر قسطنطنیه حمله کردند. توپ ها با شدت تمام از خشکی و از داخل کشتیها به شهر شلیک شد. حمله اساسی متوجه باریکه دروازه رومانوس مقدس بود که در پشت آن امپراتور و همراهانش بیشترین دفاع و مقاومت را انجام میدادند. با وجود مقاومت های زیاد دولت بیزانس، امپراتور در گیر و دار نبرد، توسط یک سرباز ترک از پای در آمد. برخی گفتهاند که او قبل از کشته شدن، فریاد میزده است. که «آیا یک نفر مسیحی پیدا نمیشود که مرا گردن بزند؟» و به این ترتیب آخرین امپراتور بیزانس نیز کشته شد. (۲)

سقوط قسطنطنیه، پایان امپراتوری بیزانس را بعد از ۱۱۰۰ سال رقم زد و ضربه بزرگی برای جامعه مسیحیت بود. بعد از پیروزی، "سلطان محمد فاتح"، قسطنطنیه را پایتخت جدید امپراتوری عثمانی قرار داد و از این تاریخ به بعد نام آن به استانبول تغییر یافت. واقعه مذکور به "سقوط قسطنطنیه و فتح استانبول" نیز شناخته می شود؛ در ضمن برخی استدلال می کنند که این واقعه به رشد رنسانس کمک کرد به طوری که آن را نقطه عطفی در پایان قرون وسطی و آغازرنسانس می دانند. (۳)


منابع:
(۱) http://sialk.blogfa.com/post-۲۱۷.aspx
(۲) http://ensani.ir/fa/content/۳۸۸۹۰/default.aspx
(۳) http://fa.wikipedia.org/wiki/


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36113