توصيه مطلب
۰
 
رویارویی روسیه و آمریکا در جبهه تحریم
 

دوئل روسیه و آمریکا بر سر بحران اوکراین وارد مرحله تحریم شده است.آمریکا هر روز از اسامی افراد و شرکت های تازه تحریم شده رونمایی می کند و روسیه در مقابل سعی دارد با شکایت در مجامع عمومی با این تحریم ها مقابله کند.
رویارویی روسیه و آمریکا در جبهه تحریم
 
ایراس؛ درگیری های غیر مستقیم روسیه و آمریکا بر سر بحران اوکراین وارد مرحله حساس اعمال تحریم ها و ارائه شکایت ها به مجامع جهانی شده است.در حالی که آمریکا هر روز لیست جدیدی از افراد و شرکت های روسی را تحریم می کند، روسیه نیز با شکایت به سازمان جهانی به دنبال مقابله با این تحریم هاست. 

به گزارش ایراس، چندی پیش "جو بایدن" معاون رئیس جمهور اوباما اعلام کرده بود که اگر روسیه از نفوذ بیشتر در شرق اوکراین جلوگیری نکند، آمریکا و متحدانش طرح اعمال تحریم های بیشتر در مورد روسیه را بررسی خواهند کرد. از این رو خبرگزاری رویترز روز جمعه از شکایت روسیه به سازمان تجارت جهانی علیه اعمال تحریم ها از سوی آمریکا بر سر بحران اوکراین خبر داد.
"دیمیتری مدویدف" نخست وزیر روسیه در این باره گفت:"تحریم های آمریکا طبق قوانین سازمان تجارت جهانی غیر قانونی است.پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه آمریکا تحریم هایی علیه روسیه اعمال کرد که تجارت خارجی کشور ما را تحت تاثیر قرار داد به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم تا این تحریم ها را با شکایت به سازمان های جهانی به چالش بکشیم." 

در طول هفته گذشته آمریکا به طور رسمی اعلام کرد که فعالیت های خود را با پنج شرکت روسی محدود خواهد کرد.این پنج شرکت به دلیل ارتباط مستقیم و یا غیر مستقیم با "پوتین" رئیس جمهور روسیه مشمول این مجازات شده اند. 

در مقابل یک سخنگوی هیات تجاری آمریکا در واکنش به شکایت روسیه به سازمان ها جهانی گفت:"آمریکا قبل از آنکه چنین تحریم هایی را علیه روسیه تنظیم و تصویب کند تمامی جوانب و قوانین سازمان تجارت جهانی را مدنظر قرار داده از این رو هیچ عمل خلاق قانونی از جانب واشنگتن صورت نگرفته است." 
نقطه آغاز رویارویی غیر مستقیم آمریکا و روسیه بحران اوکراین و بحث الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه بود. فوریه سال 2014 دولت "ویکتور یانوکوویچ" رئیس جمهور روس گرای اوکراین به خاطر درگیری و اختلاف بر سر پیوستن به اتحادیه اروپا سقوط کرد و از آن زمان تا به امروز کشور اوکراین تبدیل به صحنه درگیری طرفدران روسیه و غرب شده است.

علی رغم اعلام آتش بس از جانب "پترو پروشنکو" رئیس جمهور جدید اوکراین درگیری ها در مرز های شرقی و جنوبی این کشور ادامه دارد.از این رو ایالات متحده در ادامه روند تحریم های خود از ورود اسامی هفت نفر از جدایی طلب های طرفدار روسیه به لیست تحریم ها خبر داد. 

به گزارش ریانووستی،  وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که کلیه دارایی های این افراد که در حوزه اختیارات آمریکا قرار دارد مسدود خواهد شد و هر گونه معامله ای با این افراد توسط آمریکایی ها ممنوع است.

تمامی افرادی که نامشان در لیست سیاه تحریم ها قرار گرفته از رهبران جدایی طلب و مقامات موثر شرق و جنوب اوکراین هستند."دیوید کوهن" معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت :"تمامی این افراد تلاش کرده اند تا با تحرکات غیر قانونی در کی یف فعالیت هایی علیه دولت این کشور انجام دهند و مواضع دولت در این نواحی را تضعیف کنند.اقدامات آمریکا برای بازخواست افرادی که سعی در بی ثبات کردن این کشور دارند تا زمان دست یابی به نتیجه ادامه خواهد داشت." 

منابع:
1-http://uk.reuters.com/article/۲۰۱۴/۰۶/۲۰/uk-ukraine-crisis-russia-sanctions-idUKKBN۰EV۲KQ۲۰۱۴۰۶۲۰
2-http://en.ria.ru/world/۲۰۱۴۰۶۲۰/۱۹۰۶۳۶۳۶۱/US-Imposes-Sanctions-Against-Leaders-of-Self-Proclaimed.html
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36564