توصيه مطلب
۴
 
"اولین بار هر چیز"، مهمان روسي جشنواره فیلم فجر
 

"اولین بار هر چیز"، مهمان روسي جشنواره فیلم فجر
 

 ايراس: در بخش ویژه فیلمهای بینالمللی (بخش نمایشهای ویژه) سیو یکمین جشنواره بینالمللی فیلم فجر ۶ فیلم از کشورهای روسیه، فرانسه، اسپانیا، کره جنوبی، بلژیک نمایش داده خواهد شد. در این میان فیلم "اولین بار هر چیز" ساخته لئونید فومین از کشور روسیه مورد توجه بسیاری قرار دارد. این فیلم درام که به زبان انگلیسی میباشد در سال ۲۰۱۱ در روسیه ساخته شده است و ۸۳ دقیقه است. گرچه "اولین بار هر چیز" فیلمی با روندی بسیار آهسته است، با داشتن داستانی فوقالعاده قابل لمس و تا حد زیادی واقعگرایانه، مخاطبان زیادی را تا کنون به وجد آورده است. اين فيلم به عنوان بهترين فيلم اولي سال ۲۰۱۲ روسيه در جشنواره فيلمهاي روسي شناخته شدهاست.

داستان این فیلم درباره یک پسربچه ۱۰ ساله به نام "کلیا" است که به همراه مادربزرگ خود در یک شهرستان کوچک در روسیه زندگی میکند. مادر کلیا هنگام زایمان جان باخته است و مادربزرگش به تنهایی او را بزرگ کرده و به او گفته است که پدرش هرگز به سراغ او نیامده است. مادربزرگ همیشه پدر کلیا را فردی پست میداند که باعث مرگ مادر او شده است. روزی مادربزرگ به کلیا میگوید که مجبور است او را ترک کند، سپس کلیا را به خانهای روستایی میبرد و او را به مردی که در خانه است سپرده و میرود. کلیا در این خانه اوقات خوشی را در کنار مرد میگذراند، غافل از این که این مرد در واقع پدر اوست. او به جنگل میرود و ماهیگیری میکند و قارچ میچیند. در مدتی که کلیا و مرد با هم زندگی میکنند موانع متعددی را در مسیر زندگی پشت سر میگذارند و سوءتفاهمهایشان حل میشود و به اين واقعيت که پدر و پسر هستند پی میبرند.

کارگردان این فیلم فردی روسی به نام لئونید فومین است. وی متولد سال ۱۹۷۷ در شهر مسکو در کشور روسیه است و علاوه بر کارگردانی به نویسندگی و تهیهکنندگی نیز میپردازد و اغلب فیلمنامههای فیلمهایی را که میسازد خودش مینویسید و تهیهکننگی آنها را نیز خودش به عهده دارد. لئونید فومین از دانشگاه علوم انسانی دولتی روسیه در سال ۱۹۹۴ فارغالتحصیل شده است و سپس دورههای عالی فیلمنامهنویسی و کارگردانی را گذرانده و پس از مدتی فعالیت در زمینه تجارت مجدداً به عرصه سینما روی آورده است. او در سال ۲۰۰۸ یک فیلم کوتاه به نام "عشق میشا" ساخت و در سال ۲۰۰۹ فیلم کوتاه دیگری به نام "Smile Hurry Up to Live" را ساخت و پس از آن مشغول نوشتن قصهای به نام"اولین بار هر چیز" شد و در زمان کوتاهی فیلمنامه آن را نیز تنظیم کرد و در سال ۲۰۱۱ ساخت فیلم "اولین بار هر چیز" را آغاز نمود.

این فیلم تا کنون در چند جشنواره بینالمللی به نمایش درآمده است که از میان آنها میتوان به سیزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم بمبئی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱، جشنواره بینالمللی فیلم اوّل روسیه در سال ۲۰۱۲، جشنواره بینالمللی فیلم جیپور در هند در سال ۲۰۱۲، جشنواره بینالمللی فیلم مسکو در سال ۲۰۱۲، جشنواره بینالمللی فیلم حقوق بشر در مسکو در سال ۲۰۱۱ و سیو یکمین جشنواره بینالمللی فیلم فجر در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد.

در جشنواره بینالمللی فیلم اول روسیه در سال ۲۰۱۲ جایزه بهترین موسیقی متن به "آندری زوبتس" به خاطر آهنگسازی فیلم "اولین بار هر چیز" اهدا شد همچنین اين فيلم به عنوان فيلم اول سال ۲۰۱۲ روسيه در جشنواره فيلمهاي روسي شناخته شدهاست.

منابع:
imdb.com; First Time for Everything
http://www.imdb.com/title/tt۱۹۷۸۴۴۰/
kinoglaz.fr; Leonid FOMIN
http://www.kinoglaz.fr/u_fiche_person.php?num=۱۳۹۲۹
intercinema; Russian feature films; ODNAZHDI SO MNOI / FIRST TIME FOR EVERYTHING
http://www.intercinema.ru/en/detail.php?id=۳۳۵
kinoglaz.fr; First Time for Everything
http://www.kinoglaz.fr/u_fiche_film.php?num=۷۴۸۲
the voice of Russia; Russian cinema in Mumbai; Tatiana Zavialova; Oct ۱۴, ۲۰۱۱
http://english.ruvr.ru/۲۰۱۱/۱۰/۱۴/۵۸۷۳۹۳۴۲.html

نويسنده: مونا بقايي، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27429