توصيه مطلب
۰
 
از بیزانتنیوم تا استانبول
 

از بیزانتنیوم تا استانبول
 
ایراس؛ این روزها امکان ندارد که تبلیغات سفر به استانبول چه از طریق روزنامه ها و چه از طریق پیام کوتاه از چشممان پوشیده بماند. بهتر است بگوییم که استانبول امروز در میان همسایگان ما در جذب گردشگر پیشی گرفته است. سالانه تعداد بسیار زیادی از مردم ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به این شهر سفر می کنند و جالب اینکه پس از بازگشت باز هم آرزوی سفر دوباره به این شهر را در سر خود می پرورانند.

چه چیزی باعث شده که این شهر رویای بسیاری از گردشگران باشد؟ اگر این سوال را از مردم ترکیه و ساکنان استانبول بپرسید؛ بیش ترین پاسخی که خواهید شنید این است که: "استانبول شهری است که سنت و مدرنیته به ملاقات یکدیگر آمده اند." و جالب این است که شما هم سنت و هم مدرنیته را علاوه در بافت شهری در مردمان آن نیز خواهید یافت.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید باید قبل از سفر برنامه ریزی کنید تا بتوانید به مکان های تاریخی اش سر بزنید. اولین جایی که بیش تر گردشگران به آن مراجعه می کنند؛ «مسجد ایا صوفیه» است.


► مسجد ایاصوفیه

این مسجد که در ابتدای امر یک کلیسا بوده، پس از حمله ی "سلطان محمّد دوم" پادشاه عثمانی به مسجد تبدیل شده است. پس از سقوط دولت عثمانی، "آتاتورک" آن را به موزه تبدیل می کند که بی شک یکی از بزرگ ترین و زیبا ترین مکان های تاریخی شهر استانبول است. اگر تاریخ فتح استانبول را خوانده باشید هنگامی که به مسجد وارد می شوید خودتان را در صدها سال قبل تصور می کنید. درون مسجد چندین تابلوی تصویر بزرگ که با سنگ ریزه درست شده اند، وجود دارد. در کل مسجد ایاصوفیه از لحاظ توریستی بسیار چشمگیر است.


► پل بغاز/ بوسفور


پل بغاز یا بوسفور پلی است که بخش اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل می کند. این پل بر روی تنگه ای به همین نام ساخته شده است. این تنگه دریای سیاه و مرمره را به یکدیگر پیوند می دهد. زیبایی این پل در شب ها دوچندان می گردد، هنگامی که چراغ هایی که در دو طرف آن تعبیه نموده اند را روشن می کنند.

شب ها تورهایی برای گردشگران به نام "تورهای تنگه ی بوسفور" تدارک دیده شده است که گردشگران سوار بر کشتی های تفریحی کوچک از یک سمت تنگه به سمت دیگر آن عبور داده شده و از زیر پل می گذرند. ابهت این پل هنگامی بیش تر می شود که با نگاه کردن به آن در پی راه ساخته شدن آن برمی آیید و در دل سازندگان آن را تحسین می کنید.


► قلعه رومعلی حصار

از زیبا ترین و خوش منظره ترین بناهای تاریخی کشور ترکیه است. این قلعه در سال ۱۴۵۲ میلادی توسط "سلطان محمّد فاتح" در جریان سقوط قسطنطنیه و گرفتن آن از یونیان ساخته شده است. هنگام ورود به آن با یک بنای بزرگ مستطیلی شکل پر از درخت مواجه می شوید. در سمت راست آن پله های بزرگ سنگی قرار دارد که با بالا رفتن از آن ها منظره ی زیبا و نفس گیری از استانبول را در جلوی چشمان خود مشاهده می کنید. این قلعه دارای انبار مهمات، زندان، اتاق استقبال و مسجد است.


► مسجد سلطان احمد

این مسجد به دلیل آنکه به دستور "سلطان احمد اول" بنا شد سلطان احمد نام گرفته است. همچنین یکی از زیبا ترین شاهکار های اسلامی است که به دلیل وجود کاشی های آبی رنگ در طراحی داخلی آن به "مسجد آبی" نیز شهرت دارد. این بنا در قدیمی ترین بخش شهر که قبل از سال ۱۴۵۳ میلادی مرکز قسطنطنیه، مرکز امپراتوری بیزانس بوده است، واقع شده و تا موزه ایاصوفیا فاصله ی اندکی دارد.


► سرای توپکاپی/توپقاپی

از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که در طی سال های ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ میلادی مرکز اداری این امپراتوری بوده است. "سلطان عبدالمجید" محل اقامت خویش را از این قصر به قصر «دلمه باغچه» منتقل نمود که نخستین قصر مدل اروپایی شهر استانبول بود. امروزه قصر توپکاپی به موزه تبدیل شده است. در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران نیز نگهداری می شوند. همچنین لباس پیامبر اسلام و شمشیرهای مختلف او نیز در این جا نگاهداشته می شوند.

مکان های دیدنی شهر استانبول زیادتر از آن است که بتوان همه ی آن ها را تمام و کمال در گزارش گنجاند. اما در این گزارش سعی شد که مکان هایی که هر گردشگر حرفه ای در بدو ورود به این شهر زیبا از آن ها دیدن می کند، توضیح داده شوند.

نویسنده: میترا کریمی راد، عضو شوراي فرهنگي ايراس؛

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34629