توصيه مطلب
۰
 
حکایت­ های آکنده از حیات
 

حکایت­ های آکنده از حیات
 
ایراس؛ کتاب «حکایت­ های آکنده از حیات» که شامل ده حکایت از زندگی استاد "محمد جان شکوری بخارایی" می باشد، توسط رايزني فرهنگي كشورمان در تاجيكستان منتشر شد.

محمدجان شکوری بخارایی از ادیبان و نویسندگان تاجیک بود که در سال ۱۳۰۴ در بخارا متولد شد. وی آثار بسیاری دربارهٔ زبان فارسی (تاجیکی) و فرهنگ و تمدن فرارود (ماوراءالنهر) دارد.

از جمله آثار مهم شکوری سرپرستی فرهنگ فارسی تاجیکی در دو جلد بود که در دوره حکومت شوروی سابق به کوشش او و چند تن از ادیبان روسی و تاجیکی فراهم آمد. این فرهنگ به خط سیریلیک بود که در سال ۱۳۸۵ و به کوشش "محسن شجاعی" و زیر نظر دکتر شکوری به خط فارسی تبدیل و سپس از سوی انتشارات فرهنگ معاصر در دو جلد شکیل به بازار کتاب عرضه شد.

ده حکایت از زندگی استاد در قالب دو کتاب به خط فارسی و سرلیک تنظیم، تدوین و منتشر شده است. این دو کتاب به کوشش خانم "دل افروز قربانی" و "مجید اسدی" زیر نظر خانم "دل افروز اکرامی" (همسر وي) مشتمل بر حکایت های شیرین از زندگی استاد می باشد، توسط رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان چاپ و منتشر شده است.

یاد و نام ایران برای مردم تاجیک خوشحال کننده و افتخار آمیز است. اما این ابتهاج و افتخار در آنان که معرفت و محبت بیشتری نسبت به اصل­ ها و اصالت ­های مشترک و آشنایی­ ها یافته­ اند، دو­چندان و بلکه صد­چندان است. در این زمره نام زنده­ یاد استاد شکوری از درخشندگی ویژه­ ای برخوردار است.

محمدجان شکوری سختی کشیده ی صبور ِروزگار بود. وی افتخار می­ کند که مبارزه پرشدتی در راه استوار کردن پایه­ های زبان فارسی تاجیکی داشته است. او در این راه هم برای آموزش زبان فارسی به فرزندان سرزمین خود عمر گذاشت و هم در راه آشنایی عمیق بزرگ­سالان با زبان و ادب فارسی به جان کوشیده و در جریان این جهاد علمی بیش از ۵۰ عنوان کتاب و ۵۰۰ مقاله در موضوعات و زمینه ­های گوناگون پدید آورده است.

قابلیت­ های چشم­گیر استاد باعث شد تا از سال ۱۹۹۶ به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی جمهوری اسلامی ایران در آید. پیشتر "قهرمان سلیمانی" رایزن پيشين فرهنگی كشورمان در تاجیکستان، با نشر «مهرنامه» از خدمات وي تقدير كرده است. و اینک بر اساس کلام استاد که در آخرین سال حیاتشان (۲۰۱۲) و توسط خودشان در مقاطع مختلف زمانی در «نیوکاسل» انگلستان ضبط گردیده است ده حکایت از زندگی استاد در قالب دو کتاب به خط فارسی و سرلیک تنظیم، تدوین و منتشر شده است.

این دو کتاب به کوشش خانم دل افروز قربانی و مجید اسدی زیر نظر خانم دل افروز اکرامی (همسر وي) مشتمل بر حکایت های شیرین از زندگی استاد می باشد، توسط رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان چاپ و منتشر شده است.

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35808