توصيه مطلب
۰
 
جغرافيا آذربايجان
 

جغرافيا آذربايجان
 

موقعيت جغرافيايى و اقليمى 

جمهورى آذربايجان در شرق منطقه قفقاز در كنار ساحل غربى درياى خزر واقع شده و در جنوب با جمهورى اسلامى ايران، در غرب با جمهوريهاى ارمنستان و تركيه، در شمال غربى با جمهورى گرجستان و در شمال با جمهورى خود مختار داغستان (بخشى از فدراسيون روسيه) هم مرز است كل مساحت اين جمهورى در حدود ۱۶۶۰۰ كيلومتر مربع مى باشد. جمهورى آذربايجان به دليل واقع شدن در منطقه زير استوايى داراى انواع آب و هوا از زير استوايى خشك و مرطوب تا آب و هواى كوهستانى است. جمهورى آذربايجان از جمله كشورهاى تازه استقلال يافته جماهير شوروى سابق مى باشد كه ودر سال ۱۹۹۱ رسماً استقلال نموده است و جمعيت اين جمهورى نزديك به ۵/۷ ميليون نفر است اكثريت نژادى در اين جمهورى از آن آذرى هاست ولى اقليتهاى نژادى ديگر از جمله روسها، ارامنه، لزگيا، آوارها، اكراينيها، تاتارها، يهوديان، تالش ها،تركها، گرجيها، كردها و اودينها در اين جمهورى زندگى مى كنند. به علاوه ۷۵ درصد جمعيت منطقه قره باغ كوهستانى را ارامنه تشكيل مى دهند. 

جمهورى آذربايجان بيش از ۶۵ شهر و ۱۳۰ شهرك دارد و شامل جمهورى خود مختار نخجوان با مساحت ۵۵۰۰ كيلومتر مربع و جمعيت ۲۹۵۰۰۰ نفر، و ايالت خود مختار قره باغ كوهستانى با مساحت ۴۴۰۰ كيلومتر مربع و جمعيت ۱۸۸۰۰۰ نفر است. شهرهاى على بابراملى، لنكران، آستارا، ماساللى، بيله سوار، شاماخى، شكى، جليل آباد، سليمان، صابر آباد، فضولى، ايمبشلى، قبادلى، قبا، قاضى محمد، گوى چاى، يولاخ و نفت چالا از شهرهاى مهم اين جمهورى به شمار مى آيند. باكو پايتخت اين كشور تقريباً ۲ ميليون نفر جمعيت دارد و در جنوب غربى شبه جزيره آبشوران و كنار درياى خزر واقع شده است. در خصوص وجه تسميه با كو گفته شده كه از كلمه فارسى باكوبه گرفته شده است چرا كه در اين شهر بادهاى شديدى هميشه در حال وزيدن است. باكو از لحاظ صنعت نفت پيشرفت قابل ملاحظه اى داشته است تا جايى كه برجها و دكلهاى چاه كنى نفت، شهر را احاطه كرده اند. باكو يكى از جذاب ترين و شلوغ ترين بنادر در كل جماهير شوروى سابق بوده و از صادرات كالاهاى حياتى و مهم آن چون نفت، چوب، غله و پنبه هنوز هم در ان جريان دارد. 

از ديگر شهرهاى بزرگ اين جمهورى، شهر بندرى سومگانيت است، كه در ساحل درياى خزر در شمال باكو با جمعيتى حدود ۲۳۴۰۰۰ نفر واقع شده است. سومگائيت در ۳۵ كيلومترى شمال غربى باكو در حال حاضر مركز صنايع آهن، فولاد و پتروشيمى است. منطقه لنكران در جنوب آذربايجان داراى جنگلهاى انبوه كاج و محصولات آب و هوايى گرم چون چاى، برنج، انگور، تنباكو و ... مى باشد اين منطقه يكى از بزرگترين توليد كنندگان سبزيجات بهاره و زمستانى در كل اتحاد جماهير شوروى بود.
 
منطقه شيروان از نظر صنعت و كشاورزى يكى از مناطق توسعه يافته آذربايجان است كه در دشتهاى شيروان واقع گرديده است. ايستگاه هيدرو الكتريك مينگه چوير در اين منطقه قرار دارد. اين ناحيه داراى محصولات كشاورزى از جمله كتان، انگور و ميوه است. منطقه و قزاق در مركز ماوراى قفقاز قرار دارد. اين منطقه داراى اوضاع مساعدى براى زندگى و كشاورزى است. بسيارى از جاده ها و مسيرهاى تجارى از اين منطقه مى گذرد. اين منطقه يك مركز صنعتى مهم در صنايع غذايى، مهندسى و شيميايى است.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24431