توصيه مطلب
۰
 
خشم روسيه از برگزاري رزمايش ناتو در همسايگي اين کشور
 

ايراس: برگزاری رزمایش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در همسایگان غربی روسیه، خشم کرملین را در پی داشته است. به گزارش ايراس به نقل از خبرنگار واحد مرکزی خبر از مسکو، این رزمایش در حالی برگزار میشود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها نگرانی خود را از همکاری همسایگان روسیه با ناتو اعلام کرده است.
 
به گفته پوتین، حضور همسایگان روسیه در بلوک نظامی ناتو این کشورها را از استقلالشان محروم میکند و روسیه اقدامات تلافی جویانه در پیش خواهد گرفت. رزمایش ناتو در همسایگی غربی روسیه که با حضور ۱۳ ناو جنگی، ۶۰ فروند هواپیما و شش هزار نظامی ناتو و با مشارکت کشورهای فنلاند، سوئد و اوکراین به مدت یک هفته برگزار شده است؛ خشم مقامات روسیه را برانگیخته و کارشناسان، روسیه را هدف بزرگترین رزمایش ناتو در هفت سال اخیر تلقی میکنند.
 
به گفته کارشناسان، این رزمایش کاملا در نزدیکی مرزهای روسیه برگزار میشود و مطمئنا این اقدام ناتو تردید و سوالهای متعددی را برای روسیه درباره هدف این رزمایش بر میانگیزد. کارشناسان روس معتقدند، رزمایش ناتو را میتوان واکنشی زودهنگام و در مقیاس وسیع به تلاشهای باز دارنده مسکو ارزیابی کرد و برای روسیه این پیام را دارد که برگزارکنندگان این رزمایش قصد دارند توان خود را به رخ مسکو بکشند. 

بیتوجهی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مواضع روسیه به ویژه توسعه سپر موشکی در شرق اروپا و گسترش فعالیتهای این سازمان در نزدیکی مرزهای این کشور سبب شد تا رئیسجمهور روسیه هفته گذشته کمیته تقویت همکاری با ناتو را منحل کند. 
 

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 31721