توصيه مطلب
۰
 
آغاز مبارزه احسان اوغلو با اردوغان
 

"اکمل الدین احسان اوغلو" یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، در اظهاراتی مخالفت صریح خود با تغییر سیستم حکومتی این کشور و تبدیل آن به ریاست جمهوری را اعلام کرد.
آغاز مبارزه احسان اوغلو با اردوغان
 
ایراس؛ "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه، از مدت ها قبل برای پست ریاست جمهوری برنامه ریزی کرده است. وی حتی در نظر دارد با استفاده از قدرت حزب تحت امر خود یعنی حزب حاکم عدالت و توسعه مقدمات تغییر سیستم حکومتی در ترکیه را نیز ایجاد کرده و سیستم ریاست جمهوری را جایگزین نظام پارلمانی و نخست وزیری کند.

اما این رویکرد اردوغان مخالفان زیادی در داخل ترکیه دارد بطوریکه احزاب مخالف دولت معتقدند این اقدام حزب عدالت و توسعه ترکیه را به سمت دیکتاتوری سوق می دهد.

در همین رابطه "اکمل الدین احسان اوغلو" جدی ترین رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان ترک، به صراحت با این تغییر و تحولات مخالفت کرده و آن را به زیان مصالح ترکیه دانست.

احسان اوغلو که نامزد مشترک حزب جمهوری خواه خلق و حزب جنبش ملی محسوب می شود در این مصاحبه گفت: "به اعتقاد من سیستم پارلمانی برای ترکیه مناسب تر از سیستم ریاست جمهوری است و اگر ما قصد تغییر این وضعیت را داشته باشیم ضربه خواهیم خورد."

وی در ادامه عنوان داشت که سیستم ریاست جمهوری مناسب ترکیه نیست چون این کشور تقریبا همانند کشورهای اروپایی اداره می شود و پارلمان از قدرت فراونی در آن بهره می برد از همین رو اگر ترک ها قصد اجرای سیستم ریاست جمهوری را داشته باشند باید دست به تغییراتی گسترده در بخش های زربنایی سیاست خود بزنند.

اکمل الدین احسان اوغلو، دبیر کل سابق سازمان همکاری اسلامی از آنجا که نامزد مشترک دو حزب مخالف جمهوریخواه خلق و جنبش ملی محسوب می شود می تواند مشکلات زیادی را در انتخابات مه آگوست برای اردوغان به وجود بیاورد.

در حال حاضر گروه های اپوزیسیون ترکیه، احسان اوغلو را بهترین گزینه برای مقابله با اردوغان می دانند. آنها امیدوارند با کمک وی که به ۵ زبان مسلط بوده و شخصیتی میانه رو دارد بتوانند آرای مخالفان اردوغان را که طی سال های اخیر و با توجه به سیاست های مقتدرانه وی افزایش یافته اند، از آن خود کنند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36771