توصيه مطلب
۰
 
به مناسبت صد‌وبيستمين زادروز آلیوخین
تا آخرین نفس قهرمان
 

تا آخرین نفس قهرمان
 

 ايراس: آلکساندر آلکساندرویچ آلیوخین در ۳۱ اکتبر ۱۸۹۲ در مسکو متولد شد. وی در روسیه هم در زمان روسیه تزاری و هم اتحادیه شوروی و همچنین در فرانسه شطرنج بازی کرده است. وی اولین فردی است که توانسته به مقام قهرمانی شطرنج اتحاد شوروی دست یابد. آلیوخین یکی از برجستهترین بازیکنان شطرنج در دوران قبل از جنگ جهانی اول به شمار میرفت و در سال ۱۹۱۴ به مقام سومی در سنپترزبورگ رسید. وی پس از انقلاب شوروی و در سال ۱۹۲۱ برای اقامت دائم در فرانسه، روسیه را ترک کرد. 

پدرش آلکساندر ایوانوویچ ارزیاب دانشگاهی و یکی از ملاکین ایالت وارونژسکی بود. مادرش آلیسیا ایوانونا دختر کارخانهدار معروف نساجی بود. آلیوخین سومین فرزند خانواده بود و از هفت سالگی شطرنج را نزد مادرش آموخت، برادر بزرگتر او الکس که او نیز از بازیکنان شطرنج بود در خانه بازی میکردند. وی در کودکی به بیماری مننژیت مبتلا شد و به همین خاطر در این زمان از بازی شطرنج منع شد. وی در مدرسهای معتبر و در کنار شاعرانی چون اوستروموف و شرشنویچ تحصیل کرد. پس از سفر استاد هری پیلزبری شطرنجباز معروف آمریکایی در سال ۱۹۰۲ به مسکو انگیزه بسیار زیادی در آلوخین ایجاد شد. وی در این سفر یک مسابقه همزمان را با ۲۲ نفر به طور چشم بسته انجام داد و آلوخین نیز با وی بازی کرد. آلوخین خود میگوید " از هفت سالگی شطرنج را آغاز کردم اما شروع جدی و حرفهای من و همچنین اولین پیروزی من به ۱۲ سالگیام برمیگردد." 

وی در سال ۱۹۱۰ در تورنمنت بزرگ هامبورگ شرکت کرد و جایگاه هفتم را به دست آورد و در سال ۱۹۱۱ در تور کارلسباد و با حضور ۲۶ شطرنجباز ویدمار یکی از بهترین بازیکنان این تورنمنت را شکست داد. درسال ۱۹۱۳ وی توانست با پیروزی بر لویتسکی برای اولین بار در یک رویداد نسبتا مهم در اسچونینگن از بازیکن مطرحی چون یانووسکی پیشی گیرد و عنوان قهرمانی را کسب کند. از دسامبر همین سال تا ژانویه ۱۹۱۴ در پترزبورگ تور سراسری استادان شطرنج برگزار شد و آلوخین به همراه نیمتسوویچ در جایگاه اول قرار گرفتند. 

وی در تورنمنت بینالمللی که در سنپترزبورگ برگزار شد و در آن بهترین شطرنجبازان جهان ز جمله لاسکر و کاپابلانکا نیز حضور داشتند، شرکت جست. در این تورنمنت آلیوخین در مرحله مقدماتی جز پنج نفر برتر شد اما در دور نهایی بازی را واگذار کرد. 

در سال ۱۹۱۴ آلوخین در مسابقات مانهایم شرکت کرد و دور اول را با قاطعیت پیروز شد اما در حین این مسابقات آلمان به شوروی اعلان جنگ کرد و این مسابقه نیمه کاره پایان یافت و آوخین به عنوان قهرمان این جام معرفی شد. با آغاز انقلاب اکتبر در روسیه آلوخین به مدت سه سال از فعالیتهای خود در شطرنج دست کشید. 

وی در سال ۱۹۱۹ توسط مامورسن کا.گ.ب دستگیر و به مرگ محکوم شد، اما با دخالت برخی مقامات عالی رتبه شوروی از این مخمصه نجات یافت. آلوخین در سال ۱۹۲۰ با آلکساندرا باتایوا ازدواج کرد و یک سال بعد از او جدا شد. وی در سالهای ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۰ به خاطر آشنایی با زبانهای آلمانی، فرانسه و انگلیسی در دفتر کمینترن مشغول به کار شد. او همچنین در اداره پلیس و در بخش تحقیقات جنایی در مسکو کار میکرد. 

او که تا آزمان در هیچ مسابقه ای شرکت نجست در سال ۱۹۲۰ در اولین دور رقابتهای قهرمانی شطرنج شوروی حضور یافت و تمام یازده مسابقه خود را با پیروزی پشت سر گذاشت. وی در سال ۱۹۲۱ با یک روزنامه نگار سوئیسی به نام آنالیزا ریوگ ازدواج کرد و پنج هفته بعد به همراه همسرش شوروی را به مقصد لتونی ترک کردند و در ماه می همین سال به ریگا و از آنجا به برلین رفتند. 

پس از ورود به برلین دو بازی با زمیش و تیخمان برگزار کرد. همچنین وی در این سال در مسابقات تریبرگ، بوداپست و لاهه شرکت گرد و تمام بازیهای خود را با پیروزی پشت سر گذاشت. سپس آلوخین از قهرمان آن روزهای جهان یعنی کاپابلانکا برای انجام یک مسابقه دعوت کرد که مورد پذیرش وی قرار نگرفت. در سال ۱۹۲۲ در تورتمنت لندن حضور یافت که کاپابلانکا نیز در آن حضور داشت و با ۱۳ برد و دو باخت به همراه پسیانی در جایگاه سوم قرار گرفت. 

در سال ۱۹۲۲ در مسابقات هاستینگز شرکت کرد و مقام چهارم را کسب کرد. وی در سال ۱۹۲۳ در ماسبقات پاریس حضور یافت و به وطر مشترک مقام دوم را به دست آورد. 

در تورنمنت بینالمللی نیویورک که از مارس تا آوریل برگزار گردید، مقام سوم را از آن خود کرد. در همین سال وی از آنالیزا ریوگ جدا شد و با نادژدا سیمیونونا ازدواج کرد. در اسل ۱۹۲۵ او به تابعیت کشور فرانسه درآمد و از رساله دکترای خود در دانشگاه سوربن دفاع کرد. همچنین در بیشتر بیوگرافیهای او آمده است که به او درجه دکترای حقوق افتخاری اعطا شد. . در همین سال او در مسابقات بادبادن که بدون حضور لاسکر و کاپابلانکا برگزار شد، شرکت کرد و توانست به جایگاه نخست دست یابد. 

وی همچنین در سالهای ۱۹۲۷، ۱۹۳۵، ۱۹۳۷ و ۱۹۶۴ به قهرمانی جهان دست یافت. این شطرنج باز نابغه رکوردار بازی با چشمان بسته میباشد. وی تئورسین شطرنج است و کتاب "مسابقات شطرنج بینالمللی در نیویورک" (۱۹۲۷) و "بهترین بازیهای من" (۱۹۲۸) "به سوی موفقیت های بیشتر در شطرنج(۱۹۲۷-۱۹۲۴)" (۱۹۳۲) را نگاشته است. 

وی در سال ۱۹۲۷ خوزه رائول کاپابلانکا نابغه کوبایی را پس از ۳۴ بازی و با ۶ برد، ۳ باخت و ۱۵ تساوی شکست داد. وی تا سال ۱۹۳۵ عنوان خود را حفظ کرد اما در این سال عنوان قهرمانی جهان را برای دو سال پیاپی به ماکس ایوه هلندی واگذار کرد. بعد از و در سال ۱۹۳۷ این مقام را بازپس گرفت، وی تنها شطرنج بازی است که تا لحظه مرگ عنوان قهرمانی خود را حفظ کرد. آلیوخین در سال ۱۹۴۶ در گذشت و در کشور پرتغال به خاک سپرده شد.


منابع:
http://www.chessinformations.blogfa.com/۸۹۰۵۱.aspx قهرمانان شطرنج جهان
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D۰%۹۰%D۰%BB%D۰%B۵%D۱%۸۵%D۰%B۸%D۰%BD,_%D۰%۹۰%D۰%BB%D۰%B۵%D۰%BA%D۱%۸۱%D۰%B۰%D۰%BD%D۰%B۴%D۱%۸۰_%D۰%۹۰%D۰%BB%D۰%B۵%D۰%BA%D۱%۸۱%D۰%B۰%D۰%BD%D۰%B۴%D۱%۸۰%D۰%BE%D۰%B۲%D۰%B۸%D۱%۸۷
Алекса́ндрАлекса́ндровичАле́хин
www.calend.ru/event/۹۸۹/Алекса́ндр Алекса́ндрович Але́хин
www.chesspro.ru/statistic/alekhine.АлександрАлехин
نويسنده: ع. خواجوند کارشناس مسائل روسیه، عضو شورای نویسندگان فرهنگی ایراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26457