توصيه مطلب
۰
 
کمک به آوراگان افغان آری یا خیر
 

وضعیت کشور افغانستان به گونه ای است که احتمال بازگشت آورگان این کشور از سایر نقاط جهان قوت گرفته و در این میان خروج افغانیانی که برای چندین سال در ایران بوده و حرفه های مختلف را آموخته اند می تواند در آینده این کشور را تبدیل به رقیبی قدرتمند در عرصه های مختلف برای جمهوری اسلامی کند.
کمک به آوراگان افغان آری یا خیر
 
ایراس؛ افغانستان از لحاظ آب و هوایی شباهت زیادی به ایران به ویژه استان خراسان دارد. نظر به آن که بخش قابل توجهی از مهاجرین افغانی در این استان اسکان یافته و اغلب آن ها در بخش کشاورزی بویژه تولید زعفران مشغول به کار شده اند، خروج آن ها از ایران می تواند افغانستان را تبدیل به رقیب جمهوری اسلامی در امر تولید و صادرات رعفران کند.

در همین رابطه "فرهاد سحرخیز" عضو هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران گفت: برای حفظ بازارهای صادراتی باید زعفران را به صورت ارگانیک تولید و با برند ملی در بازارهای جهانی عرضه کرده و از خام فروشی جلوگیری کنیم.

سحرخیز اظهار کرد: با توجه به اینکه افغانستان از نظر آب و هوایی مشابه ایران است و از آب نسبتا بهتری برخوردار بوده و همچنین پیاز زعفران قاچاق شده به این کشور مرغوب است امکان اینکه در سالهای آینده افغانستان رقیب ایران شود ۱۰۰ درصد وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از رقابت افغانستان در صادرات زعفران باید از هم اکنون برنامه ریزی کنیم، تصریح کرد: کهنه بودن سیستم تولید در صنایع مادر و بی بهره بودن از تکنولوژی روز دنیا یکی دیگر از مشکلات پیش رو است و اگر دولت برای بازسازی ماشین آلات تسهیلات ارزان در نظر بگیرد مشکلات برطرف خواهد شد چرا که نیروهای تحصیل کرده خوبی در کشور وجود دارند که با استفاده از آنان و فراهم کردن بستر بخش تولید میتوانیم راندمان را افزایش دهیم.

البته زعفران تنها یک مورد از بخش هایی است که افانستان در سال های آینده می تواند در خصوص آن به رقابت با ایران بپردازد. نیروهای افغان بخش قابل توجهی از نیروهای کار ایران بویژه در بخش زیر ساخت ها را تشکیل می دهند از همین رو مدیران و سیاست گذاران جمهوری اسلامی باید از هم اکنون به فکر روزی باشند که این افراد از ایران خارج می شوند تا در صورت تولد یک رقیب در مرزهای شرقی، میدان را به یک باره برای آن خالی نکنند.

تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36581