توصيه مطلب
۱
 
آداب و رسوم ازدواج در روسیه
 

ازدواج در روسیه نیز مانند هر کشور دیگری دارای سنت های خاصی باشد. حلقه ازدواج، شکستن ظرف گلی، گل در جیب داماد، شاهدان جشن عروسی، دسته گل عروس، نان و نمک و آزاد نمودن دو کبوتر سفید از آداب و رسومی که می توان به آن اشاره کرد.
آداب و رسوم ازدواج در روسیه
 
ایراس؛ سنت و آداب و رسوم ازدواج، به خصوص در روسیه ریشه های تاریخی دارد. در گذشته این سنت ها بیشتر  به جا آورده می شد اما امروزه  بیشتر مردم از رسوم ازداج بی اطلاع هستند و یا ارزش زیادی برای آن قائل نیستند. در زیر به برخی از آداب و رسوم ازدواج در روسیه که همچنان در این  کشور  به جا آورده می شوند، اشاره می کنیم.


حلقه ازدواج: در گذشته در مصر باستان، زن و شوهر با به دست نمودن حلقه قسم می خوردند که تا آخرین روز زندگی، در شادی و غم با هم می باشند. مصریان بر این باور بودند که اگر حلقه را به انگشت وسطی دست چپ کنند ، جرقه عشق را تا آخر عمر نگه می دارند. این سنت تا به امروز در مردم شرق حفظ شده است. اما در روسیه حلقه ی عروسی را به انگشت وسطی دست راست می کنند و قسم می خورند که تا آخر عمر با همسر خود صادق بمانند. اگر مرد یا زن روس حلقه عروسی خود را به دست چپ انگشت وسطی اش بگذارد به این معناست که همسرش وفات کرده است.

یک رسم قدیمی هم در میان اسلاوی ها مرسوم است و آن این که عروس برای اولین باید در آغوش همسرش وارد خانه شود چرا که روس ها بر این باورند که وقتی عروس پاهایش هنگام وارد شدن به خانه با زمین تماس پیدا نکند، شیطان فریب می خورد و عروس نظر نمی شود.


شکستن ظرف گلی: در روستاهای روسیه شکستن ظرف گلی در شب عروسی نشانه باکره بودن عروس است.


گل جیب داماد: گذاشتن گل در جیب داماد نشان اظهار عشق عروس به داماد می باشد.


شاهدان در جشن عروسی: در ازدواج روس ها دو شاهد باید باشد که یکی از طرف عروس و دیگری از داماد انتخاب می شوند. شاهدان باید کسانی باشند که عروس و داماد به آن ها بتوانند اعتماد کنند. شاهدان همچنین باید به عروس و داماد در قسمت انتخاب لباس، لوازم آرایش، برگزاری محفل عروسی، بجا آوردن سنت های مراسم و غیره کمک کنند.


دسته گل عروس: عروس، دسته گل خود را در جمعیت دختران مجرد پرتاب می کند و کسی که موفق به گرفتن دسته گل عروس شد، به این معنی است که او در آینده نزدیک ازدواج می کند.


نان و نمک (به روسی کاراوای): کاراوای نان تزیین شده ی سنتی روسی است که بعد از اتمام مراسم عروسی توسط مادر عروس به آن ها هدیه می شود. عروس و داماد باید تکه ای از نان را با دهان شان بگیرند و لقمه هر کسی که بزرگ تر بود رئیس خانواده می شود.


آزاد نمودن دو کبوتر سفید: کبوتر سفید نماد از آزادی، صلح و خوشبختی است. آزاد نمودن دو کبوتر سفید پس از عقد پیمان ازدواج، نشانه خداحافظی با خانه اجدادی و همچنین آغاز یک زندگی جدید با هم می باشد.

در روسیه در مراسم ازدواج صرفا از دوستان و خویشاوندان نزدیک دعوت به عمل می آورند. تعداد مهمانان در عروسی های روسی معمولا به چهل تا پنجاه تن می رسد.پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 34501