توصيه مطلب
۰
 
گزارش وزیر دفاع جمهوری آذربایجان از نقض آتش بس توسط نیروهای ارمنی
 

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در گزارشی اعلام کرده است که نظامیان ارمنستانی به سوی نیروهای آذری آتش گشوده اند. در این گزارش ارمنستان به نقض آتش بس متهم شده است.
گزارش وزیر دفاع جمهوری آذربایجان از نقض آتش بس توسط نیروهای ارمنی
 
ایراس؛ در گزارشی که وزیر دفاع جمهوری آذربایجان منتشر کرده است نیروهای نظامی ارمنستان در مناطق مختلف مرزی 19 بار آتش بس را نقض کرده اند.

به گزارش ایراس به نقل از ترند شب گذشته نیروهای نظامی ارمنستان از سمت دهکده برکابر در منطقه ایجوان ارمنستان به سوی نیروهای آذری مستقر در دهکده گیزیل حاجی لی در منطقه قزاق آتش گشودند.

به علاوه، نیروهای جمهوری آذربایجان از سوی پست های نظامی ارمنستان در ارتفاعات و نزدیک دهکده های عاشاقی سیداحمدلی، عاشاقی عبدالرحم علی، منطقه خورادیز فیزولی، یوسف جان لی، دهکده های مرزیلی از منطقه اقدام، دهکدهاویزیل اوبا از منطقه ترتر، دهکده کوراپاتکینو از منطقه خوجاوند و دهکده مهدیلی از منطقه جبراییل مورد هدف قرار گرفتند. در گزارش آمده که طرف آذری به این شلیک ها پاسخ نداده است.

تنش میان این دو کشور در منطقه قفقاز جنوبی در سال ۱۹۸۸ زمانی آغاز شد که ارمنستان نسبت به جمهوری آذربایجان ادعاهای ارضی مطرح کرد.

متعاقب این مسئله در سال ۱۹۹۲ جنگی درگرفت و در نتیجه آن نیروهای نظامی ارمنستان ۲۰ درصد خاک جمهوری آذربایجان را که شامل منطقه قره باغ و هفت حوزه اطراف آن بود اشغال کردند.

در سال ۱۹۹۴ دو کشور توافقنامه آتش بس را امضا کردند و در حال حاضر روسای مشترک گروه مینسک، روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا مذاکرات صلح را دنبال می کنند. تاکنون شورای امنیت سازمان ملل متحد چهار قطعنامه در این باره صادر کرده است. بر اساس این قطعنامه ها ارمنستان باید قره باغ و مناطق اطراف آن را آزاد کند که البته این کشور در این باره اقدامی نکرده است.


این مناقشه سال ها است که ادامه دارد و به نظر نمی رسد طرف های درگیر تصمیم زودهنگام برای حل این مسئله داشته باشند. گزارش هایی که هر روز از نقض آتش بس منتشر می شود و سخنان مقامات دو کشور حاکی از آن است که اراده راسخ برای به انجام رسیدن صلح در این منطقه وجود ندارد. البته در تحلیل مسئله قره باغ باید پیچیدگی های بحران در این منطقه را نیز مد نظر قرار داد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ترند
کد خبر: 36815