توصيه مطلب
۰
 
جشن كلاه سنتي در قرقيزستان
 

جشن كلاه سنتي در قرقيزستان
 

ايراس: شهر بیشکک میزبان برگزاری جشن و پایکوبی به مناسبت روز ملی کلاه سنتی و پرچم ملی قرقیزستان میباشد. در اين روز، بسیاری از جوانان قرقیزستان با گذاشتن کلاههای سنتی کشورشان و پرچم بدست، روز کلاه و روز پرچم ملی قرقیزستان را جشن میگیرند. مراسم کلاه سنتی در تاریخ ۵ مارس و جشن پرچم ۳ مارس از سوی شهروندان قرقیزستان در میدان بزرگ "آلاتو" جشن گرفته میشود. بدین ترتیب امسال هم صدها جوان مسیر مشخصی را از بزرگراه "چوی" تا میدان "آلاتو" جشن میگیرند. در این مراسم همراه با پخش سرود ملی قرقیزستان، رژه نظامی باشکوهی نیز برگزار گردید.

برگزارکنندگان این جشن بر این عقیدهاند که کلاه ملی قرقیزستان نه تنها نمادی از فرهنگ دیرینهی این کشور بوده بلکه به یکی از ملاكهاي زیبایی نیز تبدیل شده است. یادآور میشویم که روز کلاه سنتی قرقیزستان از سال ۲۰۱۱ جشن گرفته میشود.

کلاه سنتی قرقیزستان چیست؟
کلاه سنتی قرقیزستان نوعي کلاه سنتی قدیمی با فرم خاص مخروطی شكل است که تا به امروز در این کشور بسیار محبوب است. در قرن ۱۹ میلادی، دوختن کلاههای سنتی کار زنان و فروش آن کار مردان بوده است. برای ساختن چنین کلاهی، پشم یک برهی کامل را به استاد میدادند و او با این پشم مشغول درست کردن کلاه میشد و مقداری از پشم را نیز به عنوان حقالزحمه نزد خود نگه میداشت.

کلاه از چهار قسمت ساخته میشود که از زیر به هم دوخته میشوند. دو طرف کلاه به نحوی درست میشود که چشمان را از نور بیش از حد خورشید در امان نگه میدارد. بالای کلاه را نیز با یال اسب و یا رشتههای مخصوص میشود تزیین کرد. این کلاهها به روشهای مختلف و در انواع مختلف ساخته میشود. در این ميان میتوان به مدلهای بلند و کوتاه، مدلهای سیاه و مخملی، مدلهایی برای فقرا از ساتن، مدل کودکان به رنگ قرمز و غیره اشاره نمود. هم اکنون کلاههای سنتی در بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی از محبوبیت خاصی برخوردار است. یادآور میشویم که پیدایش کلاه سنتی قرقیزستان در اواسط قرن ۱۳ میلادی تخمین زده شده است. 

منبع: صداي روسيه

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27789