توصيه مطلب
۰
 
امید قرقیزستان به کمک های مالی قزاقستان
 

در راستای تشکیل اتحادیه گمرکی میان سه کشور روسیه، قزاقستان و بلاروس دیگر کشورهای منطقه مانند قرقیزستان درصدد همکاری های اقتصادی با این اتحادیه برآمده اند. این اتحادیه در ماه مه در آستانه تشکیل شد و از ژانویه 2015 عملی خواهد شد.
امید قرقیزستان به کمک های مالی قزاقستان
 
ایراس؛ در گزارشی به نقل از "تمیر سرییف" وزیر اقتصاد قرقیزستان در بیشکک اعلام شد دولت اين كشور آماده امضای موافقت نامه دوجانبه با قزاقستان است.

قرقیزستان برای اجرای پروژه نقشه راه های خود نیاز به ۳۷۷ میلیون دلار دارد و تا کنون موفق شده است موافقت روسیه را برای دریافت ۲۰۰ میلیون دلار جلب کند. در عین حال رایزنی ها با قزاقستان نیز جهت دریافت کمک مالی در جریان است. سرییف در این رابطه گفت: "اتحادیه گمرکی با ۱۱۰ سند همکاری که مورد توافق اعضای آن مي باشد، تنظیم شده است. این توافق ها چند جانبه هستند و لازم است ما خود را با استانداردهایی که اعلام شده است هم طراز کنیم."

برای تطبیق کامل اقتصاد قرقیزستان با اتحادیه اوراسیایی توافقی برای ایجاد یک صندوق مالی ۱ میلیارد دلاری با همکاری روسیه صورت گرفته است. نیمی از این پول به عنوان کمک هزینه و نیمی از آن به صورت وام پرداخت می شود.

سه کشور روسیه، قزاقستان و بلاروس در روز ۲۹ مه در آستانه توافقی را برای ایجاد یک اتحادیه گمرکی امضا کردند. این اتحادیه در ژانویه ۲۰۱۵ عملی خواهد شد.

بسیاری از ناظران بر این باورند تشکیل این اتحادیه گمرکی از سوی روسیه بسیار شتاب زده بود و در واقع بیش از آن که فعالیتی اقتصادی باشد، حرکتی سیاسی بود و پیام مهمی برای اوکراین به همراه داشت. روسیه از مهم ترین شرکای تجاری اوکراین محسوب می شد که البته با اوج گرفتن بحران های اخیر میان دو کشور روابط رو به تیرگی رفت. در واقع روسیه با کنار گذاشتن اوکراین به این کشور اعلام کرد که در صورت ادامه دشمنی با آن باید هزینه های گزاف تری را بپردازد. البته به نظر نمی رسد که تنش میان نیروهای روس گرا و غرب گرا در اوکراین در زمان کوتاهی حل شود.

در این میان تشکیل این اتحادیه و حضور قزاقستان می تواند فرصت خوبی را برای کشورهای منطقه آسیای مرکزی جهت گسترش روابط آنها با روسیه و همگرایی بیشتر منطقه ای فراهم کند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36879