توصيه مطلب
۰
 
آستاراخا، "هشترخان" یا "حاجی طرخان"
 

دکتر "مهدی سنایی" سفیر ایران در روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا طی یادداشتی در صفحه فیسبوک خود به تبیین اهمیت آستاراخان پرداخت. این شهر فردا محل برگزاری اجلاس روسای جمهور پنج کشور ساحلی خزر می باشد.
آستاراخا، "هشترخان" یا "حاجی طرخان"
 
ایراس؛ آستاراخان که فردا دوشنبه هفتم مهر ماه محل برگزاری اجلاس خزر است در جنوب شرقی روسیه و در منطقه اتصال رود ولگا به دریای خزر واقع شده است.

آستاراخان دارای مرز زمینی با قزاقستان و از طریق دریا به ایران ترکمنستان و آذربایجان متصل است. استان ولگاگراد و جمهوری کالمیکیا دو منطقه همجوار آستاراخان در روسیه فدرال هستند. این شهر با ۱۵۳۴ کیلومتر فاصله از مسکو در کل استان نزدیک به یک میلیون جمعیت دارد. آستاراخان پس از فروپاشی شوروی دوباره نقش خود را در حمل و نقل منطقه ای و بین المللی باز یافت. 

هشترخان یا حاجی طرخان از ۱۵۵۸ میلادی به روسیه ضمیمه شد. بازدید پتر کبیر در ۱۷۲۲ میلادی به این منطقه اهمیت بیشتری داد و پس از آن صنایع مختلف بویژه کشتی سازی در این منطقه رونق یافت. میان آستاراخان و بنادر شمالی ایران از اوایل قرن شانزدهم میلادی به بعد روابط تجاری روش بیشتری یافت. سفرا و نمایندگی های سیاسی میان ایران و امپراطوری روسیه نیز از همین مسیر مبادله می شدند. 

در طول قرن نوزدهم میلادی و اوایل قرن بیستم این روابط چنان رونق یافت که ایرانیان در این شهر دارای کنسولگری، مسجد و کاروانسرای تجاری بودند. قبرستان ایرانیان نیز از جمله آثار به جا مانده از این دوره است. آستاراخان هم اکنون نیز نقش ویژه ای در حمل و نقل میان روسیه با ایران، آذربایجان قزاقستان و ترکمنستان و همچنین در مسیر ترانزیتی کریدور شمال-جنوب ایفا می کند. نفت و گاز، کشتی سازی و تعمیر آن، صنعت ماشین سازی، مواد غذایی، ماهی گیری و شیلات و صنعت شیمیایی ازجمله صنایع این استان است. آستاراخان همزمان از مسیر حمل و نقل هوایی، دریایی، جاده و ریل برخوردار است که آن را به مناطق شمالی و اروپایی روسیه متصل می کند. هم اکنون نیز با حضور سر کنسولگری ایران و تجار و بازرگانان ایرانی نقش عمده ای را در روابط اقتصادی ایران و روسیه ایفا می کند.

منبع: فیسبوک دکتر مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و روسیه؛
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37067