توصيه مطلب
۱
 
مبارزه ای برای تحقق رویای 2025
 

ترکیه امروز یکشنبه 19 مرداد شاهد برپائی انتخابات ریاست جمهوری است. رقابتی که در آن سه نامزد حضور دارند و مهم ترین گزینه یعنی "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر فعلی، در صورت پیروزی می تواند تا سال 2025 میلادی قدرت را در این کشور در دست داشته باشد. مردم ترکیه امروز یکشنبه به پای صندوق های رای می روند تا برای نخستین بار رئیس جمهور کشورشان را به طور مستقیم با رای خود انتخاب کنند. در انتخابات امروز 53 میلیون نفر از مردم ترکیه واجد شرایط رای دادن هستند و 160 هزار حوزه رای گیری نیز برای این رقابت ها تعیین شده است
مبارزه ای برای تحقق رویای 2025
 
ایراس؛ ترکیه امروز یکشنبه ۱۹ مرداد شاهد برپائی انتخابات ریاست جمهوری است. رقابتی که در آن سه نامزد حضور دارند و مهم ترین گزینه یعنی "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر فعلی، در صورت پیروزی می تواند تا سال ۲۰۲۵ میلادی قدرت را در این کشور در دست داشته باشد. 

مردم ترکیه امروز یکشنبه به پای صندوق های رای می روند تا برای نخستین بار رئیس جمهور کشورشان را به طور مستقیم با رای خود انتخاب کنند. در انتخابات امروز ۵۳ میلیون نفر از مردم ترکیه واجد شرایط رای دادن هستند و ۱۶۰ هزار حوزه رای گیری نیز برای این رقابت ها تعیین شده است.

در رقابت های امروز سه نامزد شانس خود را برای رسیدن به کاخ ریاست جمهوری آزمایش می کنند. این سه نامزد عبارتند از: "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر کنونی ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه، "صلاحالدین دمیرتاش" رئیس حزب دموکراتیک خلق (حزب صلح و دموکراسی سابق) و "اکمل الدین احسان اوغلو" کاندیدای مستقل و دبیر کل سابق سازمان همکاری های اسلامی.

حزب حاکم عدالت و توسعه با وجود اینکه پیشتر صحبت هایی از نامزدی "عبدالله گل" رئیس جمهور فعلی ترکیه برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت نهایتا رجب طیب اردوغان نخست وزیر فعلی را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرد.

اکملالدین احساناوغلو نیز از سوی احزاب جمهوری خلق، حزب حرکت ملی، حزب ترکیه مستقل، حزب دموکرات، حزب دموکراتیک چپ، حزب اتحاد بزرگ و حزب لیبرال دموکرات حمایت میشود. 

انتخاب اکملالدین احساناوغلو به عنوان نامزد حزب سکولار "جمهوری خلق" باعث بروز انشقاق در داخل حزب شد، به طوری که برخی از نمایندگان این حزب به دنبال کسب امضا برای معرفی نفری دیگر بودند.
این افراد اعتقاد داشتند که احساناوغلو با سابقه دینی و محافظه کارانه خود با سیاست های حزبی شان سازگار نیست. اما اکثریت نمایندگان این حزب از نامزدی احسان اوغلو حمایت کردند و "کمال قلیچ داراوغلو" رهبر حزب نیز تاکید کرد منافع ملی برای آنها از منافع حزبی بالاتر است و باید شرایط جامعه را هم در نظر گرفت.

اکمل الدین احسان اوغلو در ۲۶ دسامبر ۱۹۴۳ در قاهره پایتخت مصر به دنیا آمد. وی که تحصیلات خود را در دانشگاه های عین الشمس، الازهر مصر، آنکارا، اکستر انگلستان و استانبول طی کرده، پروفسور تاریخ علم ترکیه، آکادمیسین، نویسنده و دیپلمات سابق است. وی تا سن ۲۷ سالگی در مصر به سر برده و در سال۱۹۷۰ به ترکیه نقل مکان کرده است.

حداقل ۲۲ دانشگاه به وی مدرک دکترا و پروفسوری افتخاری اعطا کرده اند. وی از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۴ به مدت ۱۰ سال رئیس سازمان همکاری اسلامی بود.

شعار اکمل الدین احسان اوغلو هم در نوع خود جالب است. وی شعار "اکمک اوچون اکمل الدین" (برای نان به اکمل الدین رای دهید!) را انتخاب کرد. اکمک در زبان ترکی هم به معنای کاشتن است و هم معنای نان را دارد. وی با این شعار گوشه چشمی هم به دل نگرانی های اقتصادی مردم ترکیه دارد.

کردها نیز کاندیدای خود را در این انتخابات دارند و صلاح الدین دمیرتاش با دفاع از حقوق اقلیت ها پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری نهاده است. صلاحالدین دمیرتاش کاندیدای مشترک احزاب دموکراتیک خلقها، حزب اِمِک (تلاش) و حزب حرکت اِمِکچی است. 

صلاحالدین دمیرتاش جوانترین کاندیدای ریاست جمهوری ترکیه است. وی در ۱۰ آوریل ۱۹۷۳ در شهرستان پالو از توابع استان الازیغ به دنیا آمد. نماینده مردم دیاربکر و رئیس حزب دموکراتیک خلقها و اصالتا از تبار زازا است.

دمیرتاش فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه آنکارا است و مدتی را نیز به وکالت گذرانده است. وی کاندیدای مشترک احزاب دموکراتیک خلق ها، حزب اِمِک (تلاش) و حزب حرکت اِمِکچی است.

صلاحالدین دمیرتاش شعار بلندتری انتخاب کرد با این مضمون: "به رئیس جمهوری بیندیشید که غیر از ساز باغلاما چیز دیگری نمیزند، تبعیض قائل نمیشود و سعی در تغییر دموکراتیک دارد". شعار دمیرتاش کنایهای به اتهامات فساد مالی علیه نخست وزیر ترکیه است. چرا که فعل "چالماق" که برای زدن ساز باغلاما به کار رفته علاوه بر زدن ساز در زبان ترکی استانبولی معنای دزدیدن هم دارد.

رجب طیباردوغان نخست وزیر کنونی و کاندیدای ریاست جمهوری ترکیه در ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۴ در منطقه قاسمپاشای استانبول به دنیا آمد. 

اردوغان از اعضای مؤسس حزب حاکم "عدالت و توسعه" است. سه دوره نمایندگی مجلس ترکیه، یک دوره ناتمام شهرداری کلان شهر استانبول و سه دوره نخست وزیری ترکیه از سوابق سیاسی این سیاستمدار به نسبت کهنه کار است.

وی به گفته خودش در کودکی برای گذران زندگی دست فروشی میکرده و مدتی را نیز در تیمهای باشگاهی فوتبال به شکل نیمهحرفهای بازی کرده است.
رجب طیب اردوغان شعار "در راه ترکیه نوین" را برای خود انتخاب کرد.
روز چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی از شانس بیشتر رجب طیب اردوغان برای پیروزی در این انتخابات خبر داد.

آسوشیتدپرس نوشت: در حالی به طور غیر قابل تردیدی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی ترکیه در موضع برتری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور قرار دارد که منتقدین وی را متهم به استفاده از موقعیت خود جهت پیروزی در انتخابات میکنند.

براساس این گزارش، اکثرا تحلیلگران پیروزی اردوغان را در این انتخابات پیش بینی میکنند اما یک سئوال اصلی در این مسئله نهفته است که آیا اردوغان با اکثریت قاطع پیروز میدان انتخابات ۱۹ مرداد خواهد شد و یا اینکه در ۲ هفته دیگر باید در دور پایانی انتخابات حاضر شود.
هر چند اردوغان شانس نخست پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شود اما مواردی همچون سرکوب گسترده معترضین در جریان اعتراضات پارک گزی، نبود آزادی بیان، و پرونده فساد مالی از مهمترین مواردی هستند که شانس وی را برای کسب حداکثر آرا تهدید می کنند. 

اردوغان در حالی در این رقابت ها شرکت کرده که از مدت ها قبل خود را برای آن آماده کرده بود. اردوغان برای آنکه در زمان ریاست جمهوری حداکثر قدرت را در دست داشته باشد از مدت ها قبل حزب حاکم عدالت و توسعه را ترغیب به ایجاد اصلاحاتی در قانون اساسی این کشور کرد به طوری که به احتمال فراون سیستم حکومتی ترک ها از پارلمانی به ریاست جمهوری تغییر می کند و بدین ترتیب رئیس جمهور تبدیل به قدرت اول ترکیه می شود. 

بر همین اساس اردوغان در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود می تواند تا سال ۲۰۲۵ یعنی صدمین سالگرد شکل گیری ترکیه مدرن در قدرت بماند و این تعبیر رویایی است که افندی از مدت ها قبل آن را در خواب می بیند. 

نویسنده: حمید بیاتی، عضو شورای نویسندگان ایراس؛

منابع: 

http://news.yahoo.com/turkish-elections-could-shift-presidents-role-۰۶۲۱۰۲۷۷۸.html

http://www.washingtonpost.com/blogs/monkey-cage/wp/۲۰۱۴/۰۸/۰۸/and-the-winner-of-turkeys-presidential-election-is-populism/

http://www.theguardian.com/world/۲۰۱۴/aug/۰۸/erdogan-turkish-presidential-election
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37012