توصيه مطلب
۳
 
اولین روز کاری آقای سفیر در مسکو
گفتگو ایراس با مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه
 

دکتر مهدی سنایی نماینده سابق حوزه انتخابیه نهاوند در دوره هشتم و نهم خانه ملت بود که به دلیل تصدی سفارت ایران در مسکو هفته گذشته از مجلس شورای اسلامی استعفا داد؛ اما تاکید کرد تا آخر عمر به مردم نهاوند متعهد خواهم بود. وی که در کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عضویت داشته است، ریاست موسسه مطالعات روابط ایران و اوراسیا (ایراس) را نیز بر عهده دارد.
دکتر مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)
 
دکتر مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه و رئیس موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)

ایراس؛ استعفای دکتر مهدی سنایی نماینده سابق حوزه انتخابیه نهاوند در دور هشتم و نهم مجلس و پرواز وی به سوی مسکو جهت سکانداری مدیریت دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در روسیه سبب شد تا به سراغ وی برویم.

آنچه در ادامه می خوانید مصاحبه متن گفتگوی تلفنی وخشیته سردبیر ایراس با سنایی در پایان اولین روز کاری اش در سفارت ایران در مسکو می باشد.  


مصاحبه را از مجلس شروع کنیم؛ بهترین خاطره شما از زمان نمایندگی در مجلس چه بود؟


مجلس و نمایندگی مسئولیت بسیار سنگینی است و غیر از اهمیت و تنوع وظایفی که به عهده نماینده می باشد تنوع مراجعات نیز بسیار بالا است.

تلخ ترین و شیرین ترین خاطرات من از زمان نمایندگی به پروژه هایی که برای نهاوند پیگیری کرده ام مربوط می شود. فکر می کنم یکی از شیرین ترین لحظات مربوط به اجرایی کردن سد گرین با حضور معاون اول رئیس جمهور بود.

در عرصه خود مجلس نیز افتتاحیه مجلس هشتم بسیار شیرین بود، چرا که شخصیت ها و نیروهای مختلف سیاسی کشور در این برنامه حضور داشتند و به این گردهمایی حلاوت خاصی بخشیده بود. در واقع نمادی از وحدت ملی بود.


واکنش نمایندگان پس از استعفای شما به چه صورت بود؟ آیا توصیه هایی هم داشتند؟


نمایندگان مجلس برخوردهای متفاوتی داشتند. آقای دکتر لاریجانی، آقای بروجردی، آقای دکتر باهنر، آقای دکتر توکلی، آقای دکتر حداد عادل و بسیاری از شخصیت های دیگر مجلس از این انتخاب خوشحال بودند و خیلی به بنده توصیه کردند که پذیرش این مسئولیت مفید و به نفع کشور می باشد.

از سویی برخی از نمایندگان نیز با توجه به لطفی که به من داشتند، معتقد بودند در مجلس تاثیرگذاری بیشتری دارم و بهتر است صحن مجلس را ترک نکنم؛ این همان نکته ای بود که در صحبت های شش نماینده مخالف در روز استعفا نمود داشت. بعضا دغدغه های حوزه انتخابیه را نیز داشتند و این که ممکن است گلایه هایی در مردم ایجاد شود و شما هیچ گاه نتوانید برای دوره های بعد شرکت کنید. اما معمولا بعد از بررسی نظرشان تغییر می کرد. از سوی دیگر برخی تاکید داشتند با توجه به این که در کشور کمبود بودجه وجود دارد، نمی توان کار جدیدی در شهرستان ها آغاز نمود؛ لذا ممکن است با استفاده از فرصت پیش آمده از روابطی نیز استفاده و بتوانید به نهاوند خدمت کنید.


فکر می کنم شما اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو هستید که به زبان روسی تسلط کامل دارید، اما چه شد که قرعه سفارت ایران در روسیه به نام دکتر سنایی افتاد؟


البته من اولین سفیر نیستم. اگر چه در دو یا سه دهه گذشته اولین سفیری هستم که به زبان روسی مسلط هستم اما پیش از من دو سفیر نام دار بوده اند که به زبان روسی تسلط کامل داشته اند: مرحوم انصاری و مرحوم میر فندرسکی؛ که بسیار سفرای تاثیرگذاری بودند.

اما دلیل انتخاب من طبیعتا با توجه به سوابق، تخصص و آشنایی ام می باشد؛ از گذشته نیز در معرض این پیشنهاد بوده ام. دولت قبل نیز این پیشنهاد را مطرح کرده بود، آن چنان که در استعفانامه ام نیز مطرح کردم. اما با شکل گیری دولت یازدهم پیشنهادهای مختلفی مطرح شد که در مورد آنها گزینه های دیگری نیز وجود داشت و من از آنجا که در مجلس شورای اسلامی بودم و علاوه بر وظیفه ملی دغدغه نسبت به مردم نهاوند نیز داشتم نپذیرفتم. اما در مورد مسئله روسیه شکل تکلیف پیدا کرد.

نظر تیم سیاست خارجی کشور بر روی این موضوع بود. از سویی به منظور تحکیم روابط با روسیه و از سوی دیگر به جهت مدیریت در شرایط کنونی که با غرب درصدد رفع چالش ها هستیم. لذا به این شکل تصمیم گرفته شد. من حتی تاخیری هم انجام دادم اما نهایتا تقدیر این بود.


امروز، روز اول کاری شما در سفارت بود. استقبال ایرانیان مقیم مسکو به چه صورت بود و شما چه برنامه هایی برای هم وطنان مقیم روسیه دارید؟


طبیعتا حضور ما با لطف و استقبال هموطنان عزیزمان در فرودگاه و سفارت مواجه شد. جلسه ای نیز در حضور آنها داشتیم و جلساتی نیز از این پس خواهیم داشت. رسانه های روسی هم حضور سفیر جدید ایران را منعکس کردند.

امیدوار هستم با برنامه های مختلفی که در نظر داریم پایه های روابط تحکیم شود و گستره آن توسعه یابد. همچنین از ظرفیت ایرانیان مقیم روسیه نیز بیشتر بهره برداری گردد.


پس از نشست ژنو، روابط ایران و غرب (به ویژه امریکا) بهتر شد. آیا این مذاکرات تاثیری بر روابط ایران و روسیه خواهد گذاشت؟


من فکر می کنم شرایط موجود و روی کار آمدن دولت یازدهم تاثیر منفی بر روابط ایران و روسیه ندارد، بلکه برعکس روابط با روسیه در جریان است و در روابط بین دو کشور تحرک بیشتری ایجاد خواهد شد. 

تهیه و تنظیم: احمد وخشیته، سردبیر ایراس؛


انتهای متن/    

Share/Save/Bookmark
مرجع : ایراس
مولف :
کد خبر: 32314