توصيه مطلب
۰
 
جاذبه های گردشگری تاجیکستان
 

تاجیکستان از جمله کشورهایی است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و به دلیل قدمت بالای فرهنگی بسیاری خواهان سفر به این کشور و آشنایی با آداب و رسوم آن می باشند.
جاذبه های گردشگری تاجیکستان
 
ایراس؛ تاجیکستان در زمره کشورهای استقلال یافته از شوروی قرار دارد که در خود آثار و بناهای دیدنی فراوانی را جای داده است و یکی از مناطق مهم گردشگری به حساب می رود.

محاط شدن در خشکی و راه نداشتن به آبهای آزاد نه تنها سبب انزوای تاجیکستان نشده بلکه گذر راه ابریشم از آن بسیاری از افراد را به این کشور جذب کرده است. قرار گرفتن در منطقه آسیای مرکزی همسایگی با افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب، قرقیزستان از شمال و چین باستان را از شرق برای تاجیکستان به ارمغان آورده است.

این کشور از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است؛ تا آنجا که "فرانسوا لوران" مشاور ITC در امور گردشگری بین المللی در ارزیابی های خود از پتانسیل های بسیار زیاد این کشور در زمینه توسعه صنعت گردشگری و جذب هزاران گردشگر از سراسر جهان را بیان کرده و همچنین از تبدیل شدن تاجیکستان به یک بهشت توریستی واقعی نیز خبر داده است. (۱)

شهرهای بسیاری با قدمت بالا و تاریخچه ای قدیمی در این کشور قرار گرفته اند که می توان از آن ها به عنوان مراکز توریستی و گردشگری نام برد. دوشنبه –پایتخت این کشور-، خجند و بدخشان از شهرهای دیدنی تاجیکستان محسوب می شوند.


►دوشنبه: این شهر در منطقه سرسبز حصار در ارتفاع ۹۳۰-۷۵۰ متر از سطح دريا قرار دارد. نخستین دست نویس ها راجع به شهر دوشنبه منسوب به قرن ۱۷ می باشد که در محدوده شهر باستانی "يونان باختر" پیش از قرن ۲ ميلاد یافت شده اند. شهر دوشنبه در سال ۱۹۲۴ ميلادی در نتيجه ائتلاف سه روستای "سر آسيا"، "شاه منصور" و "دوشنبه" به وجود آمد و امروزه به عنوان یکی از مراکز فرهنگی آسيای مرکزی محسوب می شود.


►خجند: پايتخت تاجيکستان شمالی و دومين شهر بزرگ کشور و از کهن ترين شهرهای آسيای مرکزی می باشد. طبق روايت ها "اسکندر مقدونی" بیش از ۲۳۰۰ سال قبل آن را بنا کرده است. خجند در وادی فرغانه قرار دارد و در طول تاريخ همواره شکوفا و ثروتمند و همچنین از مراکز اساسی جاده بزرگ ابريشم بوده است. اين دوران از کاخ ها، مساجد و دژ شهری -که متاسفانه نتوانست شهر را از حمله مغول ها حفظ نمايد- به ارث گذاشته شد. خوشبختانه کوه های فان خجند در زمان جنگ داخلی توانستند امن بمانند و از امنيت نسبی نیز برخوردار شوند.

امروزه خجند از بخش های ثروتمند تاجيکستان محسوب می شود و تولید نیمی از محصولات صنعتی کل کشور را بر عهده دارد. باغ ها و پارک های موجود در این شهر، عبور رودخانه از میان آن حس و طراوت خاصی را به خجند بخشیده و جاذبه های آن را نیز دوچندان نموده است. (۲)


►بدخشان: از دیگر شهرهای تاجیکستان است که شامل بخش هایی از شمال شرقی افغانستان و جنوب شرقی تاجیکستان می شود. این شهر در سروده های شاعران فارسی زبان به کیفیت لعل خویش معروف بوده است. اکثریت ساکنان این منطقه را تاجیک ها تشکیل داده و به زبان دری حرف می زنند؛ هرچند زبان های دیگری به نام زبان های پامیری از خانواده زبان های خراسانی هنوز در این منطقه زنده هستند و مردم به آنها سخن می گویند. شهرت بدخشان علاوه بر لعل به کوه های بلند و رودخانه های خروشان، دره ها و جنگل های سرسبز نیز بازمی گردد. (۳)


►پنج کنت: مانند سایر شهرهای آسیای مرکزی آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است که حضور هنر ایرانی در آن را می توان مثال زد. این شهر باستانی هم اکنون از مراکز طراز اول مطالعات باستان شناسی و هنری آسیای مرکزی به شمار می رود و علاوه بر این در زمان ساسانیان مرکز مهم بازرگانی و سوق الجیشی سرزمین سغدیان نیز بوده است. نقاشیهای دیوار قصر پنج کنت که به صورتی کاملا سالم به دست آمده از عالیترین آثار نقاشی به جا مانده از دوران باستان است . اثر "تالار ۴۱" تجسم کامل هفت خان رستم می باشد که شرح آن را چند قرن بعد در شاهنامه می توان مشاهده نمود. (۱)

علاوه بر شهرهای مذکور، آثار تاریخی و دیدنی بسیاری چون: پامیر که معروف به بام جهان است، مزار خواجه علاء الدین محمد، خانه کتاب، میدان دوست که مجسمه اسماعیل سامانی یا هیکل سامانی در آن قرار دارد را نام برد.


منابع:


(۱) http://www.econews.ir/fa/c۱_۲۳۱۴۷۵/
(۲) http://www.iranpardis.com/showthread.php?t=۱۴۸۵۲۷
(۳)http://www.persianpersia.com/social/sdetails.php?articleid=۱۸۰۱۳&parentid=۱۳۲&catid=۱۴۰


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36788