توصيه مطلب
۲
 
روسيه به ارمنستان فكر مي‌كند
نویسنده : یوری روکس
 

روسيه به ارمنستان فكر مي‌كند
 

ايراس: سرژ سرگسیان  چند روز پيش از روسیه ديدار كرد و همانطور که کرملین گزارش داده، او در روند ديدارش با ولادیمیر پوتین مسئله همکاریهای دو جانبه ، سطح روابط متقابل در چارچوب فرآیندهای همگرایی بویژه در ساختارهای کشورهای مشترک المنافع و سازمان قرار داد دفاع جمعی و همچنین موضوعات مهم بینالمللی منجمله اوضاع منطقه ماورای قفقاز را مورد بحث و بررسی قرار دادخ است. 

روزنامه ایروانی ژاماناک (زمان) در تفاسیر خود تردید دارد که موضوعی اضطراری رخ داده باشد . این روزنامه میگوید در ماه سپتامبر ولادیمیر پوتین به ارمنستان سفر خواهد کرد. در همان زمان در آنجا رزمایش سازمان قرار داد دفاع جمعی برگزار خواهد گردید موضوعي كه اين سوال را پيش ميآورد كه اگر همه چیز در روابط بین ایروان و مسکو در حالت طبیعی خود قراردارد، پس چرا سرگسیان تعطیلاتش را متوقف و به روسیه سفر کرد؟ روزنامه ژاماناک با کنایه به این مطلب اشاره میکند که گویا رؤسای روسیه علاقمند به بازگشت روبرت کوچاریان رئیس جمهور سابق ارمنستان به سیاست میباشند. 

منبع موثقی در ایروان پیشنهاد نمود که نباید نسبت به تئوری توطئه جدی برخورد کرد، زیرا در دفتر ریاست جمهوری مشخص شد که در برنامههای رئیس جمهور ارمنستان از مدتها پیش توقف تعطیلات برای سفر به مسکو وجود داشته است. هیچ دیدار اضطراری وجود نخواهد داشت و برنامهریزیها از مدتها پيش صورت گرفته بود.

اما مذاکرات سرگسیان و پوتین آنچنان هم ساده به نظر نميرسد. البته سران دو کشور شراکت راهبردی، مسائل همکاریهای دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادهاند و گفته ميشود تقاضای وام ارمنستان از روسیه هم مطرح شده است، اما محور اصلی و موضوع مهم مذاکرات پیرامون مسائل منطقه نظیر رویدادهای سوریه و بازگشت ارمنیها و آبخازیها و ملتهای ترک به وطن اصلیشان و مهمتر از همه سناریوی بحران پیرامون ایران که آذربایجان را به طرف خود میکشد، بوده است.
 
تلاشهای باکو در راستای قرار گرفتن در صفوف اول ائتلاف ضد ایرانی بتدریج به ثمر میرسد . طی روزهای اخیر در آمریکا چند بیانیه مهم از جانب نخبگان سیاسی که مستقیماً به آذربایجان ارتباط پیدا میکند، صادر شد. 

مایکل مک ماهون، سناتور سابق آمریکا از کاخ سفید خواست تا تدابیری را نسبت به آذربایجان در راستای دفاع از تهدید ایران اتخاذ نماید. این سیاستمدار دلیل تهدید را شراکت باکو با واشنگتن و تلآویو دانسته و  روابط تهران با ایروان را، که دشمن باکوست، دوستانه عنوان كرده است. این تهدید فعلاً از چارچوب تبلیغات خارج نخواهد شد و هدفش لرزاندن اوضاع داخلی آذربایجان خواهد بود. 

دن روراباخر ، سناتور آمریکایی از کاخ سفید خواست تا به بخش جنوبی غمانگیز آذربایجانیها که در ایران زندگی میکنند، توجه و از مبارزات آنها جهت تعیین وضعیت خود حمایت نماید. 

یادآور می شویم که در ماه فوریه سال جاری در مجلس ملی آذربایجان فراخوانهایی جهت تغییر نام کشور و اضافه نمودن کلمه «شمالی» به گوش رسید. در آن زمان باکو پیشنهاد نمود که نسبت به نظرات برخی از نمایندگان به مثابه ابتکار شخصی بنگرند.
 
برنامه و سناریوی واشنگتن مشخص است. هرچه تعداد دولتهای ناراضی از ایران بیشتر باشد، سهلتر میتوان ایران را محور شرارت نامید. سناريويي که معالجه آن را تنها عملیات جراحی فرض ميكند. هدف آذربایجان نزدیک شدن به رهبران ائتلاف آینده و خدمت رسانی به اندازه تواناییاش در بدست آوردن جایگاهی خوب و مناسب میباشد.
 
کشف توطئه و شبکه جاسوسی ایران و تصمیم خارج ساختن شرکت نفت ایران از طرح ساخت خط لوله گاز «تانار» و تهدیدهای خارج ساختن آن از کنسرسیوم شاه دنیز گویای این مطلب میباشد. آذربایجان با نشان دادن خود به مثابه دشمن ایران و متحد آمریکا بعید است که هدف اتحاد آذربایجان شمالی و جنوبی داشته باشد. به احتمال زیاد هدف کنونی آن درخواست کمک از آمریکا در راستای حل و فصل مسئله قرهباغ با سناریوی ویژه خود میباشد. 

در این جریانات برای ایروان مسئله منافع ملی از اهمیت برخوردار است و مسکو نیز این منطقه را نه تنها جزو منافع ژئوپلتیکی بلکه منطقه مسئولیت خود بشمار میآورد. ارمنستان که با ایران و آذربایجان و ترکیه و گرجستان همسایه است نمیتواند در این خصوص نگران نباشد و از شرکای راهبردیاش در سازمان قرار داد دفاع جمعی کمک نطلبد. در صورت وقوع حوادث غیر معمول، روسیه موضوعی برای فکر کردن در اختیاردارد . برای نمونه حداقل فکرکردن در مورد پشتیبانی پایگاه نظامی روسیه در شهر گیومری ارمنستان. 

نويسنده: یوری روکس، روزنامه "نیزاویسیمایا گازیتا"

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 25528