توصيه مطلب
۰
 
احداث خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان و چین
 


ایراس: رئیس شرکت "ملی پترولیم" چین در دیدار با کرزی اعلام کرد که چین گاز ترکمنستان را از طریق خط لوله و از مسیر افغانستان و تاجیکستان خریداری می‌کند. به گزارش ایراس به نقل از فارس؛ "ژان ژیمینگ" رئیس شرکت ملی پترولیم چین در دیدار با حامد کرزی در شهر "پکن"، ضمن ابراز علاقه‌ در خصوص انجام مطالعات اقتصادی و فنی مناطق گازی "آمو" و اجرای خط لوله گاز ترکمنستان - تاجیکستان - چین از طریق خاک افغانستان، خواستار همکاری کابل در این رابطه شد.
رئیس جمهور افغانستان نیز با بیان این که چنین پروژه‌هایی بسیار با اهمیت و کاملاً به سود افغانستان است، گفت: ما ثبات و توسعه اقتصادی افغانستان را در گرو همکاری اقتصادی با چین می‌دانیم. کرزی به وزیر معادن افغانستان که در این دیدار حضور داشت، دستور داد تا برنامه جامع و مناسبی به منظور همکاری‌ دولت افغانستان و شرکت ملی پترولیم چین تدوین کند و پس از تصویب کابینه دولت افغانستان، آن را با طرف چینی به امضا رساند.
دفتر ریاست جمهوری افغانستان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس شرکت ملی پترولیم چین در این دیدار بر تعهدات خود در رابطه با اجرای موثر معاهده توسعه حوزه نفتی "آمو دریا" که سال گذشته برنده آن شده بود، تأکید کرد. در این دیدار همچنین توافق شد که هیئتی از شرکت ملی پترولیم چین برای امضای این موافقتنامه در ماه جاری میلادی به کابل سفر کنند.
شرکت ملی پترولیم چین هفتمین شرکت بزرگ نفت و گاز در جهان است که سال گذشته از طریق یک مزایده بین‌المللی، قرارداد استخراج 3 منطقه از حوزه نفتی آمو در شمال افغانستان را بدست آورد. قرار است این شرکت در مهرماه سال جاری کار استخراج نفت و گاز را در شمال افغانستان آغاز کنند. این دیدار در حاشیه نشست سران "شانگهای" انجام شد.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 23935