توصيه مطلب
۰
 
تاکید دوباره بر حضور جمهوری اسلامی در نشست سوریه
چورکین: حضور نداشتن ایران در مذاکرات ژنو اشتباه است
 

"ویتالی چورکین" نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، در اظهاراتی بار دیگر بر لزوم حضور ایران در گفتگوهای صلح سوریه تاکید کرد و عنوان داشت حضور ایران می تواند موجب مثبت تر شدن فضای گفتگوها شود.
چورکین: حضور نداشتن ایران در مذاکرات ژنو اشتباه است
 
ایراس؛ مذاکرات ژنو۲ از تاریخ ۲۲ ژانویه آغاز شد و دور نخست آن بدون رسیدن به نتیجه خاصی به پایان رسید. قرار است دور دوم این مذاکرات که در خصوص بحران سوریه و یافتن راه حلی صلح آمیز برای پایان دادن به بحران سه ساله آن است تا چند روز دیگر برگزار شود.

در این میان روسیه تلاش دارد تا به هر نحو ممکن حضور ایران در این مذکرات را قطعی کند. در همین رابطه "ویتالی چورکین" نمانیده روسیه در سازمان ملل در اظهارتی گفت: امیدورایم راهی برای حضور ایران در مذاکرات ژنو وجود داشته باشد. ما (روسیه) فکر می کنیم که شرکت نداشتن ایران در این گفتگوها اشتباه است.

چورکین در ادامه گفت: شمار کشورهایی که فکر می کنند حضور ایران در مذاکرات ژنو تاثیری نخواهد داشت اندک است و ما امیدورایم که راهی برای حضور نمایدگان تهران در گفتگوهای سازنده بیابیم.
 
ایران و روسیه از ابتدای آغاز بحران سوریه با یکدیگر در یک جبهه قرار گرفته و از دولت قانونی سوریه حمایت کردند. هر چند ماهیت این حمایت ها با یکدیگر متفاوت بود اما منافع روسیه موجب شده بود تا این کشور نیز خواهان ادامه حضور "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، در قدرت باشد.

بدون شک اصرار روسیه برای ادامه حضور اسد در قدرت با هدف برآورده کردن منافع مسکو انجام می شود. اینکه کشورهای غربی و عربی که از ابتدا خواهان سرنگونی اسد بودند بر عدم حضور ایران در مذاکرات ژنو تاکید دارند نشان می دهد که دشمنان جبهه مقاومت به هیچ وجه نمی خواهند در این کنفرانس امتیازی به مردم سوریه بدهند.

علاوه بر آن در صورت شرکت نکردن ایران، موضع روسیه در مذاکرات ضعیف می شود، از همین رو مسکو تلاش می کند تا با قانع کردن کشورهای دیگر در خصوص مشارکت ایران در کنفرانس ژنو، موضع و جایگاه خود را در خصوص این موضوع مهم قوت ببخشد.

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33754