توصيه مطلب
۰
 
چه کسی مسافران بوئینگ 777 مالزی را کشت؟
 

سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی و مرگ چندین نفر از دانشمندان هلندی سازمان مبارزه با ایدز بهانه جدیدی دست دو طرف درگیری در اوکراین و روسیه داده تا بار دیگر علیه یکدیگر صحبت کنند.هنوز مشخص نیست که چه کسی موشک باک را شلیک کرده با این حال کشور های غربی برای انجام اقداماتی علیه روسیه متحد شده اند.
چه کسی مسافران بوئینگ 777 مالزی را کشت؟
 
ایراس؛ درگیری های روسیه و اوکراین این بار دامن یکی از هواپیماهای خطوط هوایی بین المللی مالزی را گرفت. این هواپیما که در اثر شلیک یک موشک زمین به هوای باک سقوط کرد بهانه ای جدیدی به دست دولت های روسیه و اوکراین از یک طرف و غرب و روسیه از طرف دیگر داده تا یکدیگر را به منهدم ساختن این هواپیما متهم کنند.

به گزارش ایراس، هنوز گره معمای گم شدن چهار ماهه پرواز ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی باز نشده بود که روز پنجشنبه ۱۸ جولای خبر رسید یکی دیگر از هواپیماهای این خط هوایی بین المللی در مرز اوکراین و روسیه سقوط کرده است. همه ۲۹۵ سرنشین این هواپیما که از آمستردام هلند عازم کوالالامپور بودند جان خود را از دست دادند. به گزارش رویترز محل سقوط هواپیما ۸۰ کیلومتری دونتسک نزدیک مرز روسیه اعلام شده است.

پس از اعلام اینکه این هواپیما توسط یک موشک باک زمین به هوا مورد اصابت قرار گرفته، داستان متهم شدن سه طرف درگیری در این درگیری ها یعنی روسیه، اوکراین و جدایی طلبان شرق روسیه شروع شد. مقامات اوکراین با این توجیه که تولید موشک باک با برد متوسط در دوران اتحاد جماهیر شوروی برای مقابله با موشک های کروز تولید شده و جهت مقابله با دولت اوکراین از طرف روسیه در اختیار جدایی طلبان شرق این کشور قرار گرفته است؛ جدای طلبان و روسیه را مقصران این حادثه اعلام کردند.

در مقابل شورشیان شرق اوکراین اعلام کردند که آنها چنین تجهیزاتی برای مقابله با این پرواز ندارند و این دولت و ارتش اوکراین است که باید برای پاسخگویی در قبال این مسئله آماده باشد.

بلافاصله پس از سقوط این هواپیما سخنان تند و تیز "آرسنی یاتستنیوک" نخست وزیر اوکراین در شبکه خبری یورونیوز منتشر شد. یاتسنیوک در این باره گفت: "این یک جنایت علیه بشریت است. عاملان این جنایت بدانند که از تمام خطوط قرمزها عبور کرده اند به همین خاطر هم از مجازات در امان نخواهند بود.ما از همه دولت های مربوط خواسته ایم برای انجام تحقیقات از دولت اوکراین در مقابل عاملان این حادثه حمایت کنند."

به گزارش سی ان ان، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا نیز در واکنش به سقوط این هواپیما مسافربری که اکثریت مسافران آن را دانشمندان هلندی سازمان جهانی مبارزه با ایدز تشکیل می دادند گفت: "واشنگتن مطمئن است که که این هواپیما به وسیله موشک جدایی طلبان طرفدار
ملیت مسافران پرواز سقوط کرده در اوکراین: • هلندی: ۱۹۳ نفر • مالزیایی: ۴۳ نفر (از جمله ۱۵ خدمه) • استرالیایی: ۲۷ نفر • اندونزیایی: ۱۲ نفر • بریتانیایی: ۱۰ نفر (یک نفر با ملیت دوگانه بریتانیایی - آفریقای جنوبی) • آلمانی: ۴ نفر • بلژیکی: ۴ نفر • فیلیپینی: ۳ نفر • کانادایی: یک نفر • نیوزیلندی: یک نفر
شرق اوکراین که از جانب روسیه تغذیه می شوند مورد هدف قرار گرفته است."

اوباما در ادامه افزود: "این کار بدون ورود تجهیزات پیشرفته و آموزش نیروهای شورشی از جانب روسیه امکان پذیر نبوده و نیست."

بنابر این گزارش یک روز قبل از سقوط این هواپیما تحریم های گسترده ای علیه برخی شرکت های بزرگ روسیه تصویب شد. "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی وزارت امور خارجه همان روز از تصویب تحریم روسیه علیه ۱۳ شهروند آمریکایی خبر داد. بر اساس تحریم های روسیه این افراد حق به روسیه را ندارد. "جیم موران" فرماندار ایالات ویرجینیای آمریکا نیز شامل حال این تحریم ها شده است.

در مقابل "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در واکنش به سقوط این هواپیما انگشت اتهام را به سمت دولت اوکراین گرفت و عنوان کرد که اگر نیروهای دولتی و ارتش اوکراین علیه این جدایی طلب ها دست به شورش نمی زدند چنین فاجعه ای رخ نمی داد.

به گزارش ریانوستی، پوتین ضمن ابراز تسلیت به "مارک روت" نخست وزیر هلند گفت: "قبل از متهم کردن باید ابعاد کامل این حادثه به طور کامل بررسی شود. فاجعه ای که رخ داده یک بار دیگر ضرورت حل و فصل سریع بحران اوکراین را که روز به روز در حال حادتر شدن است را نشان می دهد."

همچنین خبرگزاری رویترز از برقراری تماس تلفنی "جان کری" وزیر امورخارجه آمریکا با "سرگئی لاوروف" وزیر امورخارجه روسیه در رابطه با چگونگی کمک به بررسی سقوط این هواپیما خبر داد. کری در این تماس از عدم آزادی دسترسی بازرسان بین المللی و ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا ابراز نگرانی کرد. لاوروف نیز  لزوم دسترسی این بازرسان به تمامی اسناد و مدارک را تایید کرد.

تازه ترین مناقشه طرف های درگیری که صدای مقامات هلندی را نیز در آورده است جا به جایی اجساد کشته شدگان توسط افرادی است که مشخص نیست چه کسانی هستند. به گزارش خبرنگار سی ان ان، گروهی امدادگر در حال جا به جا کردن اجساد هستند، اما معلوم نیست که این افراد از نیروهای دولتی اوکراین هستند و یا افراد شورشی و جدایی طلب ها هستند که سر خود اجساد را جا به جا می کنند. "فرانتس تیمرمان" وزر امورخارجه هلند در این باره گفت: "گزارش های مربوط به جا به جا کردن اجساد مردم کشورم را خشمگین کرده است. بی احترامی به این اجساد غیر قابل پذیرفتن است."


► همه برابر یکی

پس از اعمال تحریم های گسترده علیه روسیه و سقوط هواپیما توسط موشک هایی که مشخص نیست از کجا شلیک شده؛ سعی اکثر قدرت های غربی بر آن است تا موضع خصمانه تری نسبت به روسیه بگیرند.

به گزارش بی بی سی مارک روت، نخست وزیر هلند در تماس تلفنی خود با پوتین عنوان کرد: "زمان برای اینکه نشان دهید یاری رسان این جریانید رو به اتمام است. شما باید با استفاده از نفوذتان همان کاری را کنید که از شما انتظار می رود."

"دیوید کامرون" نخست وزیر بریتانیا نیز اعلام کرد که در تلاش مشترک با همتای استرالیایی خود به دنبال افزایش فشار بر روسیه برای همکاری با ماموران بین المللی و ایجاد دسترسی کامل به منطقه سانحه است.

خبرگزاری شینهوا در این زمینه از تلاش روسیه برای ایجاد همکاری میان کی یف و جدایی طلبان شرق اوکراین خبر داد. وزارت امورخارجه اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد: "روسیه به هر دو طرف درگیر در اوکراین سفارش می کند تا اقدامات لازم را برای انجام بررسی دلایل سقوط هواپیما فراهم کنند."


منابع:

1-http://www.reuters.com/article/۲۰۱۴/۰۷/۲۰/us-ukraine-crisis-airplane-idUSKBN۰FO۰۴۶۲۰۱۴۰۷۲۰

2-http://www.euronews.com/۲۰۱۴/۰۷/۱۹/mh۱۷-osce-observers-visit-ukraine-crash-site/

3-http://en.ria.ru/world/۲۰۱۴۰۷۱۸/۱۹۱۰۰۵۰۰۳/Malaysian-Airliner-Disaster-in-Ukraine-Must-Be-Investigated.html

4-http://edition.cnn.com/۲۰۱۴/۰۷/۱۹/world/europe/ukraine-malaysia-airlines-crash/index.html?hpt=hp_t۱

5-http://www.bbc.co.uk/persian/world/۲۰۱۴/۰۷/۱۴۰۷۱۹_u۰۷_mh۱۷_pressure_russia_crash_site.shtml


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36959