توصيه مطلب
۲
 
اوضاع تاسف‌بار مردم اوکراین در سينماهاي ايران!
 

اوضاع تاسف‌بار مردم اوکراین در سينماهاي ايران!
 

ايراس: در بخش مسابقه سینمای بینالملل (جام جهاننما) در سی و یکمین جشنواره بینالمللی فیلم فجر، ۱۶ فیلم از کشورهای چین، کره جنوبی، روسیه، فرانسه، آلمان، هند، اوکراین، ژاپن، آمریکا، کنیا، بلژیک، استرالیا، انگلستان، لوگزامبورگ و ایران با یکدیگر به رقابت میپردازند. حضور فیلمهایی از کشورهای روسیه، اوکراین و چین در این بخش از جشنواره فجر امسال نشاندهنده جایگاه شناخته شده این جشنواره در میان کشورهای اوراسیایی است. از کشور چین فیلم "بازگشت به ۱۹۴۲"، از کشور اوکراین فیلم "خانه و برجک" و از کشور روسیه نیز دو فیلم به نامهای "آفتاب سوخته ۲" و "کاروان نظامی"؛ در بخش مسابقه شرکت خواهند داشت. فیلم "خانه و برجک" که از کشور اوکراین در این مسابقات شرکت داده شده است تا کنون در جشنوارههای بینالمللی زیادی شرکت داشته و جوایزی را از آن خود ساخته است.

فیلم "خانه و برجک" یا "خانهای با یک برجک" در سال ۲۰۱۲ در کشور اوکراین ساخته شده است. این فیلم درام به مدت ۸۰ دقیقه بوده و به زبان روسی و به صورت سیاه و سفید پخش ميشود.

داستان این فیلم درباره یک "پسربچه" هشت ساله است که در زمان جنگ جهانی دوم به همراه مادرش برای دیدن "پدربزرگش" سفر میکند. (البته در سایت رسمی سیو یکمین جشنواره فیلم فجر داستان به گونهای روایت شده است که "دختر بچه" به خانه "مادر بزرگ" میرود که بسیار جای تعجب دارد!) صحنههای سیاه و سفید این فیلم درام اوضاع تاسفبار مردم اوکراین در زمان جنگ جهانی دوم را به خوبی نشان میدهد. زن جوان و بیمار که مبتلا به تیفوس است کف ماشین مسافربری شلوغ دراز کشیده و حالش هر لحظه بدتر میشود و پسر بچه هشت سالهاش شاهد زجر کشیدن مادر است. در ایستگاهی ناشناس چهار مرد و زن جوان را روی برانکارد گذاشته و به بیمارستان میبرند. پسر بچه معصوم که نقش او را "دیمتری کوبتسکوی" بازی میکند؛ بیمارستان را پیدا میکند و در کنار مادرش میماند اما خیلی زود مادر جان میسپارد و پسرک نیز به تنهایی در شهر غریب، راه خود را برای یافتن خانه آغاز میکند. در این شهر که مانند بسیاری دیگر از شهرها در زمان جنگ جهانی دوم، ویرانهای بیش نیست؛ در میان مردمی که برای حفظ بقای خود به هر کاری دست میزنند، پسرک باید از خود و کیفش مراقبت کند و تلگرافی را که برای پدربزرگش است به هر قیمتی به دست آورد. او مصمم است راه خود را بیابد.

در چشمان پسرک که از پنجره قطار خیره به مناظر زیبای زمستانی است میتوان انعکاس زخم یخی که در قلب و روح مردم وارد شده است را مشاهده کرد، مردمی بیگناه که در میان هرجومرجها و جنگ و خونریزی از خانه و خانواده خود جدا شدهاند و برای حفظ زندگیشان میجنگند و چهرههای عجیب و غریب برخی از آنها نشان میدهد که در این شرایط سخت در آستانه از دست دادن انسانیتشان هستند.

تصاویر سیاه و سفید آرامشبخش در این فیلم که حاصل مهارت فیلمبردار لیتوانیایی "ريمويداس ليپوي" است، به شکل استادانهای شرایط کشورهای عضو اتحادیه جماهیر شوروی سابق در زمان جنگ جهانی دوم را به تصویر میکشد. هر صحنه بار عاطفی دارد و منتقلکننده مفهومی خاص است. این فیلم بر اساس داستان یک اتوبیوگرافی به همین نام، نوشته یک نویسنده و فیلمنامهنویس به نام "فردريش گورنستاين" ساخته شده است.

کارگردان این فیلم خانم "اوا نويمان" است. نيمان متولد ۱۹۷۴ در اوكراين است. او فارغالتحصيل حقوق از دانشگاه فيليپس و فيلمسازي از دانشگاه تلويزيون برلين در آلمان است. او پس از ساخت فيلمهاي كوتاه و مستند فراوان اولين فيلم بلند خود را به نام "در كنار رودخانه" در سال ۲۰۰۷ ساخت. "خانه و برجك" دومين فيلم بلند او محسوب ميشود كه در جشنوارههاي بسياري شركت كرده است:
جشنواره فیلم کنار دریا در کشور هلند در سال ۲۰۱۲
جشنواره بینالمللی فیلم خانه هنر باتومی در کشور گرجستان در سال ۲۰۱۲
جشنواره فیلم کائوناس در کشور لیتوانی در سال ۲۰۱۲
جشنواره فیلم BFI لندن، انگلستان در سال ۲۰۱۲
جشنواره فیلم انرگی کتبوس در کشور آلمان در سال ۲۰۱۲
جشنواره بینالمللی فیلم آراس در کشور فرانسه در سال ۲۰۱۲
جشنواره شبهای سیاه تالین در کشور استونی در سال ۲۰۱۲
جشنواره بینالمللی فیلم Pau در کشور فرانسه در سال ۲۰۱۲

همچنین تاکنون جوایزی به این فیلم تعلق گرفته است:
جایزه ویژه جشنواره شبهای سیاه تالین در کشور استونی در سال ۲۰۱۲
جایزه هیئت داوران جشنواره بینالمللی فیلم خانه هنر باتومی در کشور گرجستان در سال ۲۰۱۲
جایزه جشنواره فیلم Karlovy Vary Int'l در سال ۲۰۱۲

بازیگران اصلی این فیلم "ياكترينا گلوبوا"، "ميخاييل وكسلر" و "ديميتري كوبتسكوي" هستند. جالب توجه است که "ديميتري كوبتسكوي" در واقعیت در یک پرورشگاه در اودسا زندگی میکند. در این بخش از مسابقات سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، ۸ سیمرغ بلورین و یک جایزه ویژه دبیر جشنواره به فیلمهای منتخب اهدا خواهد شد.

منابع:
Plot Summary for; House with a Turret; imdb.com
http://www.imdb.com/title/tt۲۲۹۲۸۴۴/plotsummary?ref_=tt_ov_pl
eye on films; House with a turret
http://eyeonfilms.org/film/house-with-a-turret-en/
House with a Turret; Poff festival
http://۲۰۱۲.poff.ee/eng/films/programmid.p/official-competition-eurasia/house-with-a-turret
http://www.fajrfilmfestival.ir/fa/index.php/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۸-۰۳/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۶-۱۲
http://www.fajrfilmfestival.ir/fa/index.php/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۸-۰۳/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۷-۴۱
http://www.fajrfilmfestival.ir/fa/index.php/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۸-۰۳/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۹-۰۵
http://www.fajrfilmfestival.ir/fa/index.php/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۸-۰۳/۲۰۱۲-۱۰-۱۴-۱۰-۱۹-۵۴

نويسنده: مونا بقايي، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27472