توصيه مطلب
۰
 
نشست تخصصي مقابله با خطرات حوادث طبیعی سازمان اكو در افغانستان
 


ايراس: ششمین نشست بین المللی كشورهای عضو سازمان همكاری های اقتصادی (اكو) در رابطه با خطرات حوادث طبیعی و با شركت نمایندگان عضو این سازمان امروز سه شنبه در كابل پایتخت افغانستان شروع بكار كرد. به گزارش ايراس به نقل از ایرنا؛ این نشست از سوی اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان و نمایندگان كشورهای عضو این سازمان، برای مدت دو روز برگزار می شود. 'محمدكریم خلیلی' معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در این نشست گفت: با توجه به آسیب پذیری كشورهای منطقه از حوادث طبیعی و غیر طبیعی، برگزاری چنین نشست هایی از اهمیت زیادی برخوردار است.
مسوولان اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان راه اندازی چنین نشست های بین المللی را در كاهش خطرات حوادث طبیعی سودمند توصیف كردند و افغانستان را از جمله كشورهایی خواندندكه همواره از حوادث طبیعی و نیز جنگ بیشترین آسیب را دیده است. شركت كنندگان در این كنفرانس در مورد خشكسالی، زلزله و سیل و نیز یافتن راهكارهایی برای مقابله با این حوادث تبادل نظر خواهند كرد. به گفته آنان یك كشور به تنهایی نمی تواند جلو حوادث طبیعی را بگیرد، خصوصاً افغانستان كه هم از حوادث طبیعی و هم غیرطبیعی بیشتر متاثر می شود.
'محمد دایم كاكر' رئیس مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان هم در این نشست گفت: پیشنهاد ما به كشورهای عضو اكو این است كه با ایجاد دفتر منطقه ای، در روند كمك به كشورهای متاثر از حوادث طبیعی كمك كنند. وی در ادامه خواستار ایجاد این دفتر در كشور 'قزاقستان' شد و دلیل آن را داشتن امكاناتی از جمله 125 فروند بالگرد، بیش از200 فروند هواپیمای باربری، امكانات غذایی و دیگر لوازم مورد نیاز در كمك رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی دانست. سازمان همكاری اقتصادی، به طور مخفف اكو یك سازمان اقتصادی منطقه‌ای است. ایران، پاكستان و تركیه در سال ۱۳۴۱ (۱۹۶۲) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی كردند.
پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۳۷۲ كشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، تركمنستان، قرقیزستان، ازبكستان، و تاجیكستان نیز به سازمان اكو پیوستند. كشورهای عضو این سازمان هم‌اكنون با ده عضو، ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت و هشت میلیون و 620هزار كیلومتر مربع وسعت دارای صنایع مختلف و منابع نفت و گاز هستند. طبق اساسنامه این سازمان، اكو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار كشورهای عضو تلاش می‌كند؛ و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه نیز فعالیت دارد. از دیگر اهداف اكو، تهیه برنامه مشترك برای توسعه منابع انسانی در این ده كشور است. این سازمان هم‌چنین برای تسریع برنامه توسعه حمل و نقل و ارتباطات فعالیت می‌كند.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 22449