توصيه مطلب
۰
 
تنش در روابط تركيه و فرانسه به دنبال تصويب لايحه نسل‌كشي ارامنه
 


ايراس: تركيه در واكنش به تصويب لايحه مجازات انكاركنندگان نسل كشي ارامنه توسط فرانسه، با دادن هشدار به پاريس، هرگونه ارتباط نظامي و ديپلماتيك ميان تركيه و فرانسه را ممنوع اعلام كرد. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ تركيه در واكنش به تصويب لايحه نسل كشي ارامنه براي مجازات انكاركنندگان نسل كشي ارامنه در سال ۱۹۱۵، ارتباط نظامي خود را با فرانسه قطع كرد و هشدار داد كه خسارات جبران ناپذيري به رابطه دو جانبه آنكارا-پاريس وارد خواهد آمد. "رجب طيب اردوغان" نخست‌وزير تركيه روز گذشته در واكنش به اين اقدام قانونگذاران فرانسه، سفير خود در پاريس را فراخواند و تمامي ديدارهاي سياسي ميان دو كشور تركيه و فرانسه را ممنوع اعلام كرد.
اردوغان خطاب به فرانسه گفت: اين سياستي بر اساس نژادپرستي، تبعيض و اجنبي پرستي است. از هم‌اكنون به بعد ما در روابط خود با فرانسه تجديد نظر مي‌كنيم. هيچ‌گونه نسل‌كشي در تاريخ ما وجود نداشته است. ما اين امر را نمي‌پذيريم. مجمع ملي فرانسه در اقدامي روز گذشته، لايحه مجازات انكاركنندگان نسل كشي ارامنه را تصويب كرد كه به دنبال اين امر اردوغان تأكيد كرد كه فرانسه ۱۵ درصد از جمعيت الجزاير را قتل عام كرده است.
نخست‌وزير تركيه همچنين تأكيد كرده است كه كشورش نشست مشترك كميته اقتصادي در پاريس كه قرار است در ژانويه ۲۰۱۲ برگزار شود را تحريم مي‌كند كه اين امر سران تجاري دو كشور را نگران خواهد كرد، و نگراني‌هايي را در ارتباط با سرنوشت ۱۲ ميليارد يورويي مرتبط با تجارت سالانه ميان دو كشور تركيه و فرانسه را در هاله‌اي از ابهام قرار خواهد داد. آمريكا در واكنش به اين اقدام تركيه ابراز نگراني كرد و خواستار كاهش تنش‌ها ميان آنكارا و پاريس شد.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 21099