توصيه مطلب
۰
 
رویکرد جدید روسیه نسبت به همکاری نظامی با قرقیزستان
 

روسیه در راستای تقویت همکاری های مشترک امنیتی با کشورهای آسیای مرکزی اقدام به تقدیر از افسران بلندپایه ی قرقیزستان کرده است. این افسران در زمینه مقابله با تهدیدات امنیتی مشترک فعال بوده اند.
رویکرد جدید روسیه نسبت به همکاری نظامی با قرقیزستان
 
ایراس؛ دولت روسیه از طریق سفارت خود در قرقیزستان، اقدام به تقدیر از افسران بلندپایه ای کرده که در زمینه همکاری با مسکو برای مقابله با تهدیدات امنیتی مشترک دو کشور فعال بوده اند. اقدامی که بیانگر سیاست های جدید مسکو در راستای تقویت همکاری های مشترک امنیتی در منطقه آسیای مرکزی است.

به گزارش ایراس، منابع خبری رسمی قرقیزستان خبر داده اند که چند تن از افسران قرقیز به دلیل مشارکت در تقویت همکاری های نظامی روسیه و قرقیزستان، مورد تقدیر قرار گرفته اند.

سفارت روسیه در قرقیزستان در این زمینه اعلام کرد بنا به دستور ژنرال "سرگئی شویگو" وزیر دفاع روسیه، این شش افسر قرقیز به دلیل فعالیت قابل توجه در زمینه تقویت همکاری های عملیاتی و کمک به حل و فصل مسائل مشترک در زمینه نظامی، با اعطای جوایزی مورد تقدیر قرار می گیرند. این شش افسر عبارتند از "ارکین عثمانف"، "روشن بیک عبدالله اف"، "باکیت بیک بکبولوتف"، "روسلان بیک ایمانف"، "ملیس ساتیبالدیف" و "نورلان چومایف".

"ویاچسلاو خلتسف" وابسته نظامی سفارت روسیه در قرقیزستان نیز اظهار داشت افزایش سطح تعامل و همکاری میان وزارتخانه های دفاع دو کشور و همچنین توسعه قابل توجه پیوندهای نظامی در حوزه های مختلف مرتبط، موضوعی بوده که در روند روابط روسیه و قرقیزستان محقق شده است.

به هر حال، اقدام روسیه در تقدیر از افسران یک کشور خارجی، دربردارنده پیام های مهمی است که از یک سو با توجه به سیاست ها و راهبردهای کلان امنیت ملی و سیاست خارجی روسیه و از سوی دیگر، با توجه به تحولات اخیر منطقه ای و بین المللی قابل تحلیل است.

در سطح نخست، این اقدام در حقیقت تأکید مکرری بر توجه ویژه روسیه به حوزه پیرامونی خود (منطقه خارج نزدیک) و نقش خاصی است که مسکو در این منطقه برای خود تعریف کرده است. این توجه ویژه که بیش از هر چیز در بعد امنیتی- راهبردی و در تلاش برای حفظ این منطقه در مدار نفوذ خود و از آن طریق، حفظ جایگاه قدرت بزرگی برای روسیه قابل تحلیل است، در رابطه با برخی از کشورها تا حدی پیش رفته که روسیه از موضعی برتر، اقدامات مقامات نظامی آن ها را رتبه بندی و امتیازدهی می کند.

افزون بر این و در سطحی بالاتر، باید این نکته را مورد توجه قرار داد که تحولات اخیر در منطقه اوراسیای مرکزی که در قالب بحران اوکراین و در پی آن، صف بندی جدید کشورهای غربی در مقابل روسیه در این منطقه نمود پیدا کرد، ضرورت توسعه و تحکیم پیوندهای امنیتی در منطقه خارج نزدیک را جهت دفع تهدیدات خارجی، برای مسکو بیش از پیش مطرح کرده است.

بر همین اساس، روسیه سعی دارد از طریق اقداماتی مشابه آنچه امروز درباره قرقیزستان انجام داد، دستگاه ها و ساختارهای نظامی کشورهای منطقه را به سوی همکاری هرچه بیشتر با خود سوق داده و از متمایل شدن آن ها به سوی غرب در رقابتی که برای روسیه اهمیتی راهبردی دارد، جلوگیری کند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : انگ 24
کد خبر: 36949