توصيه مطلب
۰
 
اقتصاد ارمنستان
 

اقتصاد ارمنستان
 

کشاورزی
با توجه به کوهستانی بودن این کشور و اقلیم خشک آن زمینه های رشد کشاورزی در این جمهوری ها چندان مهیا نبوده و با توجه به این نکته در دوران شوروی برنامه ریزی اقتصادی بر این منوال بوده که بر بخش صنعتی بیش از کشاورزی توجه شده و اکثر تلاش ها در جهت صنعتی کردن هر چه بیشتر کشور متمرکز بوده است. لازم به ذکر است در کل تنها ۲۰% سرزمین های موجود در ارمنستان قابل کشت است و این زمین ها نیز در دامنه کوه ها قرار دارند. در این خصوص ارمنی ها می گویند «ما نان را از داخل سنگ در می آوریم». کشاورزی در زمینه باغداری و تولید میوه و سبزیجات و صیفی جات تمرکز یافته و فعالیت های گسترده ای در زمینه تولید گل و صادرات ان آغاز شده است.

صنعت
بخش صنعت در ارمنستان از اهمیت خاصی برخوردار است و این کشور یکی از صنعتی ترین جمهوری های شوروی محسوب می شود. این بخش حدود ۴۳% نیروی کار را در ارمنستان را به خود جلب کرده و سهمی اساسی در تولید ناخالص داخلی دارد. در ارمنستان زیر بخش های الکترومکانیک، الکترونیک، ابزار آلات و صنایع خودروسازی در موقعیتی پیشرفته قرار دارند یکی از مهمترین کارخانجات ارمنستان کارخانه لاستیک سازی ایروان است و طبق قراردادی که با ایران دارد كائوچوی مور نیاز خود را از ایران تامین می کند. 

از دیگر کارخانه های مهم ا رمنستان موسسه پترشیمی نایرت است. در زمینه صنایع کانی، تراش و پرداخت سنگ تولید سرامیک و تولید شیشه برای عطر است. صنایع سبک در ارمنستان ۸۰% تولید خود را به دیگر جمهوری ها صادر می کند. در زمینه صنایع غذایی، ارمنستان دارای یکی از غنی ترین منابع آب معدنی جهان است و به خاطر فقدان صنعت بسته بندی این جمهوری نمی تواند به طور کامل از منابع غنی طبیعی استفاده کند. 

از مشکلات عمده در بخش صنایع این جمهوری می توان به کمبود انرژی اشاره کرد. انرژی: ارمنستان از نظر منابع نرزی خیلی فقیر و وابسته به خارج است. این کشور گاز را از سیبری و ترکمنستان و نفت و ذغال سنگ را نیز از کشور های خارجی تامین می کند لذا عمده ترین نوع انرژی مصرفی در این کشور انرژی الکتریکی است. در هر حال اقدام این کشور در راه اندازی نیروگاه هسته ای مدزامور می تواند نیاز این کشور را از واردات انرژی کاهش دهد.

معادن
ارمنستان از لحاظ منابع غنی بوده که بعضا پس از فروپاشی شوروی از کار افتاده است. ارمنستان دارای منابع غنی مس و آهن، جیوه و کرومیت، مولبیدن و طلا است. بتونیت قلیایی با کیفیت بالا تایید شده – دیاتومیت که در موارد تصفیه کننده مورد استفاده قرار می گیرد – ذخایر عمده پرلیت – سئولیت و معدن سنگ مرمر ین الوان – گرانیتو سنگ مشبک و سنگهای نیمه قیمتی یاقوت ارغوانی – عقیق – یشم- سنگ شیشه ای – فیروزه – لیستونیت – اوبسیدیلان که همگی از نظر کیفیت بی نظیر هستند در ارمنستان یافت می شود.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24456