توصيه مطلب
۰
 
عزم شرکت ‏‌های ترک برای حضور در بازار ترکمنستان
 

عزم شرکت ‏‌های ترک برای حضور در بازار ترکمنستان
 
ایراس؛ رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی ترکیه اعلام کرد که شرکت‏ های ارائه دهنده خدمات فنی-مهندسی ترکیه مصمم به افزایش حضور خود در بازار ترکمنستان هستند.

به گزارش ایراس، "مصطفی رفعت حیصارجیک اوغلو" رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی و بورس‏ های ترکیه در دیدار خود با رئیس جمهور ترکمنستان تاکید کرد، آنکارا مصمم به حضور شرکت های بیشتری برای سرمایه گذاری در خاک ترکمنستان است.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی میان مردمان دو کشور تاکید کرد، شرکت‏ های ترکیه و حضور آن ها در بازار ترکمنستان در پیشرفت اقتصادی این کشور نقش مهمی را ایفا می‏ کند و عشق‏ آباد نیز قصد دارد تعاملات بلند مدتی در عرصه های مختلف با شرکت‏ های ترکیه داشته باشد. سفر فرستاده دولت ترکیه به عشق ‏آباد و ملاقات وی با رئیس جمهور ترکمنستان در حالی است که وزیر امور خارجه ترکمنستان هفته جاری میلادی به ترکیه سفر کرده و با رئیس جمهور و وزیر خارجه ترکیه به صورت جداگانه دیدار و گفتگو کرده و بر عزم عشق آباد و آنکارا برای توسعه مراودات تجاری تا سقف ۵ میلیارد دلار در سال تاکید کرد.

"رشید مرداف" وزیر امور خارجه ترکمنستان و "احمد داوود اوغلو" وزیر خارجه ترکیه در جریان رایزنی‏ های سیاسی دو جانبه روند فعلی و دورنمای مناسبات همه جانبه میان عشق ‏آباد و آنکارا و برخی مسائل منطقه‏ ای و بین المللی مورد علاقه طرفین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. ترکیه در مجموع طرح هایی به ارزش ۳۲ میلیارد دلار در ترکمنستان را اجرا و یا در دست اجرا دارد که هم ‏اکنون بیش از ۶۰۰ شرکت ترکیه در قالب ۴۰۰ طرح در خاک ترکمنستان فعال هستند.

به اعتقاد کارشناسان مسائل اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران که از ظرفیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر کشور های منطقه برای حضور در بازار ترکمنستان و کمک به این کشور برخوردار است، طی سال های گذشته کمتر پروژههایی را در ترکمنستان اجرا کرده و فضا را برای دیگر رقبای منطقه ای، همچون امارات، ترکیه، عربستان و دیگر کشور های عربی فراهم آورده است.

پایان متن/
Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس
کد خبر: 34653