توصيه مطلب
۰
 
پوشکین و دختر سروان
 

پوشکین و دختر سروان
 

ايراس؛ مجموعه داستان «دختر سروان» اثر "الکساندر سرگیویچ پوشکین" با ترجمه حسین نوروزی منتشر شد. در سال های گذشته اثری با عنوان «دختر سروان» از پوشکین منتشر شده بود که "پرویز ناتل خانلری" مترجم آن بود. این کتاب نیز به تازگی از سوی نشر معین بازچاپ شده است.

پوشکین، شاعر و نویسنده روسی سبک رمانتیسیسم است. او در ۶ ژوئن ۱۷۹۹ در شهر مسکو چشم به جهان گشود و در دهم فوریه ۱۸۳۷ در سن پتربورگ درگذشت. او بنیانگذار ادبیات روسی مدرن به حساب می آید و برخی او را بزرگ ترین شاعرِ زبان روسی می دانند.

تاکنون آثار فراوانی از این شاعر و نویسنده به همت مترجمان مختلف به فارسی ترجمه و در ایران به انتشار رسیده و همایش دو روزه «سعدی و پوشکین» به مناسبت روز بزرگداشت سعدی در فروردین ماه سال ۱۳۹۱ نیز از جمله فعالیت هایی بوده که در ایران برای شناخت بهتر این شاعر و نویسنده روس در مرکز فرهنگی شهر کتاب انجام شده است.

پوشکین از آثار و اندیشه های شاعران و نویسندگان مشرق زمین به ویژه سعدی، فردوسی و حافظ تاثیر پذیرفته است و او را بنیانگذار زبان ادبی معاصر روسی و معیار سنجش زبان و ادبیات روسی می دانند.

در بخشی از این کتاب با ترجمه حسین نوروزی آمده است: "پوشکین شاعر و نویسنده ای است به تمام معنا رئالیست. در قرن هجدهم، نویسندگان و شاعران روس، از همکاران فرانسوی خود تقلید می کردند و آن ها نیز به نوبه خود، زیر تاثیر نویسندگان کلاسیک بودند. بدین ترتیب کلاسیسیم با همه جمود خود بر ادبیات روس حاکم بود." 

اين رمان به مناسبت كار هايي كه شاعر در خزانه­ ي اسناد دولتي، در پتربورگ، بر عهده گرفته بود شكل گرفت. در حقيقت پوشكين، در آن هنگام، سرگرم تهيه ماجراي شورش "پوگاچف" بود كه ناتمام ماند. چهارچوب تاريخي داستان، دوران سلطنت امپراتريس "كاترين دوم"، يعني دوراني است كه شورش پوگاچف در آن روي داده است.

ماجرا هاي افسري جوان، به نام "گيرينيف" و گماشته ­ي او، "ساوليچ" بهانه ­اي است كه به پوشكين امكان مي ­دهد تا جلال و درخشش نثر موجز و پرشكوه خود را به جلوه در آورد.

خواننده شاهد حركت اين ستوان و يار وفادارش از خانه­ ي پدري به سمت پاسگاه دورافتاده ­ي بلوگلورسك است كه گرينيوف بايد خدمت خود را در آن انجام دهد. سپس، نوبت مي ­رسد به ديدار ماريا ميرونووا، دختر فرمانده­ ي پاسگاه ...

«دختر سروان و داستانهای دیگر» اثر پوشکین با ترجمه نوروزی در ۲۲۴ صفحه و به بهای هشت هزار و ۵۰۰ تومان از سوی نشر جامی منتشر شده است. 


پايان متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35238