۱
توصيه مطلب
۰
 
گردشگري تركمنستان
 

گردشگري تركمنستان
 

تركمنستان داراي آثار تاريخي و مراكز ديدني بسياري است .جاده ابريشم كه در گذشته دور نقشي بسيار مهم در جاده ابريشم كه در گذشته دور نقشي بسيار مهم در برقراري ارتباطات بازرگاني شرق و غرب داشته، در قسمتي از مسير طولاني خود از آسياي مركزي و بالطبع از تركمنستان گذشته و به بنادر شرقي درياي مديترانه منتهي ميشد. هم اكنون خرابهها و آثار برجاي مانده از دوره فعاليت اين جاده و دورههاي پيشتر واقع در مسير آن گوياي اهميت آن در حيات اقتصادي و فرهنگي مردم آن دوران است. در ذيل با برخي از مهمترين آثار تاريخي تركمنستان آشنا ميشويم.

آشنايي مختصر با عشقآباد
براساس كشفيات باستانشناسي سكونت در عشق آباد از اواخر سده اول قبل از ميلاد آغاز شده است ولي در اراضي شهر عشق آباد كنوني از اثار معماري آن دوره چيزي برجاي نمانده است. در اوايل قرن نوزدهم عشق آباد به شهر تبديل شد. نام اين شهر در سال ۱۹۲۰ با روي كار آمدن بلشويكها به «پالتارسك» تغيير يافت و پس از تشكيل جمهوري شوروي سوسياليستي تركمنستان در سال ۱۹۲۴ و الحاق آن به اتحاد جماهير شوروي نام سابق آن يعني عشق آباد دوباره در سال ۱۹۲۷ اعاده شد و طي ۱۰ سال به سرعت توسعه يافت. 

در همين سالها تعداد زيادي و احد صنعتي، نخستين هتل شهر به نام «دوم ساوتف» (كاخ شوراها)، دانشگاه تربيت معلم، ايستگاه راه آهن و هنرستان موسيقي ساخته شد. در سالهاي جنگ جهاني دوم عشق آباد به عنوان شهري درپشت جبهه پذيراي موسسات و ادارات شهرهايي نظير مسكو و كيف و غيره گرديد كه از جمله مي توان به دانشگاه دولتي مسكو، استوديوي فيلمسازي كيف اشاره نمود. همين امر در توسعه صنعتي و علمي و فرهنگي شهر در سالهاي بعد تأثير به سزايي داشت. در ساعت ۱ و ۱۷ دقيقه بعد از نيمه شب روز ۶ اكتبر سال ۱۹۴۸ زمين لرزه اي به شدت ۹ تا ۱۰ درجه ريشتر در عشق آباد به وقوع پيوست كه در نتيجه آن شهر تقريباً با خاك يكسان شد. از جمله قربانيان اين زمين لرزه خانواده رئيس جمهوري كنوني تركمنستان آقاي صفرمراد نيازف بود. 

آقاي نيازف در آن زمان كودكي ۸ ساله بود و تنهاكسي از اعضاي خانواده بودكه از زمين لرزه جان سالم بدر برد. پس از زمين لرزه شهر به تدريج باز سازي شد. در سالهاي دهههاي ۵۰ و ۶۰ قرن بيستم ميلادي در اين شهر آكادمي علوم تركمنستان، دانشگاه دولتي تركمنستان (دانشگاه مختومقلي كنوني)، پژوهشكدههاي علمي و تحقيقاتي، تئاترها و موزهها تأسيس گرديد. در سالهاي اخير شهر عشق آباد از نظر شهرسازي با شتاب بسيار توسعه مي يابد و مركز جديد عشق آباد برگرداگرد بناي ياد بود بيطرفي تركمنستان و موزه ياد بود قربانيان زمين لرزه عشق آباد كه در سال ۱۹۹۹ ساخته شد، شكل مي گيرد. محلاتي نظير «مير»، «گونشلي» و مجموعه هتل هاي جديد در شهرك برزنگي از محلات نوساز شهر به شمار مي آيند. 

از ابنيه ديگري كه در عشق آباد در سالهاي اخير احداث شده اند مي توان فرودگاه بين المللي جديد، موزه ملي، پژوهشكده ملي نسخ خطي، مساجد ارطغرل غازي و گوك تپه، كاخ جديد رياست جمهوري و فرهنگسراي «روحيت»، كاخ عدالت(محل استقرار وزارت دادگستري، دادستاني، ديوان عالي كشور) كاخ وزارت دفاع و عمارت نوساز مجلس تركمنستان را نام برد. براساس آمار رسمي جمعيت عشق آباد هم اكنون ۶۰۴۷۰۰ نفر و وسعت آن تقريباً۳۰ هزار هكتار است.

از نظر جغرافيايي و اقليمي عشق آباد در بخش مياني جلگه دامنه رشته كوه كوپت داغ در ارتفاع۲۰۰ متري بالاتر از سطح آبهاي آزاد قرار دارد. از طرف شمال به كوير قره قوم منتهي ميشود. آب و هواي عشق آباد مانند ساير مناطق تركمنستان شديداً بري است و تابستاني سوزان و خشك دارد. ميانگين دماي هوا در فصل تابستان حدود از ۴۰ درجه است و در زمستان از ۶- درجه تا ۸+ درجه نوسان دارد. شبكه هتل هاي عشق آباد بسيار مدرن و زيباست و شامل هتل هاي چهاروپنج ستاره با مديريتي به سبك اروپائي است. 

در رستوران ها و ناهار خوري هاي عشق آباد علاوه بر غذاهاي اروپايي و شرقي غذاهاي ملي تركمني با قيمتي مناسب عرضه ميشود. عشق آباد داراي موزههاي متعدد است كه معروف ترين آنها موزه ملي تركمنستان و موزه فرش تركمن است. در موزه ملي تقريباً انواع صنايع دستي و همچنين اشياء كشف شده در حفاريهاي باستانشناسي در خاك تركمنستان به اضافه آثار هنري غربي و همچنين برخي از هداياي خارجيان به رئيس جمهوري تركمنستان به نمايش گذاشته شده است.

در فروشگاهاي متعدد عشق آباد محصولات صنايع دستي تركمن و زرگري سنتي تركمني عرضه ميشود از نقاط ديدني شهر بازار هاي آن است كه معروفترين آنها تكه بازار، روسكي بازار، تالكوچكا (بازار هفتگي خارج از شهر) و آپتووي بازار (محل عمده فروشي برخي از انواع مواد غذايي و وسايل مصرف همگاني)، بازار میر، بازار استوفانتان، بازار استاری یارمارکا مي باشد.

اكثر بازارهاي عشقآباد در محلات مسكوني شهر قرار دارند و تقريبا هر محله يا بخش شهر يك مجتمع بازاري مخصوص به خود دارد كه ممولا بصورت چهار ضلعي ساخته شده است كه در مركز آن روي سكوهاي سنگي يا بتوني مواد غذايي عرضه ميشود و نيز در طول اضلاغ هم فروشگاههاي مختلف البسه و مواد مصرف همگاني و لوازم خانگي قرار ميگيرد . بعضي از آنها دو طبقه و بعضي ديگر بصورت يك طبقه و قسمت مركزي هم سرپوشيده است . در نقاط مختلف حاشيهاي عشقآباد هم چند بازار عمده فروشي داير است كه در ميان عامه مردم به آپتووي بازار در حاشيه جنوبي شهرك مير و داش حوض بازار در قسمت حاشيه شرقي عشقآباد قرار دارد و فقط محل عرضه ميوه، ترهبار و سبزيجات است معروفند و بزرگترين بازار خارج شهر بنام تالكوچكا كه به جغلق بازار و يكشنبه بازارنيز معروف است كه روزهاي شنبه، يكشنبه و پنجشنبه صبح زود تا ساعت ۲ بعدازظهر داير است. 

اين بازار منطقه وسيعي را به خود اختصاص داده است و شامل يك بخش مركزي در داخل محوطه ديوار كشي شده و بخش جنبي گرداگرد آن است (اين بازار شلوغ و خاكي است، اما تقريبا همه چيز در آن يافت ميشود و قيمتها هم نسبتا ارزانتر است) به غير از اين بازار، بازارهاي ديگر داخل و حاشيه شهر معمولا روز دوشنبه براي نظافت بازار تعطيل ميشوند (بازار شهرك مير روز سه شنبه تعطيل است) علاوه بر اين پاساز مركزي سه طبقه شهر عشقآباد به نام اونيورماك محلي است براي فورش كالاهاي لوكس و لوازم خانگي و ساير اشيا و ملزومات مدرن و گفتني است كه در بارارهاي تالكوچكا، آپتووي و داش حوض بازار اجناس و كالاها با قيمتي ارزانتر از فروشگاهها و بازارهاي داخل شهر عرضه ميشود. 

مجتمع شركت ايمپاش واقع در خيابان تركمنباشي از مراكز فروشگاهي جديد و ديدني عشقآباد محسوب ميشود. اين مركز، ساختماني سه طبقه است كه طبقات مختلف با پلكان برقي، آسانسور و پلهكان معمولي با يكديگر ارتباط دارند و در آن علاوه بر غرفههاي مختلف فروش مواد غذايي، لوازم صوتي و تصويري پوشاك والبسه، مبلمان در طبقات اول و دوم، طبقه سوم به رستوران،كافه تريا و غرفه ورزشي و محل بازي كودكان اختصاص يافته است و اين مجتمع فروشگاهي از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب و بدون تعطيلي هفتگي باز است ولي بقيه بازارها معمولا ساعت ۷ تعطيل ميشوند. 

روسكي بازار يكي از چند بارار معروف عشقآباد است كه در دوره شوروي سابق احداث شده است و بصورت تاسيساتي چهارضلعي در سه طبقه (يك طبقه در زيرزمين) است كه طبقات همكف و دوم به فروشگاههاي فروش مواد غذايي البسه، كفش، لوازم خانگي و ساير ملزومات و عكاسي اختصاص يافته و در خارج از محوطه مركزي راسته دست فروشان در حوالي بازار ادارات مخابرات و پست و تلگراف، گذرنامه و مركز خدمات روزمره آوادان، بانك و موزه فرش تركمن قرار دارند اين بازار در خيابان گوراوغلي و در جنب بانك مركزي تركمنستان و مجلس كشور قرار دارد. 

بازار ديگر قابل توجه عشقآباد بازار واقع در خيابان سوريكف است كه عامه آن را به نام استوفانتان(صدفواره) يا گودان بازار ميشناسند و مانند ساير بازارهاي عشقاباد و مانند ساير بازارهاي عشقآباد بصورت محوطه مركزي و جنبي در گرداگرد آن است و قسمتي نيز به دستفروشان (فروشندگان لباس، كفس) اختصاص دارد. 

بازار شهرك مير كه بنام كاروسل بازار نيز بعضا از آن نام برده ميشود در خيابان يونس عمره قرار دارد و يكي از بازارهاي عمده و پرترددعشقآباد است كه در بخش جنوبي و پرجمعيت شهر قرار دارد و با توجه به طرحهاي دولت و شهرداري در زمينه تبديل شهرك مير به مركز تجاري و تفريحي عشقآباد ميتواند در آينده از اهميت بيشتري برخوردار شود. 

بازار استارايا يارماركا(نام رسمي كوپت داغ بازار) در خيابان آتابايف (نزديك به تقاطع خيابان عندليب (مير) و آتابايف(قالكينشي)) از بازارهاي جديد عشقآباد است كه پس از اعلام استقلال كشور ايجاد گرديد اين بازار متشكل از دكههاي كلبهاي شكل فلزي است و بازار بصورت يك چهارضلعي ساخته شده و در دو ضلع آن دكهها قرار دارند و بيشتر اشيا زينتي سنتي و البسه در آنها عرضه ميشود . چند فروشگاه لوازم خانگي و لوكس نيز در جنت بازار داير است. اخيرا رديف دوم دكههاي كلبهاي نيز در پشت ضلع شمالي اين بازار نصب شده و چنين بر ميآيد كه بازار در حال توسعه است. 

در نزديكي اين بازار در خيابان عندليب (ميرسابق) بازار كوچكي بنام جنت بازار قرار دارد كه علاوه بر عرضه كالاهاي مرسوم ساير بازارها، دست فروشان اشيا و لوازم صنعتي دست دوم(بعضا نو) نيز در آن حضور دارند. گفتني است كه در نزديكي بازارهاي فوق مركز مطبوعات تركمنستان و دانشكده الهيات دانشگاه مختومقلي نيز قرار گرفته است. شبكه حمل و نقل شهري و خارج شهري عشق آباد مجهز و شامل اتوبوس، اتوبوس برقي (در خطوط شهري) تاكسي هاي دولتي و شخصي است. از عشق آباد به اكثر شهر هاي مهم كشور از جمله مراكز استانها پروازهاي مستقيم خطوط هواييي داخلي برقرار است. از وسايل حمل و نقل ديگر مي توان به قطار و كشتي اشاره كرد شبكه راه آهن تركمنستان با توجه به جمعيت اندك كشور توسعه يافته است و از عشق آباد به تماميشهرهاي كشور مي توان با قطار مسافرت كرد. مسافرت با كشتي در مسير هاي خاصي ازكانال قره قوم، رودخانه جيحون و همچنين بين بندر تركمنباشي (كراسنوودسك سابق) و ساير بنادرساحلي درياي خزر انجام مي گيرد و عشق آباد خطوط آبي داخلي و خارجي ندارد. كرايه حمل و نقل شهري در عشق آباد از ۵۰ منات تا ۶۰۰۰ منات است (اتوبوسها و اتوبوسهاي برقي داخل شهر ۵۰ منات درازاي هر نفر نقداً دريافت مي كنند).

آثار تاريخي و فرهنگي واحه مرو
قصبه توغلوق، ارگ قلعه، گياور قلعه، قيز قلعه، سلطان قلعه، شهريار ارگ، عبدالله خان قلعه، مسجد خواجه يوسف همداني، بايرام علي خان قلعه، دهستان، پارائو، شهر اسلام، نسا، آنو، ابيورد، ميهنه، سرخس، دندانقان

آثار تاريخي و فرهنگي كهنه اورگنج (گرگانج يا اورگنج قديم)
آرامگاه فخرالدين رازي، آرامگاه تورهبگ خانم، مجموعه آرامگاه نجم الدينكبري و سلطان علي، مناره قديمي واقع در مركز آن، مدرسه ابن حاجب، آرامگاه سيد احمد، آرامگاه يوسف بگ.

صنايع دستي و سنتي
صنايع دستي و هنرهاي سنتي ملي تركمن شامل زرگري، قاليبافي، نمدبافي، فلزكاري، صنايع چوب، پوست و چرم، سفالگري، ابريشم بافي و گلدوزي است كه در ذيل به اسامي محصولات و توليدات برخي از آنها اشاره ميشود.
• زرگري؛ محصولات زرگري سنتي تركمن عبارتند از : قبه، گل يقه، النگو، مانگلايليق و … مواد مورد استفاده در زيور آلات سنتي زنان تركمن غالباً عبارتند از طلا، نقره و عقيق و غيره كه از نظر شكل اين زيور آلات به سازوبرگ رزم (البته در ابعاد كوچك) شباهت دارد.
• فرش و توليدات قاليبافي؛ توليدات قاليبافي عبارتند از جوال، انواع توربه، خورجين، قالي و قاليچه، قاپيليق (پرده مخصوص در اتاق)، آت حالي (فرش مخصوص اسب)، ارليك (فرش مخصوص زين اسب)، دويه حالي (فرش تزئيني مخصوص شتر كه در عروسي مورد استفاده قرار مي گيرد)، پلاس و گليم. مواد مورد استفاده در فرش تركمن شامل ابريشم، پشم شتر، گوسفند، نخ پنبه و رنگهاي طبيعي است. فرش تركمن از شهرت جهاني برخوردار است
• نمدبافي؛ شامل چكمههاي نمدي چوپاني، نمدخانگي، عرق گير اسب، جل شتر و غيره است
• ابريشم بافي؛ برخي از محصولات ابريشم بافي سنتي تركمن عبارتند از : پارچههاي ابريشمي با رنگهاي گوناگون به نام هاي كتني، دارايي، سوساني و چُب بتف، آلاچا، گودري، قارما، قالبيري
• پشم بافي؛ روسريهاي دست بافي از پشم شتر و گوسفند نظير قينگاچ، دويپلي قينگاچ و غيره
• گلدوزي؛ نمونههاي گلدوزي سنتي تركمني را در لباسهاي زنان و مردان تركمن نظير كورته، چابيت، و كلاه سنتي «تاخيا» مي توان مشاهده كرد و اين هنر با نساجي سنتي تركمني ارتباط تتگاتنگ دارد
• چرم دوزي؛ توليدات چرم دوزي سنتي تركمني شامل انواع كفش (كووش، چوقوي، چارق، يلكن، چپك)، كلاه، پوستين، پالتو، و يراق اسب است. موارد مورد استفاده در اين رشته علاوه برچرم و پوست، عقيق، طلا و نقره و پشم مي باشد.
 
شركتهاي گردشگري عشق آباد
عشقآباد سياحت، خيابان كوراوغلي پلاك ۶۰، تلفن: ۳۴۳۱۱۵ – ۳۴۴۰۱۱
شركت لطيف، خيابان خدايبردي پلاك ۳۶، تلفن: ۴۱۵۰۷۷
شركت آمانو ال ت.د. خيابان آزادي پلاك ۶۹، تلفن: ۵۱۱۱۷۶ - ۳۹۳۷۶۸
شركت نسا سرويس، خيابان تركمنباشي پلاك ۱۹، تلفن: ۳۵۲۷۵۵
شركت ساآدا خيابان مختومقلي، پلاك ۱۸/۱۷، تلفن: ۳۵۰۶۴۴
مركز توريستي توريزم آوادان، خيابان آزادي پلاك ۶۵، تلفن: ۳۵۴۸۶۰
«‎‎‏DN-Tours» شرکت دی ان تورز - خیابان مختومقلي، پلاك ۱/۴۸، تلفن: ۴۷۹۲۱۷
شركت آلخو، خيابان نيتراليتت، پلاك ۱۸، تلفن: ۳۵۵۵۲۰
شركت تورستروي سرويس، خيابان آزادي پلاك ۲۰، تلفن: ۴۷۴۵۴۷
شركت پاراديز، خيابان سيتاكف پلاك ۳، تلفن: ۳۹۰۵۴۱
شركت الخان سياحت خيابان نوريمف پلاك ۵، تلفن: ۳۵۴۹۶۳
شركت خريد – آن، خيابان آزادي، پلاك ۸۱، تلفن: ۳۹۴۵۱۹

مساجد عشقآباد
مسجد آزادی خيابان. عندليب، تلفن ۳۲۳۱۸۳
مسجد ارطغرل غازی خيابان. شوچنكو، تلفن ۴۷۸۳۵۰
مسجد الزهرا سفارت جمهوری اسلامی ایران خيابان. تهران
مسجد الاقصی - محله واسموی مارت تلفن ۳۵۸۰۲۷
مسجد شهیدلر - خیابان کوراوغلی تلفن ۳۴۹۷۷۹
مسجد عمر - خیابان چخوف تلفن ۳۹۶۱۹۳
مسجد عثمان - محله هشتم تلفن ۴۳۵۶۱۸
مسجد امام رضا(ع) خيابان. چخوف، تلفن ۳۹۷۸۰۵

كليساهاي عشقآباد
كليساي الكساندر نوسكي مقدس، ۳۴۰۶۴۵
صومعه زنان روسي نيكل مقدس، تلفن ۳۲۲۷۰۸

فروشگاهها، بازارها و شركت هاي حمل و نقل
فروشگاه فرش – خيابان. گوراوغلي، پلاك ۵، تلفن ۳۹۵۴۳۴
سوغاتي فروشي – خيابان. پوشكين، پلاك ۳۹۶۶۶۳
پاساژ مركزي (يونيورماگ) – خيابان. مختومقلي، پلاك ۷۳، تلفن ۳۹۱۱۹۷

داروخانههاي عشق آباد
شماره ۱ (جنب بازار روسكي) خيابان.گوراوغلي، تلفن ۳۵۶۴۹۸
شماره ۲ (جنب سينما ‹مير›)خيابان.مختومقلي، تلفن ۳۵۳۲ ۲۳
شماره ۳ (مركز خدمات «غنچه»)، تقاطع خيابانهاي عندليب و خداي برديف تلفن ۴۶۸۵۷۹
شماره ۴ (خيابان عندليب)، تلفن ۳۲۱۱۵۴
شماره ۵ (خيابان شِوْچنكو)، تلفن ۴۷۰۵۷۱
شماره ۶ (پارك شماره ۲)،خيابان مختومقلي، تلفن ۳۶۰۳۶۹
شماره ۷ (محله ۳)، خيابان خداي برديف، تلفن ۴۶۹۶۵۱
شماره ۸ (محله ۱۰)، تلفن ۴۳۶۱۰۶
شماره ۹ (خيابان مختومقلي)، تلفن ۴۷۳۳۷۷
شماره ۱۰ (محله ۶)، تلفن ۴۷۳۶۳۶
شماره ۱۱ (خيابان ويلْيامز)، تلفن ۳۴۱۸۱۱
مركز اطلاعات داروخانههاي شهر عشق آباد – ۳۹۸۷۱۴

مراكز تفريحي و ديدني عشقآباد
باغ وحش – خيابان آزادي، پلاك ۱۱۶، تلفن ۳۴۴۷۸۹
باغ گياهشناسي مركزي – خيابان تهران، پلاك ۱۷، تلفن ۳۴۰۰۵۶
قرق گاه كوپت داغ – قصبه برزنگي،تلفن ۴۳۰۰۸۵
راه سلامتي سردار - جاده آرچابي-فيروزه سابق
پارك ملي تركمنستان - خيابان تركمنباشي - پنج و هشت پايه
ميدان بيطرفي تركمنستان -خيابان نيتراليتت جنب كتابخانه ملي

سالنهاي تئاتر عشقآباد
تئاتر ملانفس - خيابان كمينه تلفن ۳۵۶۹۵۸ (۱
تئاتر آلپ ارسلان - خيابان مختومقلي پلاك ۱۱۵ تلفن ۳۹۱۶۴۰ (۲
تئاتر پوشكين - خيابان گوراوغلي پلاك ۱۱ تلفن ۳۵۱۱۳۹ (۳
تئاتر مخدومقلي - خيابان آزادي پلاك ۷۴ تلفن ۳۵۴۱۸۶ (۴
تئاتر عروسكي - گذر اول خيابان آتامراد نيازوف تلفن ۴۱۸۰۰۳ (۵

موزهها و سالنهاي نمايشگاهي
تالار نمايشگاه اتحاديه نقاشان تركمنستان – خيابان ژيتنيكُف پلاك ۳۳، تلفن ۳۹۵۴۳۹
موزه ملي تركمنستان – قصبه برزنگي، تلفن ۵۱۹۰۱۹، ۵۱۹۰۱۸
موزه ادبيات ب. كربابايف – خيابان بابايف، پلاك ۳، تلفن ۳۵۵۴۹۲
موزه فرش تركمن – خيابان گوراغلي، پلاك ۵، تلفن ۳۹۸۸۹۰، ۳۹۸۸۷۹

دفتر شركت هاي هوايي خارجي
لوفت هانزا Lufthansa – تلفن – ۴۸۰۶۹۷
بريتيش آيرويز British airways – تلفن – ۴۸۱۷۹۹
ازبكستان آيرويز Uzbekistan airways – تلفن – ۴۸۰۶۹۲
ايران آيرلاينس (ايران) Iran airlines – تلفن ۴۸۰۶۹۱
تركيش آيرلاينس (تركيه) Turkish airlines – تلفن ۴۸۲۲۱۸
پاكستان اينترنشينال آيرلاينس Pakistan airlines – تلفن ۴۸۱۸۳۸
دفتر شركت هواپيمايي مسافربري اكراين « آيروسويت» - تلفن ۴۸۰۱۳۶
دفتر شركت هواپيمايي مسافربري ارمنستان – تلفن ۴۸۰۱۳۷
دفتر شركت هواپيمايي مسافربري «تركمن هوايولاري» - ۳۵۴۱۵۴

كد تلفن شهرهاي تركمنستان
اطلاعات داخلي – ۰۷۴
اطلاعات بين المللي –۰۷۹
آنو-۲۳۷
قاري قلعه-۰۰۲۴۸
گوك تپه- ۲۳۲
داش اغوز – ۰۰۳۲۲
كاكا – ۰۰۲۳۳
آتامراد – ۰۰۴۴۴
كهنه اورگنج – ۰۰۳۴۷
سرحد آباد – ۰۰۵۶۱
مرو – ۰۰۵۲۲
بالكان آباد – ۰۰۲۲۲
سرخس – ۲۳۴
تجن – ۰۰۲۳۵۵
تركمن باشي – ۰۰۲۴۳
تركمن آباد – ۰۰۴۲۲
خزر – ۰۰۲۴۰

هتلهاي عشقآباد
هتل «تركمنستان» - خيابان گوگول، پلاك ۱۹، تلفن : ۳۵۰۵۳۴
هتل «تركمن هتل» - جاده آرچابيل (فيروزه)، تلفن: ۴۴۳۳۳۳ – ۵۲۰۰۰۱
هتل «شرايتون گراند تركمن» - خيابان كوراوغلي، پلاك ۷، تلفن: ۴۸۲۰۵۰
هتل «فور پوينتس آق آلتين» - خيابان مخدومقلي، تلفن: ۵۱۲۱۸۱
مجموعه هتل هاي «كاروان» - هتل «واس» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۱۵۱ – ۴۸۸۱۰۰
هتل «نفتچي» - قصبه برزنگي، تلفن: ۵۱۰۲۰۹ – ۴۸۰۲۰۷
هتل «آسيا» - قصبه برزنگي، تلفن: ۵۱۰۱۷۹ – ۴۸۰۱۸۰
هتل «دايانچ» - قصبه برزنگي، تلفن: ۵۱۸۰۲۵ – ۴۸۸۰۳۲
هتل «كوپت داغ» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۶۵۶
مجموعه هتلهاي «آلتين عصر» ا.ب. س – قصبه برزنگي، تلفن:۴۸۸۵۱۲ – ۴۸۸۵۱۲ -۴۸۸۵۱۳
هتل «دمير يولچي» قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۰۲۳ – ۴۸۸۰۲۱
مجموعه هتل هاي «ييلديز» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۱۱۲
هتل «آق آلتين» خيابان گوگل،(روبروي وزارت راه) – ۳۵۰۶۳۰
هتل «شرايتون» – روبروي روسكي بازار – ۴۸۲۰۵۰
هتل «عشق آباد» خيابان مختومقلي (روبروي اونيورماگ)
هتل «نسا» خيابان تركمنباشي – ۴۲۹۳۱۰
هتل «چندي بيل» - قصبه برزنگي، تلفن: ۵۲۰۰۳۸ – ۴۸۸۱۴۹
هتل « ميراب» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۱۳۲ – ۴۸۸۱۳۳
هتل «قارا آلتين» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۰۱۷۴ – ۵۱-۱۷۳
هتل «راحت» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۰۱۷۸
هتل «آركاچ» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۱۲۶
هتل «ميزان» - فصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۶۱۴
هتل «يديگن» - جاده آرچابيل (فيروزه)، تلفن: ۴۸۸۰۴۹
هتل «آسيا» - قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۰۱۸۰
هتل «سردار» شهر تركمنباشي خيابان عشق آباد، خيابان تركمنباشي، كد و تلفن: ۸۰۰۲۴۳۲۰۷۵۱
هتل «تركمن آباد» شهر تركمن آباد – خيابان كوپترا شماره ۳۶، تلفن: ۲۱۳۸۸
هتل «سنجر» شهر مرو – خيابان ملانفس، ۵۷۱۴۴ – ۵۷۶۴۴
هتل «بالكان» شهر بالكان آباد – خيابان كوارتال ۴۳۲۸۹

رستورانها و كافهها
رستوران نسا – خيابان آتابايف پلاك ۱۸۶، تلفن:۴۱۶۸۷۵
رستوران نسا ترويا – خيابان نوايي، پلاك ۵۴، تلفن: ۳۹۱۶۲۸
رستوران تورنتو – خيابان آزادي، پلاك ۷۰، تلفن: ۳۵۰۹۴۳
رستوران «آلتين تركمنستان» - خيابان نيتراليتت، پلاك۱۹، تلفن: ۳۵۶۵۶۹
رستوران «جنت» - خيابان مختومقلي، پلاك ۱۴۰، تلفن: ۳۴۸۵۱۶
رستوران «دينج» - خيابان مختومقلي، پلاك ۱۴۰، تلفن: ۳۴۵۱۶۴
رستوران «كوپت داغ» - مجموعه هتل هاي آلتين آيو قصبه برزنگي، تلفن: ۴۸۸۵۱۲ – ۴۸۸۵۱۴
رستوران «ميازان» - قصبه برزنگي، تلفن:۴۸۸۶۱۴
رستوران ايمپاش خيابان تركمنباشي تلفن ۴۵۴۲۶۶
رستوران پايانه جمهوري اسلامي ايران تلفن ۴۸۸۷۵۲

جشنها و ايام ملي تركمنستان
يكم ژانويه (۱۱ دي) - سال نو مسيحي
دوازدهم ژانويه (۲۲ دي) - سالروز گراميداشت خاطره شهداي جنگ گوگ تپه
نوزدهم فوريه (۳۰ بهمن) - سالروز جشن پرچم ملي تركمنستان
بيستم مارس(۲۹ يا ۳۰ اسفند) - روز زن
بيست و يك و دوم مارس(۱ و ۲ فروردين) - عيد نوروز و جشن بهار
اولين يكشنبه ماه آوريل (۸ارديبهشت) -جشن گراميداشت اسب اصيل تركمني
هشتم ماه مي(۱۸ ارديبهشت) سالروز گراميداشت خاطره قهرمانان ملي تركمنستان و شهداي جنگ جهاني دوم
نهم ماه مه (۱۹ ارديبهشت) - سالروز پيروزي بر فاشيسم
هيجده ماه مي (۲۸ ارديبهشت)روز رستاخيز و وحدت ملي
نوزده ماه مه (۲۹ ارديبهشت) - روز گراميداشت مختومقلي
آخرين يكشنبه ماه مه (۵ يا ۶ خرداد) - جشن فرش تركمن
دومين يكشنبه ماه اوت(۲۰ يا ۲۱ مردادماه) - جشن خربزه تركمن
آخرين يكشنبه سپتامر (۷ يا ۸ مهرماه) - روز نوازنده خواننده ترانههاي سنتي تركمني (روز باخشي تركمن)
ششم اكتبر(۱۴ مهرماه) - سالروز گرداميداشت خاطره شهداي زمين لرزه عشقاباد
بيست و هفتم - هشتم اكتبر (۵ و ۶ آبان) - سالگرد استقلال تركمنستان
هفدهم نوامبر (۲۶ آبان) - روز دانشجو
آخرين يكشنبه ماه نوامبر (۳ يا ۴ آذر) - جشن محصول
اولين يكشنبه ماه دسامبر (۱۰ يا ۱۱ آذر) - جشن همسايهها
دوازده دسامبر (۲۱ آذر) - سالروز بيطرفي
عيد قربان - روز برگزاري عيد قربان به تصميم هيئت دولت تركمنستان مشخص ميشود- معمولا سه روز تعطيل رسمي است.

مقررات سفر
بدون شك براي عزيزاني كه قصد مسافرت به تركمنستان را دارند آگاهي از قوانين و مقررات اين كشور و رعايت اين قوانين و مقررات؛ يك ضرروت اساسي به شمار مي آيد. بدين منظور جهت رفاه حال شما مسافرين محترم و با توجه به اهميت حفظ امنيت و آسايش شما و پيشگيري از بروز مشكلات احتمالي سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو موارد ذيل را مورد تاكيد قرار مي دهد:
۱) عقد قرارداد با شركت هاي معتبر توريستي كه در زمينه سفر به تركمنستان داراي حسن شهرت و اعتبار مي باشند و به تعهدات خود در خصوص حمل و نقل، اسكان و امكانات هتل عمل نموده باشند. در اين خصوص از هماهنگي ميان شركت فرستنده و پذيرنده اطمينان حاصل شود.
۲) براساس قوانين تركمنستان ثبت ورود و خروج جهانگردان در اداره اتباع خارجي برعهده شركتهاي توريستي بوده و نحوه پرداخت مبلغ مورد نظر براي اين كار بايد طبق قرارداد مشخص باشد.
۳) كليه اتباع خارجي در صورت ورود و اقامت در تركمنستان ميبايست نسبت به درج مهر ثبت آوير (اتباع خارجه) در گذرنامه اقدام نمايند در غير اين صورت در وهله اول جريمه و در صورت تكرار موضوع در وهله دوم (در مدت يكسال از تاريخ جريمه اوليه)؛ علاوه بر جريمه ضمن اخراج ازكشور يادشده ظرف مدت ۲۴ ساعت؛ به مدت ۵ سال به تركمنستان ممنوع الورود خواهند شد.
۴) هر مسافر يا ميهمان خارجي كه پا به خاك تركمنستان ميگذارد موظف است ظرف مدت سه روز در اداره دولتي ثبت اتباع خارجي كه باصطلاح «آوير» ناميده ميشود رواديدي خود را توسط ميزبان به ثبت برساند. لازم به تذكر است دايره مذكور در روز هاي بعد از ظهر شنبه ، يكشنبه و ايام تعطيل رسمي كشور از پذيرفتن ارباب رجوع معذور است و همچنين روز ورود مسافر جزء مهلت سه روزه محسوب نمي گردد. در صورت عدم مراجعه مسافر ميهمان به دايره «آوير» مبلغ ۲۵۰۰.۰۰۰ هزار منات جريمه به صورت نقدي از مسافر خاطي اخذ مي گردد و اگر اين مورد دوبار پي در پي براي كساني كه رواديدي خود را تمديدكنند روي دهد، فرد خاطي علاوه بر جريمه مجدد از كشور اخراج شده و تا پنج سال ممنوع الورود مي گردد.
۵) با توجه به وجود مناطق ممنوعه در تركمنستان؛ از سفر به اين مناطق خودداري نموده و يا در صورت سفر با ادارات ذيربط در كشور تركمنستان هماهنگي و مجوز لازم را اخذ نمايند، مهمترين اين مناطق عبارتند از: ۱- داش آغوز ۲- تركمن آباد ۳- منطقه تمور ۴- فيروزه و..... ضمنا ايستگاههاي راه آهن و فرودگاههاي مناطق ذكر شده نيز شامل مناطق ممنوعه هستند. همچنين وزارت طبيعت تركمنستان در جهت حفاظت از محيط زيست و جلوگيري از بروز حريق هاي احتمالي بازديد هاي گردشگري و سفر به بعضي از مناطق را از ماه مي لغايت ماه نوامبر ( يازدهم ارديبهشت لغايت نهم آبان ماه) ممنوع اعلام كرده است: اين مناطق عبارتند از:۱- باد خيز و كوتين داغ ۲- كوپه داغ ۳- آمو دريا ۴- خرز داغ و سونت.
۶) نظر به اينكه تعدادي از هموطنان مرزنشين با اخذ گذر مرزي وارد تركمنستان شده و طبق قوانين و توافقات دو كشور تا محدوده مشخصي ميتوانند تردد نمايند، لذا اكيدا از سفر به خارج از محدوده مجاز خودداري نمايند. لازم به ذكر است شهر عشق آباد خارج از محدوده محسوب گرديده و سفر بدانجا ممنوع مي باشد.
۷) مسافران و اتباع خارجي كه وارد تركمنستان ميگردند ملزم به همراه داشتن گذرنامه يا تصوير مهر شده آن و كارت سبز آوير در تمامي مدت اقامت ميباشند تا در صورت تقاضا از سوي مامورين و ارگانهاي قضايي ذيربط در تركمنستان از سوي مشاراليهم ارائه گردد.
۸) توصيه مي گردد در حفظ و نگهداري مدارک هويتي ( گذرنامه و..... ) دقت لازم را بعمل آوريد.در صورت مفقود شدن گذرنامه سريعا مراتب به اطلاع سفارت جمهوري ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو و همچنين به سازمان ميزبان در تركمنستان و ارگانهاي مربوطه رسانده شود تا اقدام لازم انجام پذيرد.
۹) مواردي از تخلفات طبق قوانين تركمنستان كه شامل جريمه نقدي و بعضاً حبس هاي كوتاه مدت و درازمدت در تركمنستان مي گردد عبارتند از:
۱ - ارتباط نامشروع - ۱۵روز زندان یا ۱۵ تا ۳۰ میلیون منات (۱۵۰۰دلار) جریمه نقدی
۲- حضور در معابر عمومي در حالت مستي و عدم تعادل - ۱۵ روز حبس و جريمه نقدي
۳- حمل سلاح سرد و گرم و مواد منفجره و مواد مخدر اكيداً ممنوع است و مشمول حبس دراز مدت ميگردد.
۴ - قاچاق اشياء عتيقه، فرش قديمي تركمني و جواهر آلات سنتي، جريمه نقدي و حبس دارد.
۵- قاچاق حيوانات وحشي تحت حفاظت دولت) ثبت شده در كتاب سرخ) جرم محسوب ميشود.
۶- مصرف سيگار در معابر عمومي، پارك ها و اماكن سرپوشيده عمومي و ادارات دولتي اكيداً ممنوع بوده و جريمه نقدي دارد.
۷- جعل اسناد رسمي مربوط به گذرنامه و رواديدهاي ورود و خروج حبس و جزاي نقدي دارد.
۸- حمل و قاچاق دخانيات و مواد الكلي (وارد و خارج كردن مورد نظر است) – حبس و جزاي نقدي دارد
۹- تردد اتباع خارجي و براه انداختن جشن و شب نشيني در محل سکونت پس از ساعت۰۰/ ۲۳ اکيدا ممنوع است. (در صورت لزوم مي بايست هماهنگيهاي لازم با ارگانهاي ذيربط بعمل آيد. )
۱۰) انتخاب محل اقامت (منزل مسكوني استيجاري و يا هتل) آزاد است، به شرط آنكه منزل مسكوني خصوصي با شد و صاحب خانه مجوز براي اين كار داشته باشد(ميزبان در قبال اعمال و رفتار مسافر ميهمان) اعم از توريست، بازرگان، دانشجو و غيره و تردد آن، تغيير محل اقامت و سكونت پاسخگوست. همچنين پيشنهاد مي گردد كه مسافران ميهمان از ترك محل سكونت بدون همراهي ميزبان و حضور در محل هاي تجمع افراد ناشناس و ياشركت در مجالس غير متعارف پس از ساعت ۲۳ اكيداً خود داري نمايند.
۱۱) عدم سفر به خارج از شهر يا اماكن توريستي بدون همراهي راهنماي توريستي ، در صورتيكه قصد سفر به شهرهاي ديگري غير از عشق آباد را داريد. بايد رواديد با قيد اجازه سفر به شهر مورد نظر درخواست گردد. تخلف از اين موارد جريمه نقدي و در برخي موارد ممنوع الورود شدن فرد را به همراه دارد.
۱۲) از ارتباط با افراد ناشناس و قبول بسته هاي سفارشي خودداري گردد.
۱۳) درخصوص بهداشت عمومي موارد ذيل مد نظر قرار گيرد: استفاده از آب آشاميدني بسته بندي شده و بهداشتي عدم استفاده از مواد غذايي غير بهداشتي و نا مطمئن.
۱۴) با مامورين مرزي برخورد شايسته داشته و از برخوردهاي لفظي خوداري نمائيد.در صورت مشاهده هرگونه تخلف و برخورد ناشايست موارد را با ذكر زمان و مكان دقيق و مشخصات مامور مورد نظر از طريق شركتهاي توريستي به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد با شماره تلفن هاي ۳۴۱۴۵۲ و ۳۴۱۴۴۲ و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو با شماره تلفن ۲-۶۰۲۳۱-۵۲۲ منعكس نمائيد.
۱۵) موكدا توصيه ميشود چنانچه هر يك از مسافرين و اتباع كشورمان در تركمنستان با مشكلي مواجه گرديد؛ قبل از انجام هر گونه عمل و تصميم سريعا مراتب را به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو اطلاع داده تا اقدام لازم در خصوص رفع مشكل آنان بعمل آيد.
۱۶) اطلاعات ضروري در خصوص انواع رواديد هاي ورودي و اقامت در تركمنستان:

انواع رواديدهاي ورودي به تركمنستان
۱- خصوصي با ارسال دعوتنامه
۲- تجاري
۳- تحصيلي - براي دانشجويان شاغل به تحصيل در تركمنستان
۴- توريستي 

براي دريافت رواديدي ورود به تركمنستان تبعه خارجي مي تواند با توجه به نوع رواديدي مورد نظر خود دعوتنامه ارسال شده به نام خودرا به همراه مدارك لازم از جمله گذرنامه و غيره گرفته و به سفارتخانه ها بخش كنسولي و كنسولگريهاي تركمنستان در كشور متبوع خود مراجعه نمايد. رواديد ها (رواديدها) مدت هاي مختلفي از ۱۰ روز تا ۱ ماه و ۳ ماه و يكساله براي دانشجويان دارد. رواديدهاي توريستي قابل تمديد نيست و امور مربوط به آنها بعهده آژانس هاي توريستي است و رواديدهاي دانشجويان در صورت اخراج دانشجو و پايان مدت تحصيل ظرف دوهفته بي اعتبار مي گردد. تمديد انواع رواديد ها در اداره ثبت دولتي اتباع خارجي (آوير) انجام ميگيرد.

توصيه به رانندگان محترم عازم تركمنستان
با توجه به قوانين موجود در كشور تركمنستان؛ از آنجائيكه رانندگان تحت پوشش شركت هاي حمل و نقل حامل كالاهاي اتباع تركمنستان؛عازم اين كشور ميباشند به منظور اجتناب از مشكلات احتمالي ذكر چند نكته به عنوان توصيه ايمني پيشنهاد ميگردد.
۱- رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي و قوانين داخلي اين كشور از جمله توقف كامل هنگام رسيدن به چراغ سبز چشمك زن كه عدم رعايت اين امر باعث عمده تصادفات رانندگان ايراني در تركمنستان مي باشد؛ حركت با سرعت مطمئن؛ حركت در مسير ترانزيتي مشخص و عدم تردد در داخل شهرها و تهيه نيازهاي شخصي از فروشگاههاي مسير راه و توقفگاهها؛ در صورت تردد كاميون در داخل شهر كارت ماشين توسط پليس ضبط شده و راننده ملزم به پرداخت ۱۲۰ دلار جريمه مي گردد. خودداري از صحبت كردن با تلفن همراه به هنگام رانندگي و مراجعه به موقع به محل اقامت خود در شب قبل از ساعت ۲۰.
۲- حمل يا همراه داشتن مواد مخدر حتي به مقدار بسيار كم جرم محسوب شده و مجرم به موجب قانون محكوم به زندان شده و وسيله نقليه و اموال او به عنوان وسيله جرم به نفع دولت تركمنستان مصادر مي گردد. لذا از قبول هرگونه بسته و نيز سوار نمودن و ارتباط با افراد ناشناخته جدا پرهيز نمائيد. علاوه بر اين از حمل كالاهاي ممنوعه مانند اشياء عتيقه و پوشاك و اجناس بدون اظهار نامه گمركي خودداري نمائيد.
۳- رانندگان محترم ضمن رعايت دقت لازم در حفظ و نگهداري مدارک هويتي و اسناد و مدارک خودرو در صورت خرابي خودرو و ضرورت ترک آن جهت تامين لوازم ، ضروري است مراتب را به نزديکترين پاسگاه پليس اطلاع داده و از گذاردن مدارک فوق الذکر در خودرو اجتناب نمايند.
- ماموران ثبت آوير تا ساعت ۲۳ ملزم به بررسي مدارک راننده مي باشند لذا در صورت مظنون بودن ماموران آوير به رانندگان و ضرورت بررسي مدارک و استنطاق آنان ، مراتب مي بايست با اعلام به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران ، حضور نماينده اطلاعات ( K.G.B) ، پليس و ثبت آوير انجام گيرد.
- با عنايت به محدوديت مدت رواديد رانندگان ( موضوع بند ۸ ) و نيز جهت جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي اصلح است رانندگان ضمن همراه داشتن مشخصات ، آدرس و شماره تلفن دقيق صاحب کالا در مقصد ، درج دقيق و درست شماره ها در برگه CMR ، طوري برنامه ريزي نمايند که در ايام کاري هفته (دوشنبه لغايت جمعه ) در محل حضور يافته تا با مشکلات ناشي از تعطيلي پايان هفته مواجه نگردند.
۴- قبل از حركت علاوه بر بررسي تجهيرات فني خودرو؛ از وجود هرگونه نقص در برگه CMR از جمله ناخوانا بودن آن مطمئن شويد.
۵- ضمن توجه به مدت اعتبار رواديد و وجود برگه خالي در گذرنامه براي سفر به كشور ثالث؛ از ارائه مدارك به افراد ناشناخته و تمديد مدارك توسط افراد غير مسئول خودداري نمائيد.
رانندگان محترم ضمن رعايت دقت لازم در حفظ و نگهداري مدارک هويتي و اسناد و مدارک خودرو در صورت خرابي خودرو و ضرورت ترک آن جهت تامين لوازم ، ضروري است مراتب را به نزديکترين پاسگاه پليس اطلاع داده و از گذاردن مدارک فوق الذکر در خودرو اجتناب نمايند.
- ماموران ثبت آوير تا ساعت ۲۳ ملزم به بررسي مدارک راننده مي باشند لذا در صورت مظنون بودن ماموران آوير به رانندگان و ضرورت بررسي مدارک و استنطاق آنان ، مراتب مي بايست با اعلام به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران ، حضور نماينده اطلاعات ( K.G.B) ، پليس و ثبت آوير انجام گيرد.
- با عنايت به محدوديت مدت رواديد رانندگان ( موضوع بند ۸ ) و نيز جهت جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي اصلح است رانندگان ضمن همراه داشتن مشخصات ، آدرس و شماره تلفن دقيق صاحب کالا در مقصد ، درج دقيق و درست شماره ها در برگه CMR ، طوري برنامه ريزي نمايند که در ايام کاري هفته (دوشنبه لغايت جمعه ) در محل حضور يافته تا با مشکلات ناشي از تعطيلي پايان هفته مواجه نگردند.
۶- علاوه بر هماهنگي با صاحب كالا براي تخليه به موقع بار؛ به ايام تعطيل در كشور تركمنستان (سال نو ميلادي؛ عيد فطر؛ عيد قربان؛ عيد نوروز؛ سالگرد استقلال و ديگر ايام ) توجه شود زيرا توقف بيش از ۵ روز نياز به ثبت در اداره اتباع بيگانه توسط صاحب بار داشته و در غير اين صورت راننده به ميران ۵۰۰ دلار جريمه خواهد شد و ممكن است مهر تخلف در گذرنامه وي درج شود ودر صورت تكرار ممنوع الورود گردد.
۷- رعايت نكات ايمني از جمله قفل نمودن باك؛ جعبه ابزار و درب كانتينر كاميون؛ رها نكردن كاميون در جاهاي نامناسب؛ حضور در كنار كاميون به هنگام بازرسي و تخليه بار؛ عدم سكونت در منازل افراد و عدم شركت در مجالس غير متعارف.
۸- از پرداخت هر گونه وجهي به مامورين مرزي و گمركي خارج از مقررات تعيين شده خودداري نمائيد. در صورت مواجهه با چنين درخواستهايي مراتب را گزارش نمائيد. تماس تلفني هنگام برخورد با مشكل جهت پيگيري موضوع از سوي دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران مستقر در عشق آباد توصيه ميشود.
۹- رانندگان خطوط بينالمللي و نيز عبوري ظرف مدت ۵ روز ميبايست نسبت به خروج از تركمنستان اقدام نمايند در غير اين صورت چنانچه قصد ماندن بيش از روزهاي ذكر شده را دارند ميبايست نسبت به ثبت آوير اقدام نمايند.
۱۰- با توجه به محدوديت تردد خودروهاي سنگين در تركمنستان بعد از ساعت ۲۳؛رانندگان ايراني ميبايست قبل از ساعت ۲۳ در محل پاركينگ و در درون وسيله نقليه حضور داشته باشند و چنانچه بعد از ساعت ۲۰ از محل توقف خودرو خارج شوند احتمال بازداشت؛ دادگاهي و جريمه آنان از سوي مامورين و نهادهاي ذيربط در تركمنستان بسيار است. لذا به منظور ايمني بيشتر توصيه ميگردد رانندگان قبل از موعد مقرر به محل پارك خودرو مراجعه و از خروج از پاركينگ خودداري نمايند.
۱۱- چنانچه رانندگان ايراني نياز به استراحت در طول مسير را داشته تنها مجاز به توقف در مكانهاي مخصوصي كه براي آنها ايجاد شده را داشته و چنانچه در خارج از پاركينگ؛ حاشيه جاده ها و يا پاركينگ رانندگان ديگر كشورها توقف نمايند از سوي پليس استنطاق؛ جريمه و احتمال بازداشت آنان وجود دارد. همچنين مشاراليهم تنها مجاز به تردد در مسير بارنامه بوده و نيز جهت تهيه آذوقه و تامين ديگر ملزومات مورد نياز ميتوانند از فروشگاههاي موجود در پاركينگ مربوطه استفاده نمايند.
۱۲- مصرف مشروبات الكلي در حين رانندگي و غير رانندگي بطور كلي براي رانندگان ممنوع است.
۱۳- رانندگاني كه به صورت عبوري از خاك تركمنستان عبور ميكنند لازم است در طول مسير گذرنامه و ديگر مدارك ماشين خود را همراه داشته باشند تا در صورت درخواست مدارك ازسوي مامورين و ارگانهاي ذيربط در تركمنستان از سوي مشاراليم ارائه گردد.
۱۴- در صورت مفقود شدن گذرنامه و ديگر مدارك ماشين سريعا مراتب به اطلاع سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو و يا سفارت جمهوري ايران در عشق آباد و همچنين به سازمان ميزبان در تركمنستان و ارگانهاي مربوطه رسانده شود تا اقدام لازم انجام پذيرد.
۱۵- موكدا توصيه ميشود چنانچه هر يك از رانندگان كشورمان در تركمنستان با مشكلي مواجه گرديد؛ قبل از انجام هر گونه عمل و تصميم سريعا مراتب را به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو و يا دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران مستقر در عشق آباد اطلاع داده تا اقدام لازم در خصوص رفع مشكل آنان بعمل آيد.
۱۶- شركت هاي حمل و نقل و يا رانندگان تحت پوشش آنان چنانچه قصد انتقال و حمل بار از طريق شركت مربوطه به تركمنستان را دارند؛ نشاني دقيق و كاملي از صاحب كالا (محل سكونت يا محل كار) در برگه CMR درج؛ تا در صورت عدم مراجعه صاحب كالا امكان دسترسي به وي آسان باشد. همچنين قبل از عزيمت به كشور مقصد؛ هماهنگي لازم با صاحب كالا مبني بر حضور وي در كشور مقصد بعمل آمده تا در صورت تائيد وي؛ محموله به مقصد ارسال تا از سرگرداني راننده جلوگيري شود.
۱۷- با توجه به عدم فعاليت كليه ادارات در كشور تركمنستان در دو روز آخر هفته (شنبه و يكشنبه )؛ توصيه ميشود چنانچه رانندگان خطوط ترانزيت قصد حمل بار به كشور مذكور را دارند؛ ترتيب عزيمت خود را بنحوي اتخاذ نمايند تا ضمن حضور در روزهاي كاري (دوشنبه تا جمعه) نسبت به تخليه بار اقدام لازم انجام پذيرد.
۱۸- مسئوليت اخذ رواديد رانندگان ايراني عازم تركمنستان به عهده دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد مي باشد و رانندگان محترم بايستي جهت اخذ رواديد به اين دفتر مراجعه نمايند.
۱۹- افرادي كه با جواب منفي مواجه ميشوند بهمراه درخواست هاي خود مي بايست مبلغ ده دلار به همراه تصوير گذرنامه خويش ارسال نمايند. در صورت گرفتن پاسخ مثبت اين مبلغ از هزينه رواديد كسر خواهد شد.
۲۰- رانندگان محترم مي بايست پس از الصاق رواديد در گذرنامه؛ در اولين نوبت ورود به خاك تركمنستان بدون هيچ گونه هزينه اي با مراجعه به دفتر پايانه يا نمايندگيهاي آن در شهر هاي ماري؛چارجو و بندر تركمن باشي نسبت به ممهور نمودن مهر آوير شش ماهه اقدام نمايند.
۲۱- بديهي است پس از ممهور نمودن گذرنامه خود به مهر آوير فقط براي يكبار به هردليلي نياز به حضور بيش از پنج روز در خاك تركمنستان داشته باشند؛ مي توانند طي تماس با دفتر پايانه با ادامه حضور خود از مرز خارج شوند.

فهرست نقاط مرزي و بخش هاي واقع در نقاط مرزي تركمنستان كه نياز به اخذ مجوز دارد
- استان بالكان: مناطق مسكوني وابسته به شهرداري خزر و تركمنباشي؛روستاهاي قره بوغاز؛ جان قارا؛ قوولي؛ خزر؛ قزل قايا؛ محدوده بخش هاي تركمنباشي؛ خزر؛ بخشداري حسنقلي؛ اترك و قاري قلعه؛ روستاي بكتاش؛ قزل قلعه؛ توور؛ چاغيل؛ قويمات
- استان آخال: شهرك هاي وابسته به بخش عشق آباد؛ ايپايكف؛ كالينسكي؛ مانيش؛ حد فاصل بين خط مرزي تا جاده عشق آباد؛ حرو از شهرك گاروس تا شهرك دوشلق و نيز استگاههاي راه آهن واقع در اين مناطق؛ شهرك آرچابيل؛ نقاط مسكوني واقع در محدوده بخش بهارلي؛ باغ آباد؛ قسم لي جلگه؛ ايپاي قالا؛ گرماب و روستاهاي قاري نخور؛ قره قول؛كهنه گنبد؛ روستاي اوچ بيرلشيك واقع در محدوده بخش گوگ تپه؛ محدوده هاي بخش هاي آق بوغداي؛ كاكا( قهقهه) و سرخس
- استان مرو: محدوده بخش هاي تخته بازار و سرحد آباد و ايستگاههاي راه آهن ساريجا؛ تخته بازار و سرحد آباد
- استان لباب: محدوده بخش هاي آتا مراد؛ نيازوف؛ دارغان آتا؛ شهرهاي آتا مراد و قاويرداق؛ ايستگاههاي راه آهن كركيچي؛ آمو دريا؛ كليف؛ تالي مرجن؛ دارغان آتا؛ گازاجاق؛ تركمنباشي كبير؛ كويتن داغ؛ معدنلي؛ خوجام باز؛ فاراپ؛ بيرات؛ فرودگاههاي آتا مراد؛ قاويرداغ؛ گازاجاق و كويتن داغ
- استان داش آغوز: شهر داش آغوز؛ شهر كهنه اورگنج؛ فرودگاه داش آغوز و ايستگاههاي راه آهن داش آغوز؛ لاواك؛ تاهي آتاش؛ محدوده بخش هاي گوراغلي؛ صفرمراد نيازوف؛ قباداغ؛ بولدرم ساز؛ كهنه اورگنج؛ صفر مراد تركمنباشي

اطلاعات مفيد
- شماره تلفن دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران مستقر در عشق آباد –
- تلفن ۴۸۸۷۷۹-۴۸۸۷۷۸ فاكس:۴۸۸۸۷۹
- نمايندگي پايانه در شهر ماري: موبايل:۲۶-۴۷-۳۱-۸ منزل: ۶۰۵۶۶-۸۰۰۵۲
- نمايندگي پايانه در شهر تركمن آباد(چارجو): موبايل: ۹۴-۴۴-۳۳-۸ منزل: ۳۲۸۸۳-۸۰۰۴۲۲
- نمايندگي پايانه در شهر تركمن باشي: موبايل: ۸۰۰۶۶۳۱۸۶۲۸

آدرس سفارت جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان: عشق آباد – خيابان تهران – شماره ۳
- كد و تلفن تماس از ايران با سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد
۴-۳۴۹۳۶۱(۰۰۹۹۳۱۲)
- كد و شماره تلفن تماس از داخل تركمنستان با سفارت – ۴-۳۴۹۳۶۱-۸۰۰۱۲
- نمابر سفارت جمهوري اسلامي ايران عشق آباد – ۳۵۰۵۶۵-۰۰۹۹۳۱۲
- كد و تلفن تماس از ايران با سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو
۲-۶۰۲۳۱(۰۰۹۹۳۱۲)
- كد و تلفن تماس ازداخل تركمنستان با سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو ۳-۶۰۲۳۱-۸۰۰۶۶
- نمابر سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران مرو ۶۰۲۳۳

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 24447
ali
۱۳۹۱-۰۵-۱۱ ۰۵:۲۱:۰۶
شركتهاي گردشگري ديگري هم تاسيس شده اند. لطفا به روزرساني كنيد.بعضي از اطلاعات گردشگري دراين نوشتار وجودندارند. (1051)