به مناسبت صدو يازدهمين زادروز ناظم حكمت

وطن من؛ خطوط پیشانی نوشت من

25 دی 1391 ساعت 10:37


ايراس: صدو یازدهمین سال تولد ناظم حکمت استاد شعر ترکیه با برگزاری نمایشگاهی در استانبول گرامی داشته می‌شود. به گزارش به نقل از ایبنا؛ این مراسم روز گذشته با عنوان «وطن من؛ خطوط پیشانی نوشت من» شروع می‌شود و تا ۷ فوریه ادامه می‌یابد. این نمایشگاه بر توجه و علاقه حکمت به هنر و نقاشی متمرکز شده و نقاشی‌ها و مجسمه‌ها‌یی از ۳۶ هنرمند مشهور ترک چون ابراهیم بالابان، عمر اولوک، محمت کولریوز در آن در معرض دید عموم قرار گرفته است.

همراه با این نمایشگاه کتابی نیز از سوی انتشارات یاپی کریدی منتشر شده که شامل نوشته‌هایی از تورگی فیشکچی است. در کاتالوگ نمایشگاه نیز فیشکچی درباره این که ناظم حکمت چقدر به مادرش وابسته بود و رابطه مادر او با هنر و خلق هنری نیز نوشته شده است.

هم نمایشگاه و هم کتاب شامل عکس‌هایی است که نشان‌دهنده عشق حکمت به ورا تولیاکوواست و علاوه بر آن عناصری از آرشیو شخصی حکمت را که در روسیه، آذربایجان و چین نگه‌داری می‌شود و شامل دست‌نویس‌ها و موضوع‌های مورد علاقه او و طرح‌های شخصی وی است، عرضه می‌کنند. به گفته ملیح گونش از دوستان ورا تولیاکووا در این نمایشگاه می‌توان ناظم حکمت دیگری را مشاهده کرد.

کارتون‌هایی با عنوان «صلح در خانه تو» و «ابرها در عشق» که توسط خود حکمت در سال ۱۹۵۹ کشیده شده‌اند نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمده است. این نمایشگاه نخستین گام به سوی تحقق شدن موزه ناظم حکمت است. ناظم حکمت در سال ۱۹۶۳ و در حالی که در روسیه در تبعید به سر می‌برد درگذشت و جسد او با احترام فراوان حدود ۴ سال پیش به ترکیه منتقل شد. شماری از متعلقات حکمت در منطقه اورال روسیه سه سال پیش کشف شد و گالینا کولسنیکووا، پزشک حکمت و از نیروهای پیشین کا.گ.ب این وسایل را در دسترس دارد و حاضر است آن‌ها را به قیمت یک میلیون دلار به فروش برساند. با این حال وزارت فرهنگ ترکیه اعلام کرده پول خرید این وسایل را ندارد.

منبع: ايبنا


کد خبر: 27234

آدرس مطلب: http://iras.ir/vdchkini.23nqxdftt2.html

ایراس
  http://iras.ir