فشار اسرائیل بر هند جهت عضویت در ائتلاف علیه داعش

3 آبان 1393 ساعت 10:34


ایراس؛ اسرائیل یکی از ثابت قدم ترین حامیان هند است که نه تنها حمایت های بی دریغ خود را در مسائل بین المللی به هند داشته است، بلکه مهمترین تامین کننده سلاح و تکنولوژی های پیشرفته دفاعی به هند در دو دهه گذشته به حساب می آید. باید توجه داشت ملاقات بنیامین نتانیاهو با ناندا مودی که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد به دلیل انتخاب مودی به عنوان نخست وزیر جدید هند نبود بلکه هدف اسرائیل از این ملاقات متقاعد کردن هند در پیوستن به ائتلاف جهانی بود که اوباما آن را برای جنگ با داعش ترتیب داده است. جنگ نمایشی ای که هدف آن نابودی داعش نیست بلکه اطمینان از بقاء اسرائیل وادامه کنترل منطقه شمالی عراق و مناطق شرقی سوریه است.
 
نفوذ اسرائیل بر سیاست های آمریکا بسیار زیاد است به طوری که اسرائیل موفق به جلوگیری از پاسخ قاطع ایالات متحده به تهاجم داعش در عراق ، به مدت سه ماه شد. این تاخیرسبب گردید تا متجاوزان داعشی از ۸۰۰ نفر نزدیک به ۱۵۰۰۰ تا ۳۱۰۰۰ نفر افزایش یابند و از طریق ایجاد وحشت و ترور در شهرهای موصل، کرکوک، فلوجه، رمادی و تعدادی دیگر از شهرستان های نزدیک به بغداد، حضور خود را تثبیت کنند. اعدام دو روزنامه نگار آمریکایی و یک امدادگر انگلیسی به همراه طعنه و تهدید آمریکا و اروپا توسط داعش، بالاخره اوباما را بر آن داشت که استراتژی بی تفاوتی و تحقیر داعش را به نابود کردن این گروه تغییر دهد. برای انجام این کار او یک ائتلاف جهانی از ۷۰ کشور تشکیل داد که از این تعداد، ۲۷ کشور شرکت در عملیات های نظامی را بر عهده گرفته اند. اگر چه نتانیاهو نتوانست جلوی این ائتلاف را بگیرد، اما بهتر از هر کس دیگری در غرب آسیا، می داند که شکست استراتژی اوباما مبنی بر نابودی داعش، حتمی است. 

شکاف این نقشه نبود نیروی پیاده نظام در صحنه عملیات است. نیروهای داعش به مراکز شهرها راه یافته اند و از ساختمانی به ساختمانی دیگر نقل مکان می کنند، تونل ها و استحکامات زیر زمینی می سازند و از غیر نظامیان به عنوان سپر های انسانی استفاده می کنند. همچنین با استفاده از اقدامات اطلاعاتی و عملیات روانی در جلب همکاری مردم مانند فتح موصل موفق عمل کرده اند. بنابراین در صورت نبود نیروهای میدانی کافی، داعش هم مانند طالبان در افغانستان نابود نخواهد شد.
 
ارتش هند به عنوان یکی از پرجمعیت ترین ارتش های دنیا ،نیروی انسانی لازم برای پرکردن این شکاف را دارد. در واقع هند با ارتش انبوهش توانایی تغییر قاطعانه بلقوه مقیاس ها علیه داعش را دارد. اما این فقط به شرطی است که سوریه و ایران هم به این ائتلاف بپیوندند . ناندا مودی در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد تروریسم یک تهدید جهانی است و باید از همه برای مبارزه با آن دعوت شود . تروریسم پدیده ای است که خوب و بد ندارد. 

کاملاً روشن است که سوریه تنها کشوری بود که هم انگیزه و هم توانایی لازم برای جنگ میدانی با داعش را داشت. اما امریکا صراحتا در دعوت از ان سرباز زد. دلیل آن هم نزدیکی این کشور به ایران و ترس اسرائیل از ایران علیه امنیتش است. 

اگرچه هند تاکنون در برابرفشار اسرائیل در مورد داعش مقاومت کرده و زیر بار هیچ تعهدی نرفته است اما اسرائیل برای پیشبرد اهداف خود حتی در عرصه بین المللی و سیاست خارجی از هیچ اقدامی برای جلب همکاری هند دریغ نخواهد کرد .با این حال کسانی که تاریخ خود را فراموش کنند، محکوم به تکرار آن هستند. 

بر این اساس به نظر می رسد مودی اشتباه گاندی را تکرار نخواهد کرد . گاندی در جنگ جهانی اول بر حمایت از بریتانیا برخواست و هندی ها را برای پیوستن به ارتش ترغیب می کرد . این حمایت و تشویق گاندی باعث شد هند بیش از ۱۰۰,۰۰۰ سرباز در این جنگ از دست بدهد . سربازان هندی قربانی منافع انگلستان شدند و در صورت موافقت هند این بار قربانی منافع اسرائیل و آمریکا. 

نویسنده: هما محمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات هند دانشگاه تهران؛

منابع: 
http://gulfnews.com/news/world/india/india-will-not-join-war-on-daesh-militants-official-۱.۱۳۹۳۰۸۱
India will not join war on Daesh militants — official
Published: ۱۸:۵۴ October ۱, ۲۰۱۴

http://online.wsj.com/articles/indias-modi-issues-call-to-defeat-islamic-state-۱۴۱۲۰۲۱۸۴۰
India's Modi Issues Call to Defeat Islamic State
Premier Doesn't Announce Any Direct Indian Participation in U.S.-led Coalition
Sept. ۲۹, ۲۰۱۴ ۴:۱۷ p.m. ET

http://www.hindustantimes.com/comment/analysis/on-isis-india-must-resist-pressure-from-israel/article۱-۱۲۷۰۷۷۱.aspx
On ISIS, India must resist pressure from Israel
October ۰۱, ۲۰۱۴ 


پایان متن/


کد خبر: 37088

آدرس مطلب: http://iras.ir/vdcfcxdm.w6decagiiw.html

ایراس
  http://iras.ir